javer

Becuri de bord

16 posts in this topic

Salut!

Are cineva idee de unde pot lua becurile pentru consola clima si cele de la consola cu comanda pentru faruri si cam cit ar costa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-ti spun cum am rezolvat-o eu: nu am gasit la nici un magazin becuri ca acestea iar la dezmembrari nimeni nu a acceptat sa le vanda decat cu tot cu consola de comanda, am mai vazut pe forum ca ar merge ledurile dar la toate magazinele am gasit doar un model de leduri care au picioruse cam scurte si nu prea se potrivesc, asa ca am cumparat un metru de furtun cu luminite de Craciun in care sunt cred ca peste zece leduri care au si picioruse destul de lungi si cu putina rabdare pentru a le putea scoate din furtun am rezolvat-o. Eu am cumparat furtun alb care are ledurile colorate asa ca poti pune ce culoare vrei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi poate spune si mie cineva unde gasesc becuri pentru indicatoarele din bord pentru V40 an 2000: cele pentru ceata, semnalizare, motor etc.

M-ar interesa si codul lor.

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Are cineva idee de unde pot lua becurile pentru consola clima si cele de la consola cu comanda pentru faruri si cam cit ar costa ?

Javer,

Ai rezolvat problema? nu de alta ... dar mi s-au ars si mie acum cu frigurile astea (probabil) ....

Toate luminile de pe mijlocul panoului casetofon+clima sunt moarte ...

Victor

Share this post


Link to post
Share on other sites

noi is scumpe 55 lei bucata (x3)la clima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai ieftina posibilitate ramane furtunul. Acum cateva zile le-am schimbat si le-am pus toate de culoare rosie ...asa pentru varietate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti pune o poza sa vedem si noi cum a iesit? becurile alea de craciun sunt de 12v?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu un v50 din 2007 si as vrea sa schimb toate becurile de la bord sa le fac albastre.are idee cineva cum sa schimb becurile de la bord(turometru kilometraj.toatea aste inclusiv alea de la panoul central? se poate posta si niste poze?

mersi frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

@clau..Nu sint becuri ,ci led-uri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare!

Si eu am probleme cu aceste becuri. Se tot ard si le schimb cu becuri normale de pozitie de alea putin mai mici. Bine, cu modificari pt ca nu au sarmulitele alea lungi. La becuri de instalatie m-am gandit si eu, dar nu le-am schimbat pt ca nu stiam sigur daca vor functiona. Acum daca voi spuneti ca merge...ma apuc de treaba sa le fac si eu pe rosu. DAR...mai este o problema. Daca toata lumina o fac rosie si frumoasa, la butoanele de la geamurile electrice (fata + spate + tuner central)....acolo cum le facem rosii? Am desfacut butonul si au niste leduri mici verzi. Eu am cumparat astfel de leduri rosii DAR cu o idee mai mare decat cele din buton. Bun, le-am montat pe cele rosii, le-am probat la un incarcator de telefon si totul functiona ca la carte. Cand le-am pus pe masina....s-au ars toate. Probabil e tensiunea mai mare. Acum vin si va intreb. De care leduri trebuie? Care este solutia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai dragilor, daca vorbim de leduri, cand le puneti la geamuri sau in consola centrala trebuie sa le puneti si niste mici rezistente. nu mai stiu de cati ohmi, intrebati de unde va luati ledurile ce rezistente va trebuie ca ledul sa functioneze la 12 volti. Cand am avut s40-ul am schimbat toate becurile din interior cu leduri. si sa dea naiba daca mi s-a mai ars vreunu.

daca e vreunu din bucuresti care vrea sa-si puna leduri dati-mi de stire.

Edited by funkydj85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali, ai verificat si daca nu se incalzeste consola de la rezistentele alea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca pun ledurile cu rezistenta, nu risc sa faca vreun scurt prin alta parte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca pun ledurile cu rezistenta, nu risc sa faca vreun scurt prin alta parte?

Vezi ce tipuri de led pui.SMD-urile au tensiunea de alimnetare la o valoare .Daca pui normale clasice de 3,5, 8 mm au tensiune de alimentare de 1,9-2,1V,3,1-3,4V ,etc etc.Este in functie de lungimea lor de unda (vezi culoarea).Rezistenta este calculata in functie de caderea de tensiune ce o vrei sa fie pe dioda in functie de tipul sau.

Ai cadere de 3 V pe dioda ,pai atunci dimensionezi rezistenta sa preia diferenta pina la 14,3 V.Iti iese valoarea rezistentei si automat si puterea,daca vrei. Sint diode si la 12V .Nu stiu ce bord ai dar este cert ca ai becuri la 12V. Spun acum de principiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa pun leduri ca in imaginea atasata. doar in butoanele de geamuri electrice. Ele sunt albe dar se aprind rosu cand sunt puse la curent.

post-772-0-51153000-1353916495_thumb.jpg

Edited by gaby.volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now