larahau

Filme 3D din 1939

9 posts in this topic

Aici este stirea care spune ca filme 3D exista inca din 1939 dar abia acum au fost descoperite.Ma intreb de ce numai acum? cand deja ne-am obisnuit cu ideea.Cred ca asa or sa faca si pe viitor cind, pt oameni contactul cu extraterestrii va fi ceva normal or sa zica "pai de fapt s-au descoperit dovezi din 1800 ca omul comunica cu extraterestrul dar nu l-i s-au acordat atentie"(scuzati comparatia tampita dar cred ca intelegeti la ce ma refer).

Din cauza unor handicapati care nu vor sa faca pubice anumite descoperiri, pt ca mai intai vor sa testeze reactia oamenilor (renteaza/nu renteaza) de cele mai multe ori d.p.d.v. comercial sau politic, aceste descoperiri sunt "uitate" prin stiu eu ce arhiva si evolutia este incetinita.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si masina care merge cu apa (hidrogen) a fost descoperita de un roman, dar nu a fost si nici nu este interes pentru asa ceva. Si pila de combustie a fost de descoperita tot de un roman, si nu s-a mers mai departe cu utilizarea poentialului ei. Si mecanismul perpetuu a fost realizat si este in functie inca dinainte de 1900, si.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desoperiri multe s-au facut, cu mult timp inainte de a fi exploatate comercial. Asta pentru ca nu era economic a fi exploatate la momentul respectiv. La fel cu automobilul electric. Problema este si acum, cati dintre noi si-ar cumpara cu 42.000 de Euro un Chevrolet Volt, care are o autonomie de 70 de km ? Nu e economic deloc, chiar daca dai azi 6 lei pe un litru de benzina. Aah, daca il folosesti doar pentru mers zilnic la servici sau la cumparaturi (in limita autonomiei ) si stai la casa, unde ai garaj si priza sa-l incarci, poti sa iei in considerare economia de combustibil. Dar cati oameni din mediul urban stau la casa pe pamant ? Cred ca nici 10 %. Evident, iti mai trebuie inca un automobil pentru concedii... asadar devine un adevarat lux in ziua de azi, un astfel de automobil. Mai devreme sau mai tarziu, orice inventie va fi pusa in practica. Depinde de momentul cand exploatarea ei va fi rentabila si posibila din punct de vedere economic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant...exista mecanismul permetuum mobile?Nu stiam!Imi poti oferii detalii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mama imi povestea ca a vazut primul film 3D la New York prin 1982 .. si la noi a ajuns in 2008 :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva vag vag imi aduc si eu aminte de acei ochelari cu o lentila rosie si una verde..... dar sa mor daca imi mai amintesc imprejurarile....

Chiar m-am tot gandit .... daca erau carti daca... era un film....

Ceva lipseste in cap... o fi de la radiatii... nu pot sa imi amintesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu doar la New York, ci si la noi, inca din anii '70, rulau filme 3D cu ochelari speciali... Bine, imaginea nu era asa de fidela ca in ziua de azi, dar tehnologia exista. Acum s-a maturizat si a devenit de masa. Din pacate, tot mai multe device-uri ne si iradiaza cu tot felul de emisii electromagnetice sau de cine stie cate alte feluri ( ca sa fim in ton cu alt topic ). Goana asta dupa tehnologie, nu stiu cat de buna este... Sau poate ca va produce saltul calitativ al omenirii ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Organismul se adapteaza.Ideea e sa pastram echilibrul viteza de dezvoltare/viteza de adaptare.Topicul cu Cernobalul intradevar ne radiaza :lol: :lol: :lol:

Dar totusi cum sta treaba cu Perpetuum mobile ala ca nu stiam ca exista.Puteti sa detaliati va rog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now