DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Montat panou comanda si display in culorile oem.

Multumesc @Sarsaila pentru piese :)

IMG_7297.PNG

Edited by trancenergy
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumiri lui @Midnight Callerși @Brava, băieți săritori și profi ca întotdeauna. Recomand!

Așadar, i-am schimbat cele trei tampoane de la motor.

Rezultatul:

  1. Am scăpat de vibrații (de câteva luni se auzeau vibrații de joasă frecvență la turații mici, apoi recent începuseră și la turații mari - ca și când un plastic tare ar fi atins de caroseria mașinii constant);
  2. Am scăpat de tremurat (dacă plecam fără să accelerez tremura ca un burduf de tramvai uneori);
  3. La rece intră lin în treptele de viteză inferioare (1,2,3);
  4. Când o opresc nu mai scutură din toate încheieturile.

Astfel, da, chiar dacă vechile tampoane nu erau căzute și mai duceau ceva timp, diferența este sesizabilă.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim!

 

Multi km fara vibratii :D si probleme!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut baieti si fete,

 

Eu mi-am achizitionat din SUA cu ajutorul prietenului meu Dragos un set de jante pe 18 OEM Volvo. Jantele sunt noi si au fost demontate de pe noul XC90 2016 in reprezentanta Volvo Dallas. Acum imi trebuie un strungar bun sa alezez gaura centrala de la 63,4 mm la 67,1 mm.

USC60VOS011E021001.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

a.jpg

b.jpg

c.jpg

d.jpg

e.jpg

f.jpg

g.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam greu bha. Ia intreaba-l pe Vadim. Am senzatia ca te poate ajuta cineva... Mare atentie unde te duci sa nu le strici.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pus folie pe geamurile spate la C30, vopsit fusta cu evacuare dubla, negru lucios cum ii place lui Vicu .

Comandat tips oem și nu mai vine tipsul .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nu ne arati si noua o poza?

Ne recomanzi si noua un vopsitor bun?

Vreau sa pictez si eu ceva la cotet

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi avem un service partener unde vopsim "bolbourile" . Vb cu Vlad cel mai bine ca el se ocupa de partea de vopsit, asigurari, piese, etc . 

Pun poze dupa ce montez tipsurile OE . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

După mult timp... o băițăăă (exterior cu tot cu reaplicare quickdetailer si interior cu tot cu curatare tapiterie :D).

 

20161127_124809.jpg

20161127_133615.jpg

 

O să urmeze curând o completare cu antigel (e sub minim).

Edited by costin96
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

2741cddf96b859744f14f51b7717e36b.jpg09e52cf1827dae5bc83acd4d6e6b5c8e.jpg

Montat ceas bord model sport de S60 2009 pe XC70 2004.

Durata execuție 4 ore, cost mare, satisfacție nemasurabila

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

69831bb5d3739dd28bf3eb6145e3d8eb.jpg

Maine urmează evacuare dubla la c30 .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai maine cand? Sau il trimiti pe Sharpe, cu masina la nea Nicu?

PS: vreau si eu ceasuri modelul asta, de benzina :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A venit mosul si i-a adus v70-ului multe bunatati , montate doar provizoriu momentan , dar satisfactia e maxima .

Cat decurand se va monta : saboti frana de mana , hu + boxe spate (are niste prastii de ma mir ca nu au sarit pana acum) , mocheta, senzor temp clima, amortizor torpedou , consola si mai vedem o baita buna ,niste tampoane , filtre si ii ajunge ca n-a fost asa rasfatata niciodata ! 

20161204_171519.jpg

20161204_163325.jpg

20161204_163304.jpg

Ps. Mii de multumiri lui @kecs

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum cateva zile am facut si eu o chestie interesanta la batranul meu Volvo V70 D5 2002.

Si anume mi-am acivat cruise control-ul. NU la reprezentanta.

Am luat legatura cu user-ul doublebug care stie sa programeze foarte multe module Volvo. Mi-am montat butoanele (pt. cruise) pe volan, dupa care urmand instructiunile meseriasului am demontat CEM-ul, l-am conectat la loc (avand toate releurile scoase, doar CEM-ul gol). Am instalat software-ul trimis de doublebug, pt. partajarea dice-ului pe calculator.

Mi-am conectat calculatorul prin dice la masina si am dat drumul la program. In momentul in care programatorul mi a zis sa scurtcircuitez 2 pin-uri pe un IC de pe CEM, i-am urmat instructiunile. Au fost cateva incercari nereusite, dupa care acest doublebug si-a dat seama ca eu doar am pus mufa in CEM, lucru care nu a fost suficient. A trebuit sa pun si surubul si sa-l strang. Dupa care a reusit sa-si descarce programul CEMului (CEM dump se numeste). Dupa aceasta operatiune, timp in care eu stateam cu morcovul, nu cumva sa-mi stric CEM-ul, i-am virat banii prin PayPal. A urmat apoi montarea inapoi pe masina a CEM-ului.

La nici 15 minute m-a contactat si mi-a scris inapoi softul modificat in CEM. Mi-a mai pus auto-up la usa pasager, HU-803, amplificator PA-300 si subwoofer. Cand mi-a scris softul modificat aveam conectat calculator prin dice la masina, insa nu a mai trebuit sa scurtcircuitez nimic, avand CEM-ul montat la loc.

Foarte tare acest hacker Volvo!

La reprezentanta activarea tempomatului costa undeva in jur la 3000 RON. Pret prohibitiv (pentru mine).

Doublebug mi l-a activat la un pret foarte convenabil :)

Nu am avut pana acum cruise pe nici o masina, si sincer imi place foarte mult :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 25 minute, kecs a spus:

Acum cateva zile am facut si eu o chestie interesanta la batranul meu Volvo V70 D5 2002.

Si anume mi-am acivat cruise control-ul. NU la reprezentanta.

Am luat legatura cu user-ul doublebug care stie sa programeze foarte multe module Volvo. Mi-am montat butoanele (pt. cruise) pe volan, dupa care urmand instructiunile meseriasului am demontat CEM-ul, l-am conectat la loc (avand toate releurile scoase, doar CEM-ul gol). Am instalat software-ul trimis de doublebug, pt. partajarea dice-ului pe calculator.

Mi-am conectat calculatorul prin dice la masina si am dat drumul la program. In momentul in care programatorul mi a zis sa scurtcircuitez 2 pin-uri pe un IC de pe CEM, i-am urmat instructiunile. Au fost cateva incercari nereusite, dupa care acest doublebug si-a dat seama ca eu doar am pus mufa in CEM, lucru care nu a fost suficient. A trebuit sa pun si surubul si sa-l strang. Dupa care a reusit sa-si descarce programul CEMului (CEM dump se numeste). Dupa aceasta operatiune, timp in care eu stateam cu morcovul, nu cumva sa-mi stric CEM-ul, i-am virat banii prin PayPal. A urmat apoi montarea inapoi pe masina a CEM-ului.

La nici 15 minute m-a contactat si mi-a scris inapoi softul modificat in CEM. Mi-a mai pus auto-up la usa pasager, HU-803, amplificator PA-300 si subwoofer. Cand mi-a scris softul modificat aveam conectat calculator prin dice la masina, insa nu a mai trebuit sa scurtcircuitez nimic, avand CEM-ul montat la loc.

Foarte tare acest hacker Volvo!

La reprezentanta activarea tempomatului costa undeva in jur la 3000 RON. Pret prohibitiv (pentru mine).

Doublebug mi l-a activat la un pret foarte convenabil :)

Nu am avut pana acum cruise pe nici o masina, si sincer imi place foarte mult :)

Maxim ! Sa-l folosesti sanatos ! Astept sa vad cum suna premium sound dolby

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata si o poza facuta in timpul operatiei:

CEMul gol conectat astaptand sa fie hackuit

20161202_154528.jpg

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 240-ul unui amic am schimbat bielele de directie si semeringul de la caseta de directie pe partea pasagerului. Apoi am schimbat discuri si placute pe puntea spate.

Am primit cadou un set de bucse din Delrin pentru suportul motor. Saptamana viitoare le voi monta.

2016-12-07 06.22.06.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Montat ornamente cotiera, comandate pe la "prietenii" lui Trump cu ochii oblici. 

before.JPG

after.JPG

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

cornițe și năsuc, de sezon :love5:

 

15556272_1718551298170597_147253179_o.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am comandat in Suedia proiectoarele suplimentare NBB Alpha 175 care au fost si in catalogul Volvo de optionale. Marti a fost data comanda si azi dimineata a ajuns pachetul :)

 

 

2016-12-17 10.16.58.jpg

2016-12-17 11.31.48.jpg

2016-12-17 11.36.24.jpg

2016-12-17 11.36.29.jpg

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi S60-ul a primit inca o pereche de cauciucuri Michelin PS4, fata de continental conti-sport 5 pare sa fie un pic mai silentios si mai putin rigid.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, gfieraru a spus:

Azi S60-ul a primit inca o pereche de cauciucuri Michelin PS4, fata de continental conti-sport 5 pare sa fie un pic mai silentios si mai putin rigid.

Super feedback ! Cred ca am sa optez si eu pt ps4

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bn nu azi acum cateva zile amvelope noi iarna BGF

IMG_0545.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 24 minute, B102RED a spus:

E bn nu azi acum cateva zile amvelope noi iarna BGF

IMG_0545.JPG

poate o poza cu anvelopele este mai indicata...facturi avem si noi

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Am comandat in Suedia proiectoarele suplimentare NBB Alpha 175 care au fost si in catalogul Volvo de optionale"

Cristian, daca vede "militia" romana asa ceva pe un volvo 850 (si aprinse !) ramai brusc fara talon, oricate argumente ii aduci :)

Frumoase, dar pentru tari civilizate.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now