mao

youtube & more...

913 posts in this topic

ce ziceti de asta ?

post-3294-0-27696700-1406225857_thumb.jp

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamele voastre stiu sa conduca? A mea nu are pemis, dar chiar daca ar avea, nu cred ca ar avea curaj sa faca asa ceva :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu exact cum se posteaza de la un minut anume, asa ca dati la minutul 1:05.

Share this post


Link to post
Share on other sites

batranul volvo

post-3294-0-08536400-1408104415_thumb.jp

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O fi avand masina pe firma... :cyclops: . Intre noi fie vorba, masina nu avea nicio vina...trageti singuri concluziile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-nteleg ca tot din spirit civic, flacaul in haina neagra mînuia cu ardoare bîta de baseball ?

- In ce temei avea dreptul de a-si plasa placinta pe parbrizul unui autovehicul proprietatea altcuiva ?

Asta e similara cu lipitul de hartie pe oglinzi, din spirit patriotico-civic, banuiesc. Exista politie/militie etc, etc iar o parcare neregulamentara se sanctioneaza contraventional de catre organul indreptatit sa faca asta, nu de niste idioti ce cauta like-uri.

Bine ca nu a fost vre-un copil in masina ori vreo madama slaba de inima, caz in care fapta lui Zorro era incadrata altfel.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O stiu de mult filmarea si am impresia ca este regizata, caci in ultimele secvente "eroul principal" tine lavaliera in mana!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-nteleg ca tot din spirit civic, flacaul in haina neagra mînuia cu ardoare bîta de baseball ?

- In ce temei avea dreptul de a-si plasa placinta pe parbrizul unui autovehicul proprietatea altcuiva ?

Asta e similara cu lipitul de hartie pe oglinzi, din spirit patriotico-civic, banuiesc. Exista politie/militie etc, etc iar o parcare neregulamentara se sanctioneaza contraventional de catre organul indreptatit sa faca asta, nu de niste idioti ce cauta like-uri.

Bine ca nu a fost vre-un copil in masina ori vreo madama slaba de inima, caz in care fapta lui Zorro era incadrata altfel.

lasa..ca asa poate mai invata si ei cum e cu parcatul.Si cu alte semne de circulatie.Ar fi bine sa fie si la noi asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daann, nu am scris ca soferul/proprietarul masinii e usa de biserica (din contra),am scris ca ailalti se considera ombelico del mondo pentru ca sunt filmati si au inca vre-o 2-3 cu gatul gros care asteapta sa se distreze si ei.

hai sa Iti pun problema intr-un context putin diferit, pentru ca ai scris "sa se invete minte si el cum e cu parcatul" :

"- Urgent la farmacie sa iei ceva de febra la copil !". Farmacia-i situata in loc public si unde din pacate ai "oprirea interzisa". Tu opresti ignorand semnul pentru ca, nu-i asa, copilul se incadreaza intr-un alt sistem de valori fata de indicatorul pe care ar trebui sa-l respecti, ca si cetatean model.

Intri , iei medicatia si la iesire ce sa vezi : o ceata de heruvimi ca cei din imagine iti tin calea, oripilati civic ca ai parcat aiurea, nelasandu-te sa pleci la modul pe care l-am vazut in imagine cu Zorro si bita lui.

- Ce faci ?

L.E. Si cati din tara asta ar trebui educati in acel mod, sa invete si ei cum e cu parcarea si alte semne de circulatie ? Pentru ca nu este zi in care sa nu vad deplasari prin dreapta si apoi maini scoase pe geam pentru a fi lasati sa reintre pe banda de mers, depasiri pe contrasens, pe linia de tramvai, trecere pietoni, si-ti mai pot da o gramada de exemple. N-am scris nimic de parcari, care la noi se fac pe te miri unde iar daca ii arunci priviri dezaprobatoare esti injurat cocalareste.

Si cu asta inchei : cine are dreptul, sa-si faca treaba, ceilalti sa lase piatra jos.

O seara faina,

Adi

Edited by AdiP
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegu ADiP, asta e problema in romanica: fiecare crede ca are un motiv mai intemeiat decat prevedea legea. De asta scandinavii sunt muuuult peste noi: pentru ca respecta legile, la dracu ! Si nu cred ca la noi legile sunt exagerat de proaste...si nu cred ca aia oprisera sa ia pastile la copii...si nu cred ca trebuie sa opresti musai in poarta farmaciei...si nu cred ca trebuie sa mergi musai cu masina la farmacie..si nu cred ca in dreptul farmaciei sar heruvimii pe tine...sa continui ?!

Cu siguranta nimeni nu poate sa arunce cu piatra, pentru ca toti suntem plini de bube, dar cu siguranta ne putem impune sa fim mai buni si mai corecti decat altii, fara a trebui sa ne coboram la nivelul primatelor care conduc pe drumurile publice. Ce rezolvi daca ii strici masina cercopitecului ? nu fierul, ci carnea face manevre...iar ea trebuie pedepsita. De catre cine, ma vei intreba ? Grea intrebare, al carei raspuns il poti afla totusi noaptea tarziu, cand nu sunt martori.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Febra nu creste daca parchezi cu cateva zeci de metri mai departe de farmacie. Nimic nu te indeptateste sa incalci legea. Dar poti sa iti asumi decizia si sa suporti cu demnitate eventualele consecinte legale. Dreptatea facuta de unul singur, desi dulce la gust, te baga in aceeasi oala cu cel pe care il pedepsesti.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegu' Iulian Razvan Hir.

Constructiva discutia, fara indoiala; constat insa ca raspunsurile incep sa devina putin intepatoare si usor sarcastice.

Rezum toata povestea insiruita pe prea multe randuri in postarea anterioara; scenariul "febra" fiind un exemplu dat la repezeala si poate nu foarte potrivit, raportat la raspunsurile citite :

- Nimeni, cu atat mai putin acei "civici", nu poate cunoaste din start motivul pentru care un cetatean "model" opreste intr-un loc nepermis. Motiv care nu intotdeauna ofera timp soferului contravenient sa dea explicatii, obligatorii doar in fata celui ce are dreptul legal sa le puna.

Iar gestul reprobabil pe care l-am vazut pe final de filmulet nu e indreptatit de nimic. E doar condamnabil, atat moral cat mai ales de lege.

Ce ne putem impune ca cetateni, de prea multe ori tine de lene, dezinteres sau spirit de turma prost inteles.

Nordicii nu reprezinta pentru noi decat strugurii acrii spre care speram ca vom accede candva. Slabe sanse insa - din pacate.

Sunt doar opiniile mele, ca simplu cetatean si forumist; si poate ca individ satul de prea multi Zorro ce stau cu capul plecat si par ca regreta fapta atunci cand sunt luati la intrebari de cei indreptatiti sa o faca.

Scuze pentru o noua postare lunga; e insa ultima. :salut:

O zi fain sa aveti,

Adi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi pun pariu ca daca in fata farmaciei, sau a altui loc, in care tu consideri ca problema ta este mai sus de lege, ar fi un politist de la circulatie cu carnetelu in mana, sau o masina de ridicari, prioritatile s-ar schimba brusc! Daca are copilul febra mare si cand iesi din farmacie nu mai gasesti masina ca a fost ridicata, ce faci? Dar copilul, ce face?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Copilu cu febra mare se duce la spital ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am revazut filmuletul si am ajuns la concluzia ca in lipsa celor indreptatiti sa aplice legea, in prezenta fizica, ori cu mjloace de inregistrare video, din satelit, drona sau oricum ar putea sa o faca, duce la accese si excese de spirit civic. Chiar daca pare regizat, tot nu e in regula ca se poate ajunge aici.

Stiti, probabil contul de facebook intitulat "ai parcat ca un bou". Are atata material politia rutiera sau primariile, incat s-ar imbogati din amenzi, dar nu o fac. Asadar, ei sunt principlaii vinovati. O sa ajungem sa ne rupem oasele prin parcari sau pe trotuare in lipsa legilor ori a celor meniti sa le aplice.

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cateva xc70 pe Atlantic road Norvegia. Ma intreb cum putem trai intr-o tara ca Romania vazand cum traiesc altii prin alte parti? :) Ce infranstructura...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now