liviuf

Vanatorii de fraieri in trafic

43 posts in this topic

Nu sunt mandru ca am asa Ialomiteni,da sa te injosesti chiar si ptr 500,incazul tau 250 niste amatori.

Intrebare:De ce nu fac asta in judet la noi?Da unde avea casco ca sa dau niste telefoane,ii cunosc pe marea majoritate a inspectorilor de daune,ajuta-ma ca sa te ajut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt mandru ca am asa Ialomiteni,da sa te injosesti chiar si ptr 500,incazul tau 250 niste amatori.

Intrebare:De ce nu fac asta in judet la noi?Da unde avea casco ca sa dau niste telefoane,ii cunosc pe marea majoritate a inspectorilor de daune,ajuta-ma ca sa te ajut.

e criza, ce sa-i faci? isi incearca si ei norocul unde au mai multe sanse de a nu fi recunoscuti :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, este adevarat, :angry: e un coleg cel caruia i s-a intamplat, ieri ne-a povestit si azi a dat mail de avertizare la toata lumea, cu numar de inmatriculare si telefon necenzurat, ca baietii actioneaza in zona..

PS: dar a gresit, trebuia sa se duca la politie sau sa faca constat amiabil, si cu nici o urma la masina lui nu-i credea nimeni si nu vedeau aia nici un ban, cel putin de la asiguratorul lui! sa se descurce cu casco lor, dar de cate ori sa mearga?..

Edited by Andreos

Share this post


Link to post
Share on other sites

De-aia am eu incredere in prioritatea la intelegere si in Militia Rutiera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De asta e bine sa ai camera in masina, scapi de astfel de probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De asta e bine sa ai camera in masina, scapi de astfel de probleme .

O metoda ?In afara de un laptop + camera pusa in bara fata/far?

post-312-054249100 1296683595_thumb.jpg

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca si prin zona Plaza si Afi (pe bd Timisoara) a avut loc asa ceva. Inculpatul are un mercedes de prin 90' cu bara modificata. I-a cerut 17 milioane cuiva ca sa scape fara permis luat de politie. Aveti mare grija oameni buni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea trista e ca nu prea ai ce sa-i faci. Nu poti dovedi intentia de a te lovi, chiar si cu filmare. Si militianul stie una si buna, ala era pe drum cu prioritate si tu i-ai taiat fata. Asa ca... atentie si bata de baseball.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu nimeresc eu unu d'asta ? si mai ales seara cand sunt cu baietii , ca am un feeling ca o sa-mi dea el mie bani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu propun o alta solutie: ii zici ca n-ai bani la tine, dar ca vrei sa va intelegeti. Ii zici ca-i suni tu. In timpul asta mergi la politie si faci plangere pt santaj. Cand mergi sa-i dai banii (marcati), iei si politia cu tine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu propun o alta solutie: ii zici ca n-ai bani la tine, dar ca vrei sa va intelegeti. Ii zici ca-i suni tu. In timpul asta mergi la politie si faci plangere pt santaj. Cand mergi sa-i dai banii (marcati), iei si politia cu tine.

ehe foarte buna ideea lu Betty :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie sincer sa fiu imi pare a fi legenda urbana. Ce “baieti” ar face chestia asta atat de pe fata? Ce victima nu s-ar duce la politie si ar explica toata faza? Ce victima ar accepta sa dea bani ca prostu mai ales dupa ce aia s-ar da de gol. Mai ales ca exact cum spune si autorul, o simpla poza facuta ii poate baga in puscarie. Politia nu se sesizeaza daca vede ca aceeasi masina de IL ar avea 30 de accidente pe zi? Din cei pagubiti…chiar toti aleg sa dea unui strain bani in loc sa mearga la politie? Face 1000 de euro pe zi? :)

Cred ca cineva a ticluit toata aceasta insiruire de evenimente doar pentru ca si-a dat seama ca ar fi posibila…

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie sincer sa fiu imi pare a fi legenda urbana. Ce “baieti” ar face chestia asta atat de pe fata? Ce victima nu s-ar duce la politie si ar explica toata faza? Ce victima ar accepta sa dea bani ca prostu mai ales dupa ce aia s-ar da de gol. Mai ales ca exact cum spune si autorul, o simpla poza facuta ii poate baga in puscarie. Politia nu se sesizeaza daca vede ca aceeasi masina de IL ar avea 30 de accidente pe zi? Din cei pagubiti…chiar toti aleg sa dea unui strain bani in loc sa mearga la politie? Face 1000 de euro pe zi? :)

Cred ca cineva a ticluit toata aceasta insiruire de evenimente doar pentru ca si-a dat seama ca ar fi posibila…

Tu ce dovada ai in favoarea ta? Ca am inteles ca-i aleg pe cei singuri in masina. Politia vede doar ca tu n-ai acordat prioritate. Si chiar daca se da ala de gol, daca nu l-ai inregistrat n-ai nicio dovada. Asa putem s-o gandim si invers: nu acorzi prioritate, esti lovit, dupa care la politie inventezi o poveste din asta ca sa scapi. Si ce rezolvi exact daca-i pozezi masina? Tu trebuie sa demonstrezi cumva ca varianta ta e cea adevarata. Daca s-au duce toti la politie, intr-adevar, ar fi o problema pentru el. Dar daca toti aleg sa-l plateasca... Unii depind de carnet, amenda e si ea mare, mai bine ii dau aluia 200 ron si gata.

1000 de euro pe zi n-o cred nici eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa fim seriosi .. Atat de prost sa fie ala sa se apuce sa zica la toata lumea ca el cu asta se ocupa si ca face 1000 de coco pe luna .. Miroase a Gogonele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea Gogonel cu Mertzu' tunarit pentru ciocniri usoare e pe drum cu prioritate. Tu iesi de pe o strada fara prioritate. Politia Rutiera stie ce e de facut in acest caz. Cam ce-ai putea spune? Mi-a facut semn din faruri sa ma bag si dup-aia a intrat in mine? In codul rutier nu exista semnalizarea din faruri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si chiar daca ar exista, n-ai dovada ca ti-a facut semn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si chiar daca ar exista, n-ai dovada ca ti-a facut semn.

Pai nu e vorba de dovada. Ce spune el acolo este foarte posibil. Dar cand tu, om serios iti dai seama ce s-a intamplat...chiar alegi sa-i dai lu ala 2 mil? Mai ales tu Betty ca din ce-am vazut eu nu esti genul de femeie pe care sa o bufneasca plansul intr-o situatie din asta. E lumea atat de proasta incat sa dea unuia bani cand e evident ca omul a pandit accidentul?

Eu unul nu cred. Poate ca s-a intamplat o data si de acolo ajungem la aceste idiotenii de mailuri pe care le primim cu totii zilnic ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai treaba cu masina cred ca mai degraba ii dai rromulanului 200 RON decat sa ramai fara permis. Legenda sau nu, este perfect posibila tactica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E stai sa dea astia de vreunii mai ''plecati de acasa'' sa le rupa oasele in ei si masinile si sa vezi ce se lasa ei de ''sportul'' asta.Orice om isi are nasu'!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astia merita impuscati... :cursing: Solutia lui Betty este cea mai buna. Acum depinde si cati bani iti cere ala? Eu nu cred ca m-as abtine sa nu iasa..."macel" in strada. Daca mai sunt si cu prietenii... :rolleyes: Asa ceva e de-a dreptul strigator la cer. Oare se gandesc si ei vre-o clipa ca pot exista si victime?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul m-as intelege cu el si apoi as merge la Politie si as declara ca eu eram pe drum cu prioritate si el m-a lovit. El oricum nu se duce la politie (pentru ca ne-am inteles) si va ramane fara permis pentru fuga de la locul accidentului si pentru ca nu declara accidentul. Pana va ajunge el sa declare accidentul (cu citatie de la politie), nu-l va mai crede ca nu a fost asa si ca el a avut prioritate. Si raman eu fara 250-500 de lei, dar el ramane fara permis, cu amenda si-mi da si asigurarea sa-mi fac masina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand le-as rupe oasele (daca mi-ar permite fizicul) pentru ca mi-au atins miguletul. Le-as mai rupe inca o data dupa ce aflu motivul. Numai ca oamenii nu se dau la oricine. Si eu sper sa fie legenda urbana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa se lase de astfel de gainarii, ar trebui ca nimeni sa nu le dea bani. Chemi Politia, declari ADEVARUL, asa cum stii tu ca s-a intamplat , depui plangere la Politie pentru orice se poate ( santaj, tentativa de omor calificat, nu conteaza ) si astepti sa se finalizeze ancheta. In privinta incidentului in sine, adica pe tema incalcarii regulilor de circulatie, in cel mai rau caz Politia nu te crede ( caci el are martor, iar tu nu ) si iti aplica sanctiunea, oricare ar fi ea. Urmaresti apoi cazul cu ajutorul unui avocat si daca nu esti singurul care face astfel, l-ai prins. In mod normal, daca mai mult de doua persoane depun plangere ca un individ a procedat astfel, e imposibil sa nu se sesizeze ca e vorba de un escroc.

Stiu, ma astept sa rada multi de varianta de a fi cinstit si de a declara ADEVARUL, dar ganditi-va un pic : doi trei oameni care fac asa si e suficient ca individul sa nu scape fara a i se dovedi vinovatia. In clipa urmatoare, ceri si amenda inapoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca-mi face mie asa ceva le spun sincer : sa-ti dau tie 3 mil ,si racketilor 30 ? le putem face pe amindoua sau pe niciuna....

si tot adevarul le spun. tare sint curios ce vor raspunde....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now