Y309rlc Volvo

Problema VVT VALVE

224 posts in this topic

salut. caut si eu raspuns la o problema si sper ca cineva sa ma ajute.

An un volvo s40 motor 1.6 benzina 109 cai.

De in timp se aude un zgomot ciudat(caraie,parca are avea ceva spart in pistoane pe undeva) la motor.dupa simptome aminteles ca este de la VVT valve.am schimbat cureaua de distributie zgomotul nu a incetat.daca deconectez valva cat timp motorul functioneaza zgomotul dispare complet.la reconectare nici o schimbare..zgomotul ramane la fel.daca e din cauza acestei valve inlocuirea ei garanteaza disparitia acestui zgomot?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Acelasi carait de undeva din motor se aude si la mine (de vreo 3saptamani am observat fenomenul) dar nu e continuu. Caraie 1 secunde face pauza vreo 2 secunde dupa care se repeta.Care e VVT valve sa incerc si eu sa o deconectez sa vad daca mai face?

Mentionez ca tot 1.6 benzina am si eu.E din 2000.

Imi poate spune cineva ce rol are aceasta valva si cum afecteaza functionarea motorului in timp?

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

se gaseste sub capacul de plastic de deasupra motorului,langa bujii,asa se auzea si la mine dar acum sa intensificat.....2-3 secunde se aude si 1 secunda face pauza.

post-2117-085460400 1294604141_thumb.jpg

post-2117-006907700 1294604198_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci pentru lamurire. Dar totusi ce face ea ca in bord n-am nimic aprins?Ai idee ce pret are una noua?

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modifica perioada de deschidere supapelor in functie de turatie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici mie nu imi apare nimic in bord.nici nu am idee cat e noua dar second hand e in jur de 30 euro.eu vreau sa o inlocuiesc dar nu stiu sigur daca o sa rezolve problema.sper ca cineva care stie sa ne ajute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modifica perioada de deschidere supapelor in functie de turatie.

Merci pt raspuns. Intrebarea e daca s-a defectat valva, sau altceva cauzeaza fenomenul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In vadis cred ca asta e codul din vadis:

9454789 - SOLENOID INLET.

Nu stiu ce-i cu ea, dar daca lucreaza in functie de rotatii imi miroase a schimbat distributie.

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

WWT valve se schimba impreuna cu variatorul de distributie (rola aia mai groasa de langa ea), ala cred de fapt ca face zgomotul ala.Ca si pret e cam 700 ron, iar variatorul 900 ron.La mine face zgomot cam de 3 ani si nu s-a intamplat nimic. Astept vara si sa-i vina timpul la distributie de schimbat sa schimb totul. Daca scoateti mufa din vvt valve nu mai caraie dar se aprinde bec de eroare in bord.

Eu am schimbat-o numai pe ea si tot face zgomot.

Edited by mihaiulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca asta ma lamureste.eu am schimbat distributia de 2 ori dar nimeni nu mi-a spus de vvt valve sau de variator.merci de raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu cred ca variatorul face zgomotul ala ca valva nu vad ce mecanism ar avea in ea sa caraie. Dupa cum spune xydexter ca modifica perioada de deschidere a supapelor in functie de turatie inseamna ca ea functioneaza bine si ca ceea ce-i da informatia e in neregula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzor separat nu cred ca are, probabil calculatorul ii da semnalul necesar. Babeste cred ca nu e decat o vana care inchide si deschide un circuit hidraulic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzor separat nu cred ca are, probabil calculatorul ii da semnalul necesar. Babeste cred ca nu e decat o vana care inchide si deschide un circuit hidraulic.

La Primera P12 din 2004 ce am avut-o inainte avea senzor de turatie la axa cu came care cred ca facea acelasi lucru. Am ajuns sa schimb distributia deoarece senzorul culegea informatii, le trimitea calculatorului masinii care oprea motorul considerand ca nu functioneaza in parametrii normali.

Acum nu stiu daca variatorul de distributie e parte componenta a distributiei (adica schimbarea distributiei presupune si schimbarea variatorului de distributie?).

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca are si senzor.in celalalt capat al axului cu came.eu-lam scos si l-am micat in diferite pozitii...se simte o diferentza o atenuare a caraitului.

post-2117-020250600 1294607317_thumb.jpg

post-2117-044794000 1294607332_thumb.jpg

post-2117-028460700 1294607345_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu de 6 luni de cand am masina n-am desfacut niciodata capacul de deasupra motorului sa vad ce-i sub el. Astept primavara sa se mai incalzeasca sa umblu pe la ea sa o mai bibilesc .;) Abia acum am inceput sa o cunosc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. caut si eu raspuns la o problema si sper ca cineva sa ma ajute.

An un volvo s40 motor 1.6 benzina 109 cai.

De in timp se aude un zgomot ciudat(caraie,parca are avea ceva spart in pistoane pe undeva) la motor.dupa simptome aminteles ca este de la VVT valve.am schimbat cureaua de distributie zgomotul nu a incetat.daca deconectez valva cat timp motorul functioneaza zgomotul dispare complet.la reconectare nici o schimbare..zgomotul ramane la fel.daca e din cauza acestei valve inlocuirea ei garanteaza disparitia acestui zgomot?

prima inlocuire ar trebuii sa fie a pinionului vvt,spun asta deoarece la v40-ul meu am aceeasi problema,si am inlocuit valva,dar sunetul nu a disparut(mama masiii).si pe deasupra incepe sa faca si figuri la turatii joase.Iti recomand sa-l contactezi pe MIDNIGHT pt piesa respectiva,are preturi bune,urmeaza sa-l contactez si eu,numai un singur impediment ma impiedica(banile)unsure.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba umblati voi si schimbati reset valve daca nu este defect laugh.gif

Problema cu zgomotul este de la "variator" dupa cum bine a spus colegul only volvo .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut eu reset valve-ul defect si nu caraia nimic. Singurele simptome au fost check engine aprins si ca tragea ceva mai greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare zgomot de tacheti hidraulici. Asa se aude si la tine? Ce ulei ai in motor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare zgomot de tacheti hidraulici. Asa se aude si la tine? Ce ulei ai in motor?

castrol 10w40, cam da asta e sunetul, am cumparat ceva aditiv, special pentru tacheti sa nu se mai auda si nu mai trancane, suna mai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valeu dar urat mai suna, mai mult ca sigur este din cauza uleiului prost schimbat rar sau deloc .

Uleiul original pt acest motor este CASTROL Performance GDI 10W30si este conceput special pt motorul GDI, logic de altfel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valeu dar urat mai suna, mai mult ca sigur este din cauza uleiului prost schimbat rar sau deloc .

Uleiul original pt acest motor este CASTROL Performance GDI 10W30si este conceput special pt motorul GDI, logic de altfel .

mersi de sfat.. uleiul il schimb la 7 mii find motorul mai vechi are peste 200 mii km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valeu dar urat mai suna, mai mult ca sigur este din cauza uleiului prost schimbat rar sau deloc .

Uleiul original pt acest motor este CASTROL Performance GDI 10W30si este conceput special pt motorul GDI, logic de altfel .

mersi de sfat.. uleiul il schimb la 7 mii find motorul mai vechi are peste 200 mii km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,il schimbi des,dar trebuie sa fie si cel indicat motorului tau ca sa nu ai probleme de genul(asta daca nu e deja prea tarziublink.gif)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now