zorex

problema zgomot

93 posts in this topic

Cumva masina este fabricatie 2009 ?

Eu am cumparat-o in sf lui ian 2010 si pe carte scrie tot 2010, d ce exista vreun lot cu probleme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspunsul celor de la Primus Auto a fost ca trebuia sa primesc o notificare cum ca exista o problema la modele xc 60 rola intanzatoare de la cureaua de la alternator are o problema si ca in timp cureaua cedeaza.. a fost schimbata pe garantie fara nici o problema si cureaua si rola intinzatoare cu un model mai eficient. Acum intrebarea mea este de ce nu am primit notificarea la timp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am MY10 adica versiunea biturbo D5 205CP

E cazul sa-mi fac griji? De cand e rechemarea asta ca eu n-am primit nimic.

Rechemarea se face tuturor sau doar celor care mai au masina in garantie?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un motor D5 163 CP asa au venit motoarele la inceput. Ar trebui sa intrebi la revizie, mie mi au spus ca oricum se inlocuiam chiar dc expira garantia. Ar trebui sa intrebi la revizie.

Chiar crezi că merită "economia" aceasta?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, subscriu: se schimba chiar daca expira garantia... SF de clasa!

Nu schimba nimeni nimic daca "mirosi" a prost.

Am avut problema asta, zgomot de genul scartait dimineata la rece. Am intrebat direct daca face obiectul rechemarilor. Raspuns prompt: dupa serie de caroserie nu este cazul. Solutionare caz: schimbare in garantie! Asta dupa ce am transmis ca dupa ce am platit auto la pret de "nou" si imi pierd timpul anuntand defecte, orice se intampla de acum incolo este pe responsabilitatea lor.

In rest, va las pe voi sa trageti concluzii...eu am una singura: totul este pe bani si daca nu esti atent te ard toti cum ai clipit din gene!

Sfat: cereti "fisaCTC" pentru auto livrat evident pentru auto noi). Ar trebui sa ii oblige sa tina standardul VOLVO cat mai sus.

Ma gandesc cu groaza ce se intampla cand te duci la ei dupa perioada de garantie...dar de fapt suntem in Romanela si exista viata dupa moarte: "prieteni binevoitori" care fac si bani din asta.

Suna bine?

Sper ca nu am jignit pe nimeni, daca da, atunci este strict treaba lor.

In rest, numai de bine, acum de sarbatori sa fim crestini si sa iertam...

Dan

Share this post


Link to post
Share on other sites

La multi ani tuturor posesorilor de Volvo si un an nou cat mai bun!

Am fost astazi la Primus Auto, chemat de ei printr-o scrisoare, si am schimbat rola si cureaua pe cheltuiala lor, asta dupa ce in urma cu un an le mai schimbasem o data, tot la chemarea lor. Sper ca de data asta sa nu fie tot o piesa chinezeasca si sa nu mai fie nevoie de inca o schimbare! Eu am D5 fabricat 2009, si am inteles ca doar la cele fabricate 2009 ar fi problema asta, de altfel am un prieten cu D5 2010 si el nu a fost chemat la service.

In rest .... masina se comporta f bine, am ajuns la 45.000 km si cred eu ca totul e in regula, ma supara doar niste mici zgomote la roata stg fata, pare a fi ceva la planetara...o sa ma duc sa verific. In orice caz, nu regret alegerea facuta in urma cu 3 ani, chiar am dat o tura prin showroomuri ....ma batea gandul la ceva mai mare....si sincer va zic ca materialele, ambianta si confortul din Volvo nu le-am gasit nici la X5 sau X6. Singura care-mi face "rau" cu ochiul ar fi Cayenne dar nu mi-o pemit.

Sa aveti o zi buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La multi ani tuturor posesorilor de Volvo si un an nou cat mai bun!

Am fost astazi la Primus Auto, chemat de ei printr-o scrisoare, si am schimbat rola si cureaua pe cheltuiala lor, asta dupa ce in urma cu un an le mai schimbasem o data, tot la chemarea lor. Sper ca de data asta sa nu fie tot o piesa chinezeasca si sa nu mai fie nevoie de inca o schimbare! Eu am D5 fabricat 2009, si am inteles ca doar la cele fabricate 2009 ar fi problema asta, de altfel am un prieten cu D5 2010 si el nu a fost chemat la service.

In rest .... masina se comporta f bine, am ajuns la 45.000 km si cred eu ca totul e in regula, ma supara doar niste mici zgomote la roata stg fata, pare a fi ceva la planetara...o sa ma duc sa verific. In orice caz, nu regret alegerea facuta in urma cu 3 ani, chiar am dat o tura prin showroomuri ....ma batea gandul la ceva mai mare....si sincer va zic ca materialele, ambianta si confortul din Volvo nu le-am gasit nici la X5 sau X6. Singura care-mi face "rau" cu ochiul ar fi Cayenne dar nu mi-o pemit.

Sa aveti o zi buna!

La multi ani si tie si tuturor posesorilor de Volvo! 2012 cu sanatate si impliniri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna tuturor!

Sunt posesorul unui XC 60 D4 AWD din luna mai 2013 si sunt absolut incantat de masina. Este absolut remarcabila din toate punctele de vedere. Si spun asta in cunostinta de cauza intrucat am pierdut numarul marcilor de masina pe care le-am condus. Totusi, referitor la zgomotele pe care inerent orice masina care circula pe drumurile din Romania le face, cred ca pacaniturile care se aud de la consola plutitoare vin cam devreme. In cazul in care aveti ceva idei cum as putea rezolva problema v-as fi recunoscator. Si aici ma refer la ideile pe care sa le dau dealerului care a fost anuntat de aceasta problema.

In alta ordine de idei ma intereseaza daca au loc intalniri ale membrilor clubului si cum as putea afla de ele!

Multumesc...si toate cele bune!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Sunt proaspat proprietar de Volvo, este vorba de un xc60 din 2010 205cp automat awd. Masina o am de la 118000 km acum am 122000 si pot spune ca este o masina superba. Am o problema care momentan nu este foarte deranjanta dar imi este sa nu se agraveze; este vorba de o vibratie usoara ce se simte intre 50-80 km/h, seamana foarte tare cu vibratia de la tubul de bas numai ca se aude si cand muzica este orita. Vibratia este ciclica si se simte indiferent de cauciucuri. Azi am facut o constatare la sevice si au spus ca ar pute fi tamponul de la motor, dar nu foarte ferm si eu ma indoiesc ca asta ar fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau vre-un tampon de la coloana de tobe. La o anumita turatie/viteza sa intre in rezonanta, sau sa loveasca in caroserie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumva intre 2000 si 2200 rpm ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt posesorul unui xc60 d4 awd aut, 181hp din MY 2014. Nu am observat problemele relate mai sus la mersul pe autostrada la viteze superioare, in sensul unui zgomot excesiv. Consider ca e normal o ușoară creștere a zgomotului la viteze mari, datorită frecarilor cu aerul. Sper sa rămână așa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Am si eu o problema cu un zgomot in zona directiei , ca o bataie de bieleta uzata dar nu acolo este problema, incepe sa faca doar dupa ce se incalzeste bine masina 15-20 km parcursi in sus, se aude la viteze mai mici gen 20-50 km/h, pe drum drept, intrebarea este daca se poate sa fie capul de planetara cu precizarea ca acesta mai pocneste in viraj cand o fortez un pic sau se dilata ceva pe acolo tinind cont ca face dupa ce se incalzeste. Am mai vazut pe undeva scris ca au avut probleme si pe la etrieri tot astfel de zgomote. Poate sa mai confruntat cineva cu astfel de probleme, astept pareri pana voi ajunge in service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil caseta de direcție, care este problema comuna la acest model, am reconditionat deja câteva zeci din păcate.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

C am cat timp dureaza remedierea cu demontat si reconditionat si daca se poate un tarif.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exista posibilitatea sa cada complet dintr o data sau se manifesta asfel pe o perioada mai lunga timp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam 2-3 zile ca durata, și fără piese (capete bara, bielete și burdufe,care trebuiesc schimbate pt acordarea garantiei) undeva la 1100ron.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now