zorex

problema zgomot

93 posts in this topic

Buna seara tuturor.

Sunt foarte proaspat fericitul proprietar al unui XC-60, D5 205KM, Summum. Masina arata bestial, culoare seashell, tapiterie piele alb, se comporta super frumos dar am totusi doua intrebari pentru forumisti:

1) Aud un zgomot la viteze mai mari de 100km/ora, ca un vuiet de la vint de parca nu ar fi inchis vreun geam sau ar fi ceva cheder neetans. Este aceasta o problema generala sau masina mea are ceva bai si ar trebui sa merg la reprezentanta? Mentionez ca inainte am condus Passat si era foarte bine antifonat, nu se auzea vint sau alt sunet in cabina.

2) Nu am comandat geamurile spate fumurii si acum cind am ridicat masina am vazut la altele aceasta optiune. Dealerul mi-a spus ca nu se mai poate face nimic acum dar mi-a recomandat o firma care imi poate pune folie autorizata pe geamuri si m-ar costa ceva la echivalentul a 1500RON. Pentru cei care cunosc preturi sau au facut asa ceva la masinile lor, intrebarea este e mult, e putin, e rezonabil?

Va multumesc pentru raspunsuri, sper ca nu au mai fost postate aceste intrebari si au deja raspunsurile pe undeva. Problema cu zgomotul/fâşâitul de vint e deranjanta si mi se pare un pic anapoda la o masina noua. Daca sunt deja solutii la aceasta problema va rog sa imi comunicati si mie poate trebuie doar ceva montat-schimbat si sa pot ridica nivelul satisfactiei client la 110%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In privinta foliei, nu stiu ce sa zic, mie mi se pare cam mult.

In Cluj am dat 700 RON, folie autorizata RAR, montata cu multa grija (nu se vede ca s-a umblat la geamuri, usi). Eu mi-am pus si pe geamurile din fata ceva foarte discret iar pe cele din spate si la portbagaj ceva o idee mai inchisa. Suprafata de acoperit la XC 60 o fi mai mare, dar in niciun caz dubla...

Cu zgomotul nu te pot ajuta, dar mi-as dori sa pot spune ca am si eu aceeasi problema...

Asta ar insemna ca am si eu XC60. :lol:

Sa te bucuri de masinuta si sa faceti sute si sute si sute de mii de km fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit in clubul nostru :)

In legatura cu zgomotul parerea mea e ca ai o problema la masina. S60-ul meu din 2001 e foarte silentios si la viteze mari si f mari. Deci mi-e greu sa cred ca un volvo cu 9 ani mai tanar sa aiba problema asta din proiectare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zorex daca tu compari cu Passat B6 atunci Volvo este tractor, nu putem compara isonorizarea celor 2 modele, nu stiu ce le fac nemtii dar la B6 nici macar volanul nu vibreaza la TDI pe cand la D5 se simte clar vibratia in volan .

Problema zgomotului cauzat de vant vine standard cu XC60ul, gasesti aceste informatii pe toate forumurile de Volvo din lume DAR depinde foarte mult cu ce compari, nu-ti bate capul, da muzica mai tare si lasa cei 200+ CP sa zburde :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut....eu am 27.000 km cu a mea masina, si acel suierat se aude ca in prima zi. Cred ca e o problema specifica pentru XC 60 si nu i-au putut da de cap. In rest , in afara catorva stricaciuni...le-am scris pe alt topic....masina merge foarte bine, iar de cand i-am pus anvelope de iarna....simt ca pot urca si everestul cu ea:)). La multi ani tuturor volvistilor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa te linistesc iti spun ca nu e singurul model asa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Mi-au mai spus si colegii ca au aceeasi problema cu zgomotul asa incat incerc sa ma obisnuiesc. Adevarul este ca la cat de frumoasa este masina ii pot ierta anumite scapari. Dar pentru ca e inca foarte noua iar eu abia intrat in clubul Volvo (vin de pe Octavia si Passat) mai am o intrebare catre posesorii de XC-60. Aseara cand am intrat in parcarea subterana s-au aburit foarte rau oglinzile exterioare devenind practic inutile. In specificatia tehnica a masinii scrie ca oglinzile exterioare sunt rabatabile electric si incalzite. In acest caz se poate sa fie o problema la masina mea? ar trebui sa o raportez la firma de leasing? sau doar ar fi trebuit sa apas ceva buton de defrost?

In plus nu am manualul de utilizare in engleza ci in poloneza, masina fiind cumparata din Polska. Am vazut ca este undeva postat manualul MY'10 dar din pacate nu mai poate fi downloadat, poate Bogdan M mai pune odata linkul sau daca nu ceva mesaj pe pm. Multumesc mult!

P.S. Am sa postez si eu primele doua poze cu bombonica (arata ca o bomboana, asa spune fica-mea si eu ma conformez).

Imi cer scuze pentru calitatea slaba a fotografiilor, datorata mobilului din dotare. Promit si ceva poze profi (impatimit Nokia) cand prind un pic de soare si ceva timp liber sa iesim la plimbare. SAlutari tuturor celorlalti prieteni Volvo!

post-1440-065874600 1294238214_thumb.jpg

post-1440-066722900 1294238233_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi kilomerti cu ea. In legatura cu aburirea oglinzilor am observat ca atunci cand trec prin zone unde scade brusc temperatura cu cateva grade se aburesc imediat oglinzile exterioare( fenomen normal) si in cazul asta apas pe butonul de degivrare luneta si oglinzile exterioare. Nu cred ca la modelele mai noi sa aiba incalzire constanta in oglinzi ci numai la actionarea butonului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect!Ca sa ti se dezabureasca oglinzile trebuie sa apesi butonul de degivrare a lunetei si se vor dezaburi si oglinzile.It's normal!

Sa o stapanesti sanatos si bine ai venit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus manual pt

Poate reusesti sa pui o poza cu motorul ca sunt niste plastice pe acolo care lipsind produc ceva zgomot in plus, poate nici tu nu le ai cum nici colegul Teghe nu le avea :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

frate, la a mea nici la 200 / h nu se aude nimic in plus, s-ar putea sa ai ceva lipsa acolo ... s-o stapanesti sanatos si fara evenimente!

1500 pt folie mi se pare cam mult! mai bine ionizeaza-le .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-ai montat cumva suporti de ski, de biciclete, cutie pe plafon?

Poate sa vina si de acolo zgomotul daca altii spun ca nu e zgomotoasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus manual pt

Poate reusesti sa pui o poza cu motorul ca sunt niste plastice pe acolo care lipsind produc ceva zgomot in plus, poate nici tu nu le ai cum nici colegul Teghe nu le avea :)

O intrebare total offtopic, cu scuzele de rigoare.

Care e diferenta dintre MY10 si MY11?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare

si eu aceeasi problema cu zgomotul la viteza de peste 80km. am fost la primus de 2ori intr-o zi mi-au reglat usile dar degeaba. vad pe forumurile de afara ce la toti sunt problema asta. un tip din anglia cica a rezolvat problema in felul urmator":

There are now three wind noise fixes from Volvo, the issue with mine was where the mirror meets the body of the car. The mechanic said he took the mirror off and padded the area out using foam tape and then squeezed it back on - no noise

problema apare la oglinzi se pare ca nu sunt bine sigilate.EU NU MA LAS PANA NU REZOLV PROBLEMA ASTA CA DOAR N-AM DAT 5000E PE MASINA SI E INADMISIBIL.

il frec pe dealer si trimit mailuri la volvo pana imi rezolva problema

daca mai e cineva in situatia asta rog sa scrie poate gasim solutia.

succesuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare

si eu aceeasi problema cu zgomotul la viteza de peste 80km. am fost la primus de 2ori intr-o zi mi-au reglat usile dar degeaba. vad pe forumurile de afara ce la toti sunt problema asta. un tip din anglia cica a rezolvat problema in felul urmator":

There are now three wind noise fixes from Volvo, the issue with mine was where the mirror meets the body of the car. The mechanic said he took the mirror off and padded the area out using foam tape and then squeezed it back on - no noise

problema apare la oglinzi se pare ca nu sunt bine sigilate.EU NU MA LAS PANA NU REZOLV PROBLEMA ASTA CA DOAR N-AM DAT 5000E PE MASINA SI E INADMISIBIL.

il frec pe dealer si trimit mailuri la volvo pana imi rezolva problema

daca mai e cineva in situatia asta rog sa scrie poate gasim solutia.

succesuri

Se trage de la S40\V50 problema :)), e inca din 2004 problema cu oglinzile si nici astazi nu au rezolvat-o din fabrica, nici astazi, nici macar la XC60, nici la noul C30....deh....costa mult un burete laugh.gif

Nu am putut sa ma abtin huh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdane gi

mi-au pus azi plasticele dar degeaba zgomotul persista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te rog frumos sa spui cu voce tare ce ti-am spus eu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai, dar secretosi sunteti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

CA E PROBLEMA GENERALA LA XC60!!! BAI DAR NU INTELEG ASTIA NU LE TESTEAZA IN TUNELUL DE VANT?

UITE AICI LIPSEAU PLASTICELE!

post-1163-066607500 1294386390_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da normal ca le testeaza DAR :

1. masina XC60 nu este o masina facuta sa mearga sustinut la viteze mari

2. cine isi ia un SUV nu merge cu viteze mari

3. cine isi ia un SUV mai merge la ski si mai pune schiurile deasupra iar zgomotul este acoperit

4. SUVurile sunt mai zgomotoase in general din cauza CX-ului mare, in cazul XC60 0.350 in comparatie cu un S60 care are 0.280 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multe multumiri la toti colegii de forum pentru ajutor.

Ieri am facut primul drum de 150km cu XC-ul si fiind inca motorul fresh n-am mers mai mult de 120km/ora si nu mai mult de 2500 ture(eu tot cred in rodaj old school). Zgomotul este acolo si chiar daca dau muzica mai tare sentimentul ca ceva fasaie e destul de deranjant. Nu am pus pe masina schiuri, portbagaj exterior Tule sau altceva. Din cite citesc pe forum se pare ca si la mine ori lipsesc acele plastice de la imbinarea motor/parbriz(daca am inteles corect din poza) ori ceva problema la oglinzi si nu or fi etanseizate. Acum ma gindesc ca nici nu pot circula cu oglinzile invelite bine de tot in scotch ca nu e Dacie 1973. Asa incat am sa il sun pe dealer sa vedem ce imi spune. Intre timp mobilizez si colegii de birou (am cumparat 5 XC-60) si ne punem pe scris emailuri la Volvo. Daca e problema cunoscuta si solutia e de montat ceva plastice pai sa faca un recall frumos si sa ne monteze la toti plasticele respective ca e mai mare rusinea la o masina de 50.000 euro sa te zgarcesti la 5 euro cat or fi plasticele plus montaj. Daca nu e asa de simplu atunci...incepem sa carpim cu silicon pe la incheieturi (vezi subiectul "greierasi" ca sa zambeasca si sotia, proprietara de Renault Megane).

Dar, sa nu dramatizam. Masina e super-faina, la stopuri alti soferi intorc capul dupa ea, desi au si ei masini mult mai de fitze, asa incat satisfactia e inca la un nivel corespunzator. Am conectat mobilul prin cablul USB si acum acum si 16Gb de muzica in masina, il recunoaste foarte frumos, chiar aveam o problema ca masina citeste doar CD nu si DVD, dar s-a rezolvat simplu cu Nokia N97.

Referitor la geamurile fumurii sunt din ce in ce mai aproape sa lansez si eu comanda de folie si poate saptamina viitoare deja le aranjez pe ale mele. Am mai intrebat si la alt service auto de pret si chiar daca e ceva mai mic, vreau totusi sa le fac cu cei recomandati de dealer ca sa nu am apoi probleme cu garantia.

Multe, dar multe multumiri prietenului Bogdan G pentru manualul MY11. Pentru weekend voi avea program de lectura. Oricum l-am salvat si in memoria mobilului ca sa il am cu mine si in masina :P.

Toate cele bune la toti si La Multi Ani la toti Ionutii/Ioanele de pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne punem pe scris emailuri la Volvo.

hehehehehe!!!!

S-o credeţi voi!

Uite cum reacţionează Volvo la mailurile "publicului":

Share this post


Link to post
Share on other sites

uite ce am gasit pe forumuri:

-But like I say it is a seal on the A pillar and detailed on the Volvo system as a repair for wind noise. My wife says it is the thin plastic strip that runs down the side of the windscreen that they worked on (the one that is body coloured and about 3cm wide) they told her they replaced the seal.

-He explained there was a problem with gaps on the door mirror that allow air in at speed creating the whistle. He said it was a 30 min fix. nor sure what the fix is, but will ask next week after. By the way, I have noticed lately that the noise isn't as bad. I am putting this down to not cleaning the car and the gaps filling with grime.

-It turned out it was coming from the wing mirror not the a-pillar. There is some kind of fix-it kit for wing mirror wind noise that a dealer can get and fit. I *think* it involves sticking some tape over some gaps in the mirror.

-Just got the car back and the noise is gone :0) It was really annoying. There are now three wind noise fixes from Volvo, the issue with mine was where the mirror meets the body of the car. The mechanic said he took the mirror off and padded the area out using foam tape and then squeezed it back on - no noise.

-On the second visit they allegedly applied the wing mirror fix. Maybe it was the temperature, maybe it was the wind direction, but the noise went away after the second fix.

Recently it has come back.

-Yes she said it was where the wing mirror met the car, especially around where the wires go into the car from the mirror.

-There is a known fault on the wing mirror fitting that can cause this fault and your dealer will be able to cure it for you. If they deny it, tell them to search for the occurrences of this that were happening 9 - 12 months ago as there were many cars that had this issue - everyone had it cured, me included, and I have zero wind noise

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heimðallr

nu-i chiar asa eu am scris la volvo ca-mi lipsesc 2 plastice din fabricatie!!! si am fost sunat de 3ori de cei de la primus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vedem ce au sa imi raspunda si mie. Numai ce am scris acum un mail oficial la Global Customer Relation de pe Volvocars.com si dupa ce am dat submit am primit un text dragutz:

The requested Data Capture Service is currently not available.

Unfortunately the service is unavailable at the moment.

Service will be resumed as soon as possible. We apologise for the inconvenience.

Thank you for your interest in Volvo Cars.

Se mai intimpla si la case mai mari sa mai cada serverul cate-odata asa ca ma inarmez cu rabdare si pina luni nu le zic nimic. Apoi incep iar sa bombardez cu telefoane si mailuri dealer-ul de aici din Varsovia de unde am luat masina. Nici eu nu ma las asa usor. De felul meu sunt o persoana perseverenta pina la incapatinare asa incit sper sa pot rezolva problema: "vajaitul vantului, pulberea pamintului"(ca intr-un cantec popular al Mariei Tanase).

Salutari tuturor si va tin la curent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now