bacy

Parere despre Rover

29 posts in this topic

Salut! Ma bate gandul sa-mi schimb al meu Volvo V40 cu un Rover 45 si asta pentru ca imi doresc o berlina.Are cineva vreo idee despre aceasta marca de masina.La consumabile e comparabila cu V40, dar ma intereseaza cat de fiabile sunt in timp.Astept opinii si va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rover 45 sau 75?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un vecin de are rover 25 1.4 16v, fuge de mananca asflatul. Il are de 3 ani si in afara de AC si ca e foarte urat nu a avut nici o problema cu el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu doar ca sasiul si unele motoare sunt de la Honda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piesele electronice sunt scumpe pentru ca majoritatea le gasesti doar pe original, dar nu sunt chiar asa scumpe ca OEM-urile la Volvo.

Motoarele sunt beton, mai ales benzinarele rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piesele sunt totusi ceva mai scumpe si mai greu de gasit iar ca fiabilitate nu este peste V40 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa nu iti iei automata ca lesina repede .

:lol: Chiar gasisem un Rover 45 2.0 V6 cu septronic (deci nu ma sfatuiesti cu cutie automata?) si am mai gasit una 1.6 16V benzina cutie normala.La diesel nu ma bag de niciun fel. Chiar daca e mai scump ca si combustibil benzina, sunt ei.Daca e sa-mi iasa combinatia cred ca o iau pe a II - a. Daca V40-ul meu era S40 sigur nu dadeam Volvo. Fiecare om cu pasarica lui:ador berlinele.

Va multumesc mult pentru informatii.Am aflat de la voi mai mult decat la Rover pe forum:lol: , acolo unde nimeni nu mi-a dat niciun raspuns.

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine luai focusul ala verde de IF, era beton masina rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine luai focusul ala verde de IF, era beton masina rolleyes.gif

Am mai aflat ca motoarele de 1.8 la Rover au problema cu garnitura la chiulasa in general.Mi-ar placea un focus dar sa fie berlina si sa nu dau diferenta.:lol:

Dar unde era anuntul ca nu l-am vazut.

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca au probleme la Garnitura de chiulasa Ce ? O schimbi o data si gata ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa, au ceva defecte de design care fac sa revina problema cu garnitura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca au probleme la Garnitura de chiulasa Ce ? O schimbi o data si gata ....

Da, dar ca pret pe Ebay e undeva la 80euro + manopera daca nu te pricepi....Nu e ca la dacie.:rolleyes: L-am gasit pe ala de 1.6 din 2001, 106.000km,proprietar, dar vrea schimb pe schimb si eu nu prea as vrea, si chiar nu stiu ce sa fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu dai masina ta care stii ce probleme are, stii ce bani ai bagat in ea...pe una care a fost neglijata. Aparentele inseala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei in perioada asta asa se intampla, dai o masina cu X probleme pe alta cu Y probleme :) .

@Bacy daca vrei o masina ieftina de intretinut cumpara una germana .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai repede una coreeana. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:lol: Tocami ce m-am intors de la un Rover 45 2001 106000km.Cred ca daca-mi dadea 2000 euro diferenta si nu dadeam V40-ul la schimb. Pe langa fa[tul ca era super jegos la interior, avea manerul stanga spate pe afara prins cu autofiletante,volanul era scorojit, vopseaua crapata pe ea, ulei pe la motor, tabla de deasupra sondei lamda cica i-o pierduse mecanicul si avea o tabla d-aia de gasesti pe marginea drumului si cica i se aprinde becul cu motor din cauza sondei lamda, in rest n-are probleme.:lol: Cand l-am intebat la telefon a spus ca masina arat bine si ca a pus-o in 2900 euro s-o vanda repede si ca nu da diferenta.Daca ia 1500 euro pe ea e bine.N-am stat mai mult de 5 min.Mi s-a facut greata de cand am vazut-o i-am zis sanatate si am plecat.Eu stau si ma intreb cum dracu' or putea unii sa-si lase masinile asa de izbeliste.Aia era numai buna de dus la dezmembrari si nici macar acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

miram'as sa gasesti tu rover 45 tipla ... toate sunt varza la interior .. plasticurile din interior crapa imediat, manerele parca sunt prinse cu silicon nu cu suruburi si cate si mai cate .. am testat o data un rover 75 pt cineva tot asa vroia sa-l cumpere si la exterior era tipla dar la interior au mama ... fugeai cate defecte avea . E rover .. Nici Englezilor nu le place ......

Share this post


Link to post
Share on other sites

miram'as sa gasesti tu rover 45 tipla ... toate sunt varza la interior .. plasticurile din interior crapa imediat, manerele parca sunt prinse cu silicon nu cu suruburi si cate si mai cate .. am testat o data un rover 75 pt cineva tot asa vroia sa-l cumpere si la exterior era tipla dar la interior au mama ... fugeai cate defecte avea . E rover .. Nici Englezilor nu le place ......

:lol: . Aluia i se scurgeau ochii la V40-ul meu,dadea sa se uite la interior, dar eu l-am urcat p-ala mic al meu in masina si am plecat, dezamagit ca m-a pus sa bat 200km pentru o toroapa.Nu era nimic de discutat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.nu are bani de intretinere

2.se ocupa doar cu vanzari

3.doar trage de masina

Se pare ca romanu nostru nu s saturat de masini cu 100 000 km :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.nu are bani de intretinere

2.se ocupa doar cu vanzari

3.doar trage de masina

Se pare ca romanu nostru nu s saturat de masini cu 100 000 km :)))

Eu nu m-am dus dupa o masina de 100.000km (sunt constient ca astea pot fi lucrate).Pentru mine nu km conteaza, ci masina, sa se vada pe ea ca a fost intretinuta.Faza e ca omul era proprietar, dar cred ca tragea pe ea, nu prea-i pasa de masina (dupa cum arata) si faza e ca motorul torcea destul de frumos la cat de intretinut a fost. Omu' era la vreo 40 si de ani si probabil vroia doar sa faca bani cu ea si cum probabil acum incepusera piesele sa-i cada, ce s-a gandit:sa o schimbe sau sa o vanda decat sa bage bani in ea.

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m am referit la tine,ci in general.Asta i parerea "noastra".Masina trebuie sa aiba max 150 k ,altfel e gata :))))

Cel putin asa era acu 1 an jumate cand mai pierdeam vremea prin targurile de masini :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum mi-a lasat un gust amar.O sa caut altceva, dar tot berlina.Sa vedem la ce ma orientez.Daca as fi putut transforma V in S ar fi fost super.:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma de ce nu-ti iei un S40?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now