betty

Schimbare domiciliu - cum procedez cu permisul?

33 posts in this topic

Salut,

Saptamana trecuta mi-am schimbat permisul pe motiv de expirare. La o zi dupa ce-am depus actele, am aflat ca trebuie sa-mi schimb domiciliul din Braila in Bucuresti. Ieri am depus actele pt buletin, azi mi-a venit noul permis acasa. Intrebare: trebuie sa schimb neaparat si permisul? nu prea as vrea sa schimb bunatate de permis european, valabil pana in 2021... in plus, am iesit si bine in poza :P Alti bani, alta alergatura :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Saptamana trecuta mi-am schimbat permisul pe motiv de expirare. La o zi dupa ce-am depus actele, am aflat ca trebuie sa-mi schimb domiciliul din Braila in Bucuresti. Ieri am depus actele pt buletin, azi mi-a venit noul permis acasa. Intrebare: trebuie sa schimb neaparat si permisul? nu prea as vrea sa schimb bunatate de permis european, valabil pana in 2021... in plus, am iesit si bine in poza :P Alti bani, alta alergatura :(

Dupa ce este gata CI trebuie sa mergi neaparat sa-ti schimbi si permisul. Avantajul pe care il ai acum este ca nu trebuie sa mai faci "fisa medicala", dar trebuie sa platesti taxele pentru permis si trebuie sa intocmesti un alt dosar.

Daca nu il schimbi, la orice control de rutina esti pasibila de amenda.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa-l asa, risti o amenda cand te prind. De obicei nu se uita pe ambele la adresa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In jur de 100 RON in 48 de ore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa-l asa, risti o amenda cand te prind. De obicei nu se uita pe ambele la adresa.

Paaai....asta difera de la militian la militian. Si eu am umblat asa aproape 2 ani, pana sa nu fiu prins de unul foarte atent la detalii. Mi-a luat permisul si ziua urmatoare trebuia sa ma prezint la politie sa fac actele pt. preschimbarea permisului de conducere. Daca ai noroc si zambesti frumos la domnii politisti, poate scapi, dar nu merita riscul,parerea mea. Nu-i asa de mare branza sa faci preschimbarea, eu zic sa faci si acel pas daca deja ti-ai schimbat CI. :rolleyes: De ce sa dai bani pe amenda si dupa aia tot tre' sa-l schimbi, mai bine da bani odata si cu aia ai terminat pe urmatorii 10 ani.

Edited by xaba72

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nasol fiindca betty si l-a schimbat deja odata, acum trebuie iar sa-l schimbe. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu merg asa de mai mult de 10 ani .......si cand a fost cazul sa ma opreasca ....."nu am avut buletinul la mine " doar permisul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nasol fiindca betty si l-a schimbat deja odata, acum trebuie iar sa-l schimbe. :lol:

Nu e nasol de loc si nici nu trebuie schimbat permisul

art 9 din OG 69/2007. Alineatele (1), (4), (5) şi (6) ale articolului 24 se modifică şi vor avea următorul cuprins:

"Art. 24. (5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberării. La schimbarea de către titular a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum şi la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimbă fără susţinerea unui nou examen, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului internelor şi reformei administrative, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

De aceea nici nu mai apare adresa pe noul permis de conducere! :D Pentru a nu mai trebuii schimbat, in cazul in care iti schimbi adresa

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am stiut ca nu mai e trecuta adresa pe permisele noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am stiut ca nu mai e trecuta adresa pe permisele noi.

Cred ca nici @betty nu s-a uitat :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu am tot de-ala vechi si expirat. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu am tot de-ala vechi si expirat. :lol:

Si eu am tot dala vechi, dar nu a expirat inca :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu te sfatuiesc sa-l schimbi ptr ca nu merge asa.Mie mi-a fost retinut permisul pe motiv ca nu corespunde adresa din CI cu adresa de pe permis +amenda

Gandesc ca si daca ai scapa doar cu amenda...sa primesti 2-3 amenzi intr-un an...parca e mai ieftin sa-l schimbi,nu?

Sau ca o buna contribuabila te gandesti sa ajuti la astuparea gaurilor din bugetul de stat?

:hello:

Salut,

Saptamana trecuta mi-am schimbat permisul pe motiv de expirare. La o zi dupa ce-am depus actele, am aflat ca trebuie sa-mi schimb domiciliul din Braila in Bucuresti. Ieri am depus actele pt buletin, azi mi-a venit noul permis acasa. Intrebare: trebuie sa schimb neaparat si permisul? nu prea as vrea sa schimb bunatate de permis european, valabil pana in 2021... in plus, am iesit si bine in poza :P Alti bani, alta alergatura :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am permis european din ianuarie 2009 si pana acum nu m-am uitat niciodata la el. Dar aveti dreptate, adresa nu mai e trecuta pe el, doar locul nasterii si serviciul de evidenta populatiei emitent. Deci nu cred ca e nevoie sa fie schimbat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mie imi expira in martie. trebe sa fac analize ? analize ?

pai io n-am singe nici sa omor un soarice....

sa ma intepe cu acusorul ala mic ? fac buba !

nu , mai bine, le spun pe proprie raspundere ca sint sanatos ?

acu' ziceti si voi : nu e pacat sa intepi un copilas de 50 de anisori cu nenorocirea aia de acusor ?

nu, mai bine, ma duc io cu nevasta-mea sa doneze ea singe ? da' nu stiu cit de sanatoasa e.... (daca sta cu mine....)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx

Sper sa nu ma insel, dar cred ca daca il declari pierdut acum, scapi fara analize. Saptamana trecuta (cand am mers la politie sa reclam bunatate de bicicleta furata) asta era sfatul pe care un agent il dadea unei doamne care avea aceeasi dilema, cum sa faca sa isi schimbe permisul fara analize.

Poate ar merita investigat putin...

Sper ca postul meu sa nu contravina regulilor forumului sau legilor tarii, iar daca cumva face una dintre ele, va rog fara interdictie pe forum, prefer sa platesc amenda. In bere, in ce vreti voi... ;D

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mie imi expira in martie. trebe sa fac analize ? analize ?

pai io n-am singe nici sa omor un soarice....

sa ma intepe cu acusorul ala mic ? fac buba !

nu , mai bine, le spun pe proprie raspundere ca sint sanatos ?

acu' ziceti si voi : nu e pacat sa intepi un copilas de 50 de anisori cu nenorocirea aia de acusor ?

nu, mai bine, ma duc io cu nevasta-mea sa doneze ea singe ? da' nu stiu cit de sanatoasa e.... (daca sta cu mine....)

Daca il schimbi inainte de data expirarii nu mai trebuie facuta fisa medicala. Se poate schimba oricand inainte de data expirarii. Trebuie facut doar un dosar care sa contina o "fisa tip"(se gasesc/completeaza la birourile de copiat acte), taxa la CEC+poze la Politie. La Bacau vine prin posta la 2 zile de la depunere documente.

BAFTA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu te sfatuiesc sa-l schimbi ptr ca nu merge asa.Mie mi-a fost retinut permisul pe motiv ca nu corespunde adresa din CI cu adresa de pe permis +amenda

Gandesc ca si daca ai scapa doar cu amenda...sa primesti 2-3 amenzi intr-un an...parca e mai ieftin sa-l schimbi,nu?

Sau ca o buna contribuabila te gandesti sa ajuti la astuparea gaurilor din bugetul de stat?

:hello:

Daca scrii fara sa citesti ce s-a postat inainte, este de inteles de ce ai scris ca trebuie sa-l schimbe!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform legislatiei rutiere afisata aici:

http://www.politiarutiera.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=4288&Itemid=66&showall=1

apare obligatorie schimbarea permisului la schimbarea domiciliului.

Am inteles ca pe permisele noi nu apare adresa insa apare autoritatea emitenta si astfel judetul (poate ar merge fara schimbare de domiciliu in cadrul aceluiasi judet).

Anyway eu in locul tau mi l-as schimba, as prefera sa scap de grija asta, nu sa stau speriata de fiecare data cand vad cate un politai de la rutiera (si sa nu mai spunem ca in caz de doamne-fer retinere trebuie sa te duci in judetul de unde l-ai capatat si ulterior sa ti-l schimbi oricum). :sad3:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betty, înainte să-l schimbi, pune aici un scan, să vedem cât de frumoasă ai ieşit în poză. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei ce nu stiu, asa arata noul permis de conducere! Deci nu mai apare adresa si nu mai trebuie schimbat!

post-259-037444400 1296809426_thumb.jpg

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei ce nu stiu, asa arata noul permis de conducere! Deci nu mai apare adresa si nu mai trebuie schimbat!

Ai citit macar ce am scris inainte?.....astept argumente (ma refer la faptul ca si pe noile permise este trecuta autoritatea emitenta)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai citit macar ce am scris inainte?.....astept argumente (ma refer la faptul ca si pe noile permise este trecuta autoritatea emitenta)!

Uite argumente:

Asa era legea inainte:

"(5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberarii. La schimbarea de catre titular a domiciliului sau a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorarii, precum si la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimba fara sustinerea unui nou examen, în conditiile stabilite prin regulament."

Asa este legea acum:

"Art. 24. (5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberării. La schimbarea de către titular a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum şi la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimbă fără susţinerea unui nou examen, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului internelor şi reformei administrative, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I."

Share this post


Link to post
Share on other sites

:rolleyes: Imi pare rau, poate gresesc eu, insa tot ce am gasit pe net se refera si la schimbarea domiciliului (articolul 24 aliniatul 5).

http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_conducatorii_de_vehicule_2.php

[url=http://www.codulruti..._vehicule_2.php]

Nu am gasit nicaieri articolul in forma postata de tine. E drept ca nu am acum Legis-ul la dispozitie ca sa verific, dar incerc cat de repede sa vad legea publicata in forma finala si sa ne lamurim. Daca cumva o ai tu, nu ar fi lipsit de importanta sa o postezi aici. :rolleyes:

Edited by Heimðallr
Retrimitere link

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now