Sign in to follow this  
Followers 0
cojocaru27

Prezoane jante de tabla

22 posts in this topic

Stie cineva unde pot gasi prezoane pentru jantele de tabla?

Am achizitionat niste jante de tabla de ford mondeo 2007, care am vazut ca se potrivesc pe volvo s40, insa au venit fara prezoane.

Preoanele de ford oare se potrivesc la volvo, sau trebuie sa iau prezoane de volvo?

Daca stiti si un loc de unde pot sa cumpar prezoane ar fi ideal.

Thx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva unde pot gasi prezoane pentru jantele de tabla?

Am achizitionat niste jante de tabla de ford mondeo 2007, care am vazut ca se potrivesc pe volvo s40, insa au venit fara prezoane.

Preoanele de ford oare se potrivesc la volvo, sau trebuie sa iau prezoane de volvo?

Daca stiti si un loc de unde pot sa cumpar prezoane ar fi ideal.

Thx.

Oare nu cumva prezoanele sunt deja pe butuc si ai nevoie doar de piulite?

La V50 asa este si cred ca e identic si la S40.

Sau ma insel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai dreptate, asa este, am nevoie doar d piulite. Se potrivesc cele de focus 2 sau trebuie sa caut de volvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-100-019756100 1291547153_thumb.jpg

Asa ceva cauti de fapt ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai dreptate, asa este, am nevoie doar d piulite. Se potrivesc cele de focus 2 sau trebuie sa caut de volvo?

Am ceva piulite, insa sunt pt jante de aluminiu... desi sunt cam vechi.

Le-am gasit la roata de rezerva in masina.

Nu stiu in ce stare sunt, se pot folosi si sunt de volvo.

Am sa verific sa vad care sunt bune si cate va trebui sa inlocuiesc

din cele ce am acum. (minim 2, dar nu se stie niciodata)

Va dura ceva, pentru ca trebuie sa imi schimb prezoane

si sa vad care se potrivesc. Daca raman cu cateva iti

pot trimite(e foarte probabil). Voi afla saptamana ce vine dupa ce ajung la service.

Daca cineva stie de unde sa iau niste piulite de jante de aluminiu,

un set intreg sa nu umblu cu tot felul de combbinatii, bineinteles la un pret mic,

sa ma anunte. In acest caz ma pot lipsi cu siguranta de cele de care ziceam mai sus.

Mersi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiu ca la jantele de tabla este diferit fata de jantele de aluminiu.deci trebuie set nou complet de piulite.cele pt jenti de aluminiu sunt conice iar cele pt alea de tabla sunt drepte.vezi la dezmembrari.poate se potrivesc alea de dacie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roberto : fix alea sunt cele care-mi trebuiesc, ai idee unde pot gasii?

chiar de dacie nu cred ca se potrivesc:)

poate de ford focus 2, d'asta intreb daca stie cineva.

Piulite pt jante de aluminium am insa clar nu se potrivesc la jantele de tabla. Am nevoie de piulite pentru jantele de tabla. In cel mai rau caz o sa sun la volvo sa vad cat m-ar costa unele noi(desi as prefera ca si in acest ultim caz sa cumpar noi dar de focus).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roberto : fix alea sunt cele care-mi trebuiesc, ai idee unde pot gasii?

chiar de dacie nu cred ca se potrivesc:)

poate de ford focus 2, d'asta intreb daca stie cineva.

Piulite pt jante de aluminium am insa clar nu se potrivesc la jantele de tabla. Am nevoie de piulite pentru jantele de tabla. In cel mai rau caz o sa sun la volvo sa vad cat m-ar costa unele noi(desi as prefera ca si in acest ultim caz sa cumpar noi dar de focus).

3.2 RON \ bucata alea din poze, Febi, maine poate gasesc si mai ieftine cand ajung la birou !

Share this post


Link to post
Share on other sites

3.2 RON \ bucata alea din poze, Febi, maine poate gasesc si mai ieftine cand ajung la birou !

Ai acces cumva si la cele pt jante de aluminiu cumva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci un set complet ar costa 64 de ron?

Vreau sa fac comanda pentru un set, cum facem? Mersi mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto a postat o fotografie cu tipul de piulita care se potriveste pt janta de tabla. Am cumparat de la o reprezentanta din Franta cu 31 eur fara TVA un set de 20 buc.

Si apropo...am si eu o mica intrebare...aceste piulite sunt conice pe o parte. Se foloseste aceasta conicitate pt a centra janta pe bulon? pt ca diametrul gaurii de pe janta originala de tabla e mai mare decat metricul bulonului...Multumesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ceva piulite, insa sunt pt jante de aluminiu... desi sunt cam vechi.

Le-am gasit la roata de rezerva in masina.

Nu stiu in ce stare sunt, se pot folosi si sunt de volvo.

Am sa verific sa vad care sunt bune si cate va trebui sa inlocuiesc

din cele ce am acum. (minim 2, dar nu se stie niciodata)

Va dura ceva, pentru ca trebuie sa imi schimb prezoane

si sa vad care se potrivesc. Daca raman cu cateva iti

pot trimite(e foarte probabil). Voi afla saptamana ce vine dupa ce ajung la service.

Daca cineva stie de unde sa iau niste piulite de jante de aluminiu,

un set intreg sa nu umblu cu tot felul de combbinatii, bineinteles la un pret mic,

sa ma anunte. In acest caz ma pot lipsi cu siguranta de cele de care ziceam mai sus.

Mersi!

au la reprezentatnta la volvo piulite pentru prezoane de s40v50 4 buc la 1 milion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto a postat o fotografie cu tipul de piulita care se potriveste pt janta de tabla. Am cumparat de la o reprezentanta din Franta cu 31 eur fara TVA un set de 20 buc.

Si apropo...am si eu o mica intrebare...aceste piulite sunt conice pe o parte. Se foloseste aceasta conicitate pt a centra janta pe bulon? pt ca diametrul gaurii de pe janta originala de tabla e mai mare decat metricul bulonului...Multumesc...

Deci ce am postat eu sunt STRICT pentru jantele de tabla ( otel ) !

cojocaru27 - Cum am facut si pana acum, virezi contravaloarea intr-un cont ( ING sau BT ) pe care ti le dau si ti le comand\trimit apoi cu ce metoda vrei, posta sau curier.

P.S:

Am gasit si pentru jante de aliaj, cautand la Ford Focus ca la Volvo nu imi da nimic, dar acelasi drac e cred, numai ca sunt cam scumpe per bucata, 20 lei \ buc tot Febi !

Evental daca v-ati aduna mai multi pentru cele de aliaj am putea sa luam de pe ebay iarasi.

post-100-024764600 1291627675_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci ce am postat eu sunt STRICT pentru jantele de tabla ( otel ) !

Am inteles... strict pt jante de otel...Poate cineva sa raspunda la intrebarea mea? Multumesc anticipat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vijelie: mersi! Presupun ca sunt si la Volvo Cluj.

@Roberto: e ok ideea cu E-bay.

Oricare ar fi solutia, ideea e sa fie identice cu cele ce le am deja. N-as vrea sa cumpar pentru toate rotile.

Exceptie ar fi daca sunt la pret de Eugenia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

roberto lasa-mi te rog un id de mes sau ceva sa vb sa vedem cum facem ca vreau un set de piulite.

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aoleu, eu am gasit o rezerva mica tot de ford, asta inseamna ca trebuiesc alte piulite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.Stie cineva sigur daca se potrivesc si la mine jante de tabla(pe 16) de la Ford,as vrea sa imi cumpar pt.iarna?

Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am trezit fara o piulita si m-am dus la reprezentanta in Brasov cu gandul sa cumpar una, dar ei mi-au facut cadou una nou nouta :smile:)

Edited by d3lir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma cat este o piulita la ora actuala pt janta de tabla? Sau un set de 5 ?:)

Edited by d3lir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Originala de volvo e undeva la 12 lei bucata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0