Sign in to follow this  
Followers 0
Radu M

probleme scurgeri ulei 460

7 posts in this topic

Salut!am si eu o problema,am un volvo 460 gle motor 1.8 si de cateva saptamani am observat scurgeri de ulei intre delcou si blocul motor.mecanicul spunea sa cumpar o garnitura sau semering,nu stie sigur,dar la piese auto nu pot comanda decai cu tot delcoul, cica ,garnitura e incorporata in corpul delcoului.poate cineva sa ma clarifice in problama asta,nu am alta solutie decat sa schimb toata piesa?multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!am si eu o problema,am un volvo 460 gle motor 1.8 si de cateva saptamani am observat scurgeri de ulei intre delcou si blocul motor.mecanicul spunea sa cumpar o garnitura sau semering,nu stie sigur,dar la piese auto nu pot comanda decai cu tot delcoul, cica ,garnitura e incorporata in corpul delcoului.poate cineva sa ma clarifice in problama asta,nu am alta solutie decat sa schimb toata piesa?multumesc!

delcoul [de fapt repartitorul] e pe chiulasa. in mod normal ar trebui sa fie simering . garnituri nu exista in domeniu decit din pisla intre cutie si planetare. cum era la dacia 1310 si care nu cred ca se mai folosesc. daca [mecanicul] e dibaci poate sa scoata capacul chiulasei si vede tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!am si eu o problema,am un volvo 460 gle motor 1.8 si de cateva saptamani am observat scurgeri de ulei intre delcou si blocul motor.mecanicul spunea sa cumpar o garnitura sau semering,nu stie sigur,dar la piese auto nu pot comanda decai cu tot delcoul, cica ,garnitura e incorporata in corpul delcoului.poate cineva sa ma clarifice in problama asta,nu am alta solutie decat sa schimb toata piesa?multumesc!

La mine la delcou are un oring de cauciuc la delcou si tot ce este posibil sa fie si la tine la fel.Nu trebui sa dai capacul jos de chiuloasa,desfaci doar delcoul si il scoti afara si vezi cum este.Daca este tot oring,gasesti tot pe la magazine de piese auto,au toate marimile de oringuri si sunt foarte ieftine,1-2 lei/buc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine la delcou are un oring de cauciuc la delcou si tot ce este posibil sa fie si la tine la fel.Nu trebui sa dai capacul jos de chiuloasa,desfaci doar delcoul si il scoti afara si vezi cum este.Daca este tot oring,gasesti tot pe la magazine de piese auto,au toate marimile de oringuri si sunt foarte ieftine,1-2 lei/buc.

ai dreptate. la oring nu m-am gindit. oricum e usor de reparat. de domnii mecanici m-am convins: ori sunt alunecosi[pt. bani], ori au amnezie. ca nu au lucrat niciodata la un lucru nu recunosc niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut . Desi motorul tau e de 1.8 ar trebui sa ai sub capacul delcou inca un plastic care se scoate si abia sub el o sa gasesti semeringul cu pricina . Intreaba-l pe @MC eu de la el am luat . N-ai sa poti scoate semeringul vechi decit daca il distrugi dar incearca sa citesti intai dimensiunea pe el . Cel nou poate fi bagat mai usor daca ai sa pui putin ulei pe ax , oricum nu te astepta sa intre foarte usor . Eu am folosit pentru a-l presa o teava de plastic P.P.R . cu diametrul 32 . Sa nu cumva sa te gindesti ca ai sa reusesti sa-l presezi cu capacul delcou stringind suruburile , risti sa pocneasca capacul . Daca ai tot ce trebuie nu dureaza mai mult de 30 min . Sper ca ti-am fost de ajutor . Spor la treaba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc tuturor pentru sfaturi si sustinere, asta va fi primul lucru de care o sa ma ocup in 2011 pentru buna functionare a masinii mele.probabil ca n-o sa mai apelez la nici un mecanic.

LA MULTI ANI TUTUROR!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc tuturor pentru sfaturi si sustinere, asta va fi primul lucru de care o sa ma ocup in 2011 pentru buna functionare a masinii mele.probabil ca n-o sa mai apelez la nici un mecanic.

LA MULTI ANI TUTUROR!!!

un an nou fericit!!! mecanici sunt toti. putini stiu meserie. am spus bine mecanici [intorsi cu cheia]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0