radaschin

Faruri Xenon

153 posts in this topic

Si asta pentru ce se foloseste? Tot ceva reglaj pentru far?

image.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoti dopul ala, si ajungi la reglajele pentru faruri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e reglajul de la far , cu tamponul pe care se inchide capota !!!

Fiind simplu sa scoti farul , scoatel si ai sa vezi reglajele , le gresezi putin si incerci sa le misti (sa vezi daca merg usor)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate cineva sa imi spuna cum desfac  taicurile de pe placa de bord ,....turometru ,apa,combustibil etc ele sunt angrenate de un motoras ptr fiecare AM un v50 din 2009   1.6 diesel

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 03.01.2011 at 11:50 PM, Bogdan G a spus:

Iti recomand POPNOW modelul de 55W (cod 683) .

Salut Bogdan,

Am instalatie pentru xenon d1s si ma gandesc sa inlocuiesc becurile cu d1r. Sunt compatibile balasturile etc?

Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt compatibile. Dar de ce vrei sa pui d1r?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 57 minute, paunionutz a spus:

Sunt compatibile. Dar de ce vrei sa pui d1r?

Imi arata un warning in bord si poate, poate dispare :) stiu, sunt sanse infime dar as vrea sa incerc si d1r. E o diferenta notabila? Evident, voi pune tot Osram

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eroarea nu-ti apare de la bec si nici nu se va rezolva problema.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Finalmente am gasit o pereche de Osram d1s. Fiind Cool Blue Intense, sa ma astept la intrebari inopinate din partea politiei la o eventuala tragere pe dreapta? Am trecut RAR-ul cu instalatia, banuiesc ca e din fabrica (cablurile par puse in ordine, nu e nimic fortat sa intre pe acolo :D). Doar ca nu am spalatoare (sincer, nu neg utilitatea lor dar din puct de vedere al design-ului mai bine ca nu exista). Merci :) 

Edited by adrianbun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca un lucru...farul din stanga e mai mereu aburit pe interior - e firesc? cum se poate repara? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 6 ore, adrianbun a spus:

Inca un lucru...farul din stanga e mai mereu aburit pe interior - e firesc? cum se poate repara? 

Trebuie verificat pe unde e crapat / capac desfacut ,  totusi cred ca sticla este undeva crapata , dai jos faru , cauti si lipesti cu superglue :)) 

Ps. Am folosit bison dual compound (nu imi amintesc denumirea comerciala)

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La xenon oem, ai spalatoare de faruri. Deci ori nu este bara masinii, ori sunt farurile puse dupa aceea, de unde si eroarea

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, baieti!

 

Acum doua zile mi s-a ars un bec la volvo v50 si doresc sa le schimb. Ma poate ajuta cineva? Multumesc!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la ce nu te descurci ? Ce sa pui sau cum sa pui ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doresc sa le achizitionez. Este becul de pe faza scurta, din lupa. Atunci cand folosesc faza lunga, lumina este folosita din alt bec, dar si din acesta.

20160915_092124.jpg

Edited by kata07

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le pot aduce la 150RON bucata de la HELLA.sau Philips la 200RON. Mai poti cauta pe la alte magazine de piese din topicurile dedicate.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 24/08/2016 at 10:30 PM, Cristi Muresan a spus:

Trebuie verificat pe unde e crapat / capac desfacut ,  totusi cred ca sticla este undeva crapata , dai jos faru , cauti si lipesti cu superglue :)) 

Ps. Am folosit bison dual compound (nu imi amintesc denumirea comerciala)

Fix asta am făcut cu ajutorul unui tinichigiu...soluția? Două resturi de cauciuc puse intre o clemă și capacul farului :)) Merci

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Gasesc in Iasi pe cineva capabil sa-mi puna xenoane pe un S40 din 2006?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Le pun eu.

Puteti sa-mi lasati un link cu ce ar trebui sa cumpar? Brand/model, eventual si magazinul online de unde sa le iau?

Canbus Pro e o idee buna? Am vazut ca preturile pentru 55w difera de la 250 la 380 lei, de ce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și când se ard ștergătoarele ce faci ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe, nu tin neaparat sa le pun eu. Te provoc sa ma indrumi unde sa merg sa mi le puna cineva care se pricepe.

Cu felinarele nu mai pot, sincer, asa ca daca nu apare nimeni o sa le pun singur, cu tot cu condensatorul vietii.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa iti prajeasca oglinda de sub lupa si o sa ai nu felinare ci lumanari (am vazut personal la un s40 la mine la Zalau)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci ce-ar fi de facut?

Farurile nu prea-s de polish, am becuri philips de alea cu +30% output (vrajeala), sunt orientate ok - nu bat in copaci etc.

Cateodata imi vad umbra masinii in farurile altora din spate. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desfa capacul si scoate lupa din cele trei suruburi ca sa vezi daca mai ai oglinda sub lupa.Daca nu mai ai ,aceasta este cauza lumini slabe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now