DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Am innegrit stopurile si am dat jos "s80 d5" iar "s80" le-am lipit pe usa la pasager fata ce ziceti, arata bine?post-5112-14067287532444_thumb.jpgpost-5112-14067287671544_thumb.jpgpost-5112-14067287758268_thumb.jpgpost-5112-14067287927049_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu.

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cand ai stopurile aprinse, si pui frana si e soare afara se mai vede ceva sa puna frana si ala din spate ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se vede destul de bine...nu stiu de ce par asa inchise in poza...am incercat azi...problema e ca nu mai imi plac...aveti idee cum le pot curata? :-(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu abur sau cu un pistol cu aer cald( asta daca e folie nu vopsea).

Te vei chinui mult:P

Share this post


Link to post
Share on other sites
:-((((( e vopsea...lac negru....dar oare nu se poate sa dau cu ceva ce il ataca si crapa...sa se cojeasca...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De fapt e lac combinat cu 10-15 sau cat % vopsea neagra vrei tu:P

Incearca cu pasta decapanta pentru vopsea. gasesti la magazinele de materiale de constructii... dar ai sanse mari sa iti atace si stopul... orice ai da de fapt iti va ataca si stopul...

Poate au alti colegi cunostinte mai avansate in domeniu:P

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smirghel pana scapi de vopsea apoi smirghel din ce in ce mai fin si la final polish

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight are dreptate. 2-3 feluri de smirghel pana se duce tot. La final stopul va fi mat. Daca nu se gaseste polish, curatat bine de tot si dat cu lac auto la tub. Iese ca nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indiferent ca acel lac/vopsea e pe baza de email sau acrilic, foloseste alcool izopropilic pus pe o carpa cu care freci USOR la inceput. Izopropilicul il gasesti la orice mag. pentru electronisti.

Evident, mai intai incearca solutia pe o portiune mica sa vezi cum se comporta, alcoolul nu trebuie aplicat in exces.

La final speli cu solutie de curatat geamuri (gen Windex). Amoniacul din compozitia celui din urma va curata restul de alcool si evident impuritatile ramase.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit, mi-a ajuns ECU motor. Intre timp am descoperit ca am si arhicunoascuta problema cu "no start when engine hot".

Sper sa descifrez enigma pana vineri sau... sa nu opresc motorul cale de 350km. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai fost la intalnire, ha? :)

Te invidiez!

A ajuns sa imi fie drag de oraselul asta ca de mere padurete. Abia astept sa ma intorc la Bucu. Imi lipseste maelstrom-ul la nebunie. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am pregatit masina pentru drumul spre Grecia: schimbat ulei , filtru aer , ulei , motorina , aer conditionat , o spalare zdravana si putina curatenie inauntru :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drum bun sa ai !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pleaca ai mei :)) , multumesc oricum :salut:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am schimbat ulei motor + filtru , filtru de polen , filtru de aer , filtru motorina , uleiul din cutia de viteze si nu in ultimul rand cauciucurile . Am optat pentru Uniroyal Rainsport 3 , cele vechi fiind Pirelli P7 ( asta era scris pe ele , nu stiu daca chiar asta este modelul) . Le-am si rulat pe o distanta de 100 mile , iar prima concluzie este mai mult decat buna , in ce priveste zgomotul . Este asa de mare diferenta de parca pana acum am mers cu geamurile deschise iar acum le-am inchis . Astept ploaia sa vad si acolo cum se comporta , dar din cele citite pe diferite forumuri se pare ca exceleaza .

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa 10 ore de munca si coborat sfinti si arhangheli si facut baie in antigel, am schimbat impreuna cu un prieten turbina 13G cu un 16T, compresorul de aer conditionat si am dublat limitatoarele de bracaj (dar din pacate tot mai atinge in contraaripa).

Vestea buna e ca nu au ramas suruburi in plus si nu curge nimic pe nicaieri.

Si am acum in plus o turbina reconditionata acum 1000km... ;) Poate va apuca vreun proiect

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand imi arati cum rupe asfaltul, dragule ?

O Drajna, ceva ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai dupa ce ma asigur ca nu curge nimic si nu iau foc :)))))))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dpa ce a stat s80-ul 3-4 luni in parcare fara asigurare...de duminica am scos-o la plimbare. (cu asigurare bineinteles). I-am cumparat din Germania 2 anvelope Continental aproape noi (deh...doar 2 am gasit!! la naiba!!) Urmeaza schimb de ulei + filtre, puse jantele de vara+anvelopele dupa care o geometrie ca la carte.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dpa ce a stat s80-ul 3-4 luni in parcare fara asigurare...de duminica am scos-o la plimbare. (cu asigurare bineinteles). I-am cumparat din Germania 2 anvelope Continental aproape noi (deh...doar 2 am gasit!! la naiba!!) Urmeaza schimb de ulei + filtre, puse jantele de vara+anvelopele dupa care o geometrie ca la carte.

Sa ma suni cand mai treci prin cartier sa il vad si eu !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa montarea DRL-urilor in bara, zilele trecute am montat sistemul RES original pentru copii. A fost chinuitoare montarea firelor prin scaune, dar am reusit sa nu stric nimic :). Si pentru ca sunetul nu se auzea decat in casti (cam mari pentru copii), dupa lungi tatonari am reusit ca aduc semnalul catre aux-ilarul sistemul audio. Inca mai am putin de lucrat, in sensul sa scot din brum si sa mai ridic putin nivelul semnalului. Dar pana acum sunt multumit...

Urmeaza dupa concediu:

- scos brum (inlocuire fire cu unele mai de calitate)+ amplificare semnal audio;

- instalare media center pe platforma rasspberry pi inclusiv acces internet.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa montarea DRL-urilor in bara.......

M.

Alo, sefu, unde este butonul de "Like" la tine ca sa-l apas? :D :D :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now