DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

;D Ceva dejte rupte pana ai scos usita din balamaua veche ?! I know I had :smile:)

Nope... era prinsa cu sarme, tot de mine. am taiat cu sficul si am rezolvat repede :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ajutorul domnului V50Saphir (Victor) am in sfarsit o...rampa mobila. Ii multumesc inca o data si pe aceasta cale.

Sa se faca mai cald afara, abia astept sa o "probez", bagandu-ma sub ea. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ajutorul domnului V50Saphir (Victor) am in sfarsit o...rampa mobila. Ii multumesc inca o data si pe aceasta cale.

Sa se faca mai cald afara, abia astept sa o "probez", bagandu-ma sub ea. :evil6:

Multumesc si eu.

Adrian=V50Saphir , dar nu-i bai :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:confused1: Scuzele mele - eu asa intelesesem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:confused1: Scuzele mele - eu asa intelesesem.

Nici o problema.Imi pare bine ca te-am ajutat dar totodata am vazut si un T5 tare frumos . :hello2:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu auzisem ca Victor Gheorghe te-a ajutat pt rampe(ti-a dat un nr de telefon) draga Matrix .

Schimbat butoane clima la C30, pus modelul nou cu inele cromate .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat de la Ionut-lup (de fapt am vorbit cu Bogdan, care a vorbit cu Ionut si care a trimis pachetul la Bogdan si eu l-am luat de la Bogdan :)))) cateva maruntisuri si le-am si pus repede pe masina. Si anume: una bucata pres/mocheta spate (lipsea de cand am cumparat masina), una stropitoare parbriz (rupta de subsemnatul si facut o tiganie ca sa stropeasca parbrizul), un capacel mascare surub, la manerul portierei spate (pierdut tot de subsemnatul) si 2 suruburi ghidare jante (pierdute tot de "je"). Am comandat la Alex (alias MidnightC) tijele de ghidare ferodouri spate, sau ce denumire or avea. Asteptam sa vina sa le montez :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Şuruburi ghidare jante"?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt şuruburile de fixare a discului de frână, nu cred că au o denumire specifică.

Sper că ai avut inspiraţia să comanzi distanţierele reglabile. Cât au costat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala este un surub de ghidare disc care are rolul de a tine aliniate gaurile de la fuzeta cu cele de pe discuri ca atunci cand dai roata jos sa nu se miste discul de pe pozitia initiala ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt şuruburile de fixare a discului de frână, nu cred că au o denumire specifică.

Sper că ai avut inspiraţia să comanzi distanţierele reglabile. Cât au costat?

Distantierele le-am luat pe cele clasice (ca si tine). M-am gandit sa le iau pe cele reglabile, insa nu prea am chef sa-mi mai bat capul sa le reglez. Le pun pe astea si macar sa tina 5 ani, ca sunt multumit. Am cabluri noi, ferodouri si arculete noi (ATE), distantiere noi, nu ar avea de ce sa nu tna frana. Au costat 50 lei bucata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, n-ai ce să-ţi baţi capul, trebuie doar să te ajuţi de imaginea de aici:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cat de stupid e sistemul de frana mana la S60 ma mir sa functioneze corect :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu auzisem ca Victor Gheorghe te-a ajutat pt rampe(ti-a dat un nr de telefon) draga Matrix .

Domnul Victor Gheorghe mi-a dat un nr. de telefon pentru a apela la un sudor si intre timp, domnul V50Saphir s-a oferit sa imi confectioneze dansul rampa. Ceea ce s-a si intimplat.

Sper ca e clar acum, draga Bogdanele. :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte clar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ypyry8ud.jpgastazi mi-au venit consola centrala si ornamentele din plastic de pe usi...urmeaza vopsirea lor la Claudiu in Java Brown...

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat distributia azi la Cobai, disparut niste zgomote, le declar nule :D

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

adus T5 din service tinichigerie. A iesit 95% bine. Mai trebuie lipite siglele, au venit si alea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat distributia azi la Cobai, disparut niste zgomote, le declar nule :D

Bogdane ai schimbat evacuarea la masina? Modificat ceva? Pune si tu poze te rog. Daca se schimba evacuarea din modelul cu esapamentul ascuns si indreptat inspre asfalt cu cel drept si cromat se schimba ceva la nivel auditiv? E mai gros, mai sport?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am platit taxa de mediu si ma duc la politie sa o inmatriculez, bara cu evacuare dubla e data la vopsit cand e gata fac si evacuarea .

Am mai montat butoane clima cu inele cromate ca la MY 2008, arata mai modern . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am platit taxa de mediu si ma duc la politie sa o inmatriculez, bara cu evacuare dubla e data la vopsit cand e gata fac si evacuarea .

Am mai montat butoane clima cu inele cromate ca la MY 2008, arata mai modern . :D

Ce butoane cromate? Toate modelele au butoane cromate. Adica am vazut si la 2007 si la 2008 si la 2009. Evacuarea aia da si un sunet mai sportiv? Cat ai platit timbrul? Avand in vedere ca majoritatea masinilor ce se vand pe la noi sunt 1.6D poate e o informatie importanta. :smile:

Eu asa am butoanele:

post-4736-0-88492200-1362142776_thumb.jp

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce butoane cromate? Toate modelele au butoane cromate. Adica am vazut si la 2007 si la 2008 si la 2009. Evacuarea aia da si un sunet mai sportiv? Cat ai platit timbrul? Avand in vedere ca majoritatea masinilor ce se vand pe la noi sunt 1.6D poate e o informatie importanta. :smile:

Eu asa am butoanele:

Sint modelele care dupa 06-07(iunie ,iulie)2007 au modificari la consola- tunel ,pirghie frina mina,inele cromate pe consola ,etc.Pai taxa se calculeaza si se invirte pe la 700E

Cu ceva pricepere iti poti reface un model 2007 sa arate ca unul pina in 2010 chiar R Design dar cu ceva investitii.E frumos dar daca nu ai motor competent totusi iti faci o masina cu estetic, atragator. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sint modelele care dupa 06-07(iunie ,iulie)2007 au modificari la consola- tunel ,pirghie frina mina,inele cromate pe consola ,etc.Pai taxa se calculeaza si se invirte pe la 700E

Cu ceva pricepere iti poti reface un model 2007 sa arate ca unul pina in 2010 chiar R Design dar cu ceva investitii.E frumos dar daca nu ai motor competent totusi iti faci o masina cu estetic, atragator. :smile:

Salut, stiam de diferentele privind tunelul si consola dintre scaune aici incluzand si manerul franei de mana cat si cotiera. Difera si pozitia la bricheta. Dar de butoane cromate habar nu aveam :smile: De asta m-am trezit scriind. Taxa deci a crescut de la aprox 500 euro la 700 euro. De facut un R-Design presupune cheltuiala destul de consistenta ( volan, ceasurile de bord, pedalierul si schimbatorul de viteze) apoi la exterior jantele si pragurile plus logo-ul de pe grila fata. Te duci usor la peste 1000 euro. :smile:

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxa "verde" a fost 1930 ron .

Eu nu aveam inele cromate masini fiind MY2007, in schimb am volan sport de tip R-Design .

Ceasurile de bord se pot face R-Design foarte usor, se schimba numai foliile de la cadrane + inelele, o sa fac asta peste putin timp .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now