radaschin

Faruri Xenon

153 posts in this topic

Si eu le-am facut polish si le-am pus fel si fel de becuri. Dar singura imbunatatire notabila am obtinut-o dupa ce am schimbat farurile cu altele noi. Chiar daca am pus after-market, a fost mult-mult mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate pune LED .

NU apar probleme neplăcute cu instalația electrica și bat ca xenonul . Sunt însă ceva mai scumpe fata de xenon .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, mersi!

Momentan caut ceva cu care sa refac "oglinda din spateke becului".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apoi, in functie de cat de mult se imbunatateste situatia, o sa inlocuiesc si becurile.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apoi, in functie de cat de mult se imbunatateste situatia, o sa inlocuiesc si becurile.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca doresti am o lupa cu oglinda in conditii excelente.Se monteaza foarte usor in 3 suruburi.Suna-ma daca te intereseaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai. As avea nevoie de amandoua. Ambele faruri sa se vad la fel de galben si slab.

Informativ, de pe ce parte e si cat vrei pe ea? Provine de pe un far original?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Am tot citit pe aici probleme legate de lumini slabe. Si eu am un S40 din 2006, faruri cu lupa si fara spalator. Faza scurta e foarte slaba si nu stiu exact ce sa fac. Eu cred ca sunt reglate bine, in sensul ca nu bat prin copaci dupa veverite. Faza lunga vede bine. Azi am schimbat becurile cu niste Philios White Vision si astept sa vad daca este diferenta fata de ce aveam.  Am mai auzit de problema cu "arderea lupei" si vreau sa va intreb daca se poate schimba numai lupa din far. Eventual, daca stiti de unde as putea cumpara astfel de lupe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lupe sunt si pe emag.

Eu am pus lupe noi + xenon de 35w.

Diferenta este enorma.

Singura chestie e ca lupele aftermarket au sanse mari sa "nu vina la gaurile" de fixare a lupelor originale, lucru care te pune putin la treaba.

Eu am facut schimbarea in Iasi la un baiat care cu asta se ocupa. A costat 600lei - lupe, xoneane si manopera. A durat 2 ore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi fain pentru raspuns. Deci se pot schimba numai lupele. Cred ca voi merge la un magazin de piese, ca sa caut lupe exact ptr S40. Xenoane inca nu mi-as pune, ptr ca din ce am citit pe aici, nu e chiar asa simplu si nici nu e prea legal (daca nu ai spalator de far). As vrea pe cat posibil sa fiu cu "toate actele in regula". :) Din pacate nu prea am drum prin Iasi, dar ma gandesc ca daca a durat 2 ore toata treaba, poate as reusi si eu sa schimb singur cumva lupele alea, in vreo 3 ore. :D Ale tale au fost aftermarket sau originale? De unde le-ai luat si cu cat (sa nu mai bat campii cautand aiurea)? Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur nu vei gasi separat lupe originale, noi pentru S40. Cele AM nu cred ca vei gasi 100% compatibile, trebuie sa bricolezi putin.

Spalatorul de far nu este singurul element care face xenonul legal....poti incerca becuri led pe farurile actuale. Nu stiu cum sunt becurile AM, dar la faruri originale trebuie sa cureti blocul optic de gheata, becurile nu produc suficienta caldura pentru a degivra farul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

becurile LED pe far de halogen nu vor functiona niciodata,in cel mai bun caz va da o lumina puternica dar destul de imprastiata,cu mult glare.

Nu ai cum sa faci niste chipuri LED de forma unor filamente halogen,pentru care au fost concepute farurile.

 

Filmuletul asta mai mult decat exemplificativ...e foarte bun de urmarit,macar va faceti o idee despre cum ar trebui sa arate un LED decent

 

 

Edited by IulianE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus xenon pentru ca asta a avut baiatul ala "pe stoc".

Lupe de S40 am cautat si eu si nu am gasit. Daca vrei lupe care sa intre la fix solutia e sa cumperi cel mai ieftin far nou si sa-i iei doar lupa. Costa cam 500 lei bucata.

Lupele AM probabil sunt mai proaste si-o sa tina mai putin, nici nu vin exact la gauri, tre sa improvizezi putin, dar la cat costa eu zic ca merita. Click (cel putin pentru masina mea care face 12 ani acusi).

In ochii politiei xenon sau LED este acelasi lucru. Sfatul meu e sa iei ceva 4300k. E temperatura de culoare cea mai odihnitoare si care "bate la ochi" cel mai putin.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat lupele bixenon cu becuri 5000k

Laser! 

20180220_200538.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

350 lei lupele si 250 lei kitul de xenon D2s de pe facebook,am gasit intamplator...Montajul l-am facut eu.Totul este in far.De afara si de sub capota nu se vede nimic altceva decat farul normal.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

350 lei lupele si 250 lei kitul de xenon D2s de pe facebook,am gasit intamplator...Montajul l-am facut eu.Totul este in far.De afara si de sub capota nu se vede nimic altceva decat farul normal.

Lupele sunt perfect combatibile,totul este plug and play,nu e nevoie de nicio bricolare.Mai greu este sa gasesti balasturi slim canbus de dimensiuni mici si bune calitativ daca vrei sa incapa totul in far,si sa nu ai probleme.

Balasturile din kitul de xenon sunt bune de aruncat la gunoi,sunt si mai slabe ca putere aspect la care nu m-am gandit vreodata.

 

 

Edited by IulianE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, am un S40 din 04.2012, masina are lupe cu bec halogen si spalatoare de far ( apropo, cum actionez spalatoarele?).

Doresc sa achizitionez un kit xenon, lupele de la faruri vor rezista la xenon?

O recomandare de unde ati cumparat kit, de ca sa fie 4300k, 5000k, 6000k. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

xenonul e mai bland cu lupele,se incalzeste mai putin iar becul xenon nu emite radiatii ca cel de halogen ca sa arda oglinzile lupelor,fenomen foarte intalnit.

Iti recomand kit xenon cu canbus cel mai scump pe care ti-l poti permite pe la 250lei min,masinile astea sunt pretentioase la kiturile AM.Un balast bun e si mai puternic,fapt testat de mine.4300K e cel mai apropiat de albul natural,eu am ales 5000K foarte usor albastrui ca e putin mai contrastanta lumina,consider ca am facut o alegere buna.6000k e albastrui si de intensitate mai redusa putin.

Cu spalatoarele nu stiu sa iti raspund,esti norocos ca le ai deja pe masina.

Edited by IulianE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spalatoarele de faruri actioneaza automat in momentul in care speli parbrizul, nu le poti activa/dezactiva dupa bunul plac, din pacate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat farurile pe manual si am spalat parbrizul, au iesit si spalatoarele de far.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

am si eu un S60 model 2012 cu bec halogen h7.

Ma gandesc cumva daca se poate si ce ar fi mai bine sa pun - xenon sau led?

Ce sfaturi aveti? E cineva pe aici care ma poate ajuta?

Multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

am si eu un S60 model 2012 cu bec halogen h7.

Ma gandesc cumva daca se poate si ce ar fi mai bine sa pun - xenon sau led?

Ce sfaturi aveti? E cineva pe aici care ma poate ajuta?

Multumesc frumos!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Salut. Cea mai simpla metoda, parerea mea, fa un polish profi la faruri, pune niste becuri de la osram cu 70 lei setul si ai rezolvat cu luminile. Pe leduri dai banii degeaba pe ele, nu vor face treaba, iar la xenon daca te opreste e belea. Xenonul legal este cel din fabrica, far cu lupa, spalatoare faruri si autoleveling. Nu le ai pe astea, nu are rost sa te incurci. Inainte de a face polish, asigura te ca oglinda din interiorul farului este intacta si curata, altfel nu vei schimba mare lucru. Spor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now