alinhyw

Stie cineva la cati km.se schimba distributia?

11 posts in this topic

Stie cineva la cati km se schimba distributia la un volvO s40 din 2003 diesel tip motor d4192t3?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde.Cum tii la masina :rolleyes:

Recomandat ar fi la 70 k,max 90 k.

ps:Daca schimbi distributia poti schimba si pompa de apa(faci un bine).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde.Cum tii la masina :rolleyes:

Recomandat ar fi la 70 k,max 90 k.

ps:Daca schimbi distributia poti schimba si pompa de apa(faci un bine).

ok mersi frumos de raspuns.Eu sunt in spania si masina ce am cumparato a fost a matusi mele ea si-a luat un xc90 inainte sa o cumpar mi-a schimbat tot la ea distributia filtrele si uleiul cand le-a schimbat masina avea 113000 de km sincer sa fiu nu stiu daca pompa de apa a fost sau nu schimbata deoarece pe factura scrie doar chit de distributie si curea de serviciu ulei filtre si ce a mai schimbat ei la ea.Acuma intrebarea mea este in chitul de distributie intra si pompa de apa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei kitul de distrubutie nu contine si pompa de apa.Doar 1 x curea si 2 x role.Pompa se cumpara separat din cate stiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei kitul de distrubutie nu contine si pompa de apa.Doar 1 x curea si 2 x role.Pompa se cumpara separat din cate stiu.

ok deci sa inteleg caci pompa nu a fost schimbata.Dupa voi baeti cam cat duce o pompa? tinand cont ca masina mea are 121000 de km acuma si sincer nu stiu daca a fost schimbata vreodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok deci sa inteleg caci pompa nu a fost schimbata.Dupa voi baeti cam cat duce o pompa? tinand cont ca masina mea are 121000 de km acuma si sincer nu stiu daca a fost schimbata vreodata.

Daca nu iti face probleme de ce sa o schimbi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu iti face probleme de ce sa o schimbi?

Pentru ca este recomandat,cel putin la diesel.Daca se blocheaza pompa ,te trezesti ca operatia costa mai mult de 30 e :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cati km / ani ?

Atunci cand se schimba distributia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiam eu este recomandat cand schimbi distributia sa schimbi si pompa de apa! Pompa de apa se poate gripa pe parcurs i e cam belea; pentru 100-200ron in plus nu te zgarci! Asta doar in cazul in care nu vrei sa ai probleme!

Si eu trebuie sa schimb distributia + pompa de apa in primavara!

Mult noroc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu unu o schimb la 60.000 de km.in oradea cam atat iti dau astea garantie la ea.acuma pompa de apa o schimb cand imi aduc aminte,da se poate gripa,dar daca nu e pe distributie,nu e obligatoriu sa o schimbi odata cu distri,eu unu o schimb pe la 80.000 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now