Guest stirbat

Furturi oglinzi

476 posts in this topic

Salut Catalin!N-ai decat sa schimbi locul de parcare si eventual sa cauti oglinzi cu defecte care sa nu-l mai atraga pe nemernic...Oare cui ii trebuiesc oglinzile,nu stie nimeni de pe aici ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca sint inscriptionate incearca sa le cumperi.da sfoara -n-tara ca ai nevoie de 2 oglinzi si cu putin noroc se pot intoarce la tine.altfel imi pare rau pentru ce ti sa intimplat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu putin polish dispare si inscritia de pe oglinda, lasand loc unor noi inscriptii. Deci nu va mirati ca le fura si inscriptionate. Anul trecut am avut onoarea de a imi fi furate de 3 ori ambele oglinzi.

Nu ies cu polish. Presul de inscriptionare, presupune punerea de acid pe oglinda, care o matuieste, adica "roade" din luciul oglinzii. Singura solutie este de a "sabla" sau inscriptiona peste numarul respectiv, insa va ramane o zona matuita pe oglinda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De banii de oglinzi îţi făceai o asigurare casco pentru toate riscurile...oricum ia în calcul şi camera video de supraveghere, dar încearcă să fii discret când o montezi şi să nu spui la nimeni.... S-ar putea să ai o surpriză...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca in targ la vitan Duminica ....Eu acolo mi-am gasit oglinzile de pe golf acum 1 an .....Si daca e sa stau sa ma gandesc putin sticla de la oglinda nu se poate schimba .....ma gandesc cat poate costa sticla din oglinda??:( graveaza si carcasa cu numerele de la masina si atunci chiar nu mai are de ce sa ti le fure ....ce face schimba si sticla si carcasa.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau fa-ti un sistem de demontat-montat usor sticlele oglinzilor. Cand o parchezi si te duci in casa...le dai jos. Asta macar 1 an de zile....poate il prinde pe idiot politia. Ar trebui sa faci niste plangeri la politie....poate trimit echipaje mai des prin zona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La doua zile dupa achizitia masinii (S40) mi s-au furat ambele oglinzi.

Am depus plangere penala la politie.

Am vazut pe net o multime de intreprinzatori care vand oglinzi second hand de la multi producator auto, si ma tot intreb oare de unde ... Sper sa se intrebe si politia.

La dezmembrari nu am primit inca un raspuns iar la magazinele online se gasesc aftermarket doar pentru moelul de dinainte de 2004 la pret de 50 - 70 ron bucata. Pentru modelul de dupa 2004 (sau dupa 2007) se gasesc doar oglinzi originale la minim 300 de ron bucata.

Ma bate gandul sa cumpar orice oglinzi mari convexe aftermarket, preferabil din plastic, din care sa pot sa tai dimensiunea dorita.

La bisnitarii care se aprovizioneaza din furturi nu vreau sa ajung iar 300 de ron bucata parca e cam prea mare paguba sa nu incerc mai intai si alte alternative.

Daca are cineva niste geamuri de oglinzi si platourile aferente pentru un S40 din 2008 la un pret omenesc si de provenienta certa, il rog sa ma anunte.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai cumva in bucurestii noi-pajura ?

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... tot in Sect. 1... Se pare ca aici e "baza lor" :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai cumva in bucurestii noi-pajura ?

Galaxy S on IceCream Sandwich

Un cartier respectabil ...... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... tot in Sect. 1... Se pare ca aici e "baza lor" :(

Cred ca in zonele Mihalache, Bucurestii noi, Sos. Chitilei, am vazut cele mai multe Volvouri, comparativ cu alte zone. Se pare ca este o zona unde este cautata masina. La mine in zona, mai este un S80, un S60 facelift englezesc ( care nu stiu sigur daca mai este) si un S60 bulgaresc care apare odata la 2 saptamani

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce te feresti, de aia nu scapi!

Si eu am ramas fara ele, acum vre-o saptamana, si se pare ca toata zona Bucurestii Noi e afectata.

Ma gandeam sa pun un fel de intrerupator magnetic, magnetul lipit pe spatele oglinzii, conectat la alarma masinii.

Poate asa voi scapa de ei.

PS: Le-am si inscriptionat (gravat) de curand :smile:

post-2940-0-77366500-1345714294_thumb.jp

Toate bune!

Edited by birkof
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incredibil! Tara de KKT!

Prin 2010, mi au "plecat" a treia oara oglinzile de la S1. De data asta, aveau zgariate pe spate numerele de inmatriculare. Am asteptat o zi, si am contactat un vanzator de oglinzi de pe Okazii. Erau doi, unul pe la Vitan si unul din zona...Bucurestii Noi. M-am intalnit cu al doilea la Lukoil Pajura si ... surpriza - ghici ce oglinzi mi-a adus! Batut bine (mi-am patat tricoul preferat atunci :P), dus la politie pachet, cu tot cu oglinzile. Dat gramada de declaratii (cu e cu oglinzile, si cum a fost cu impiedicatul lui si cazutul pe toate partile, preponderent pe nas), " las ca-i aratam noi, ca am mai avut o gramada de plangeri in zona" etc. Rezultatul - vezi anterioarele. Daca imi "pleaca" si de la vovolina, eu il caut pe ala si il calc. Nu v-am spus eu asta, nu stiti nimic ;).

Si apropo de Casco - mergi la politie, fac aia poze (de parca din poze gasesc faptasul), si pe urma trebuie sa astepti 30 de zile sa iti dea politia foita care sa zica ca nu le-au recuperat, ca sa poti sa le soliciti de la Casco. Adica 30 de zile fara oglinzi pe caruta. Bine ... mie mi-au dat foita pe loc, ca sunt un pic cam coleric. De fapt, treaba cu oglinzile este considerata de politioti chestiune de minima importanta, si nu se aloca pic de resurse pentru investigare. Nu de alta, dar daca imi spune mie cineva ca se gasesc de cumparat en-gross oglinzi auto originale, fara ambalaj, pentru orice model etc. ... Un minim de interes, si i-ar lua ca din oala.

Ca sa va 'nervati un pic:

Edited by Mihaipg
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e tare rau :

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reportaj realizat cu camera ascunsa de Antena 1 impreuna cu echipa http://www.sablare-oglinzi.ro , difuzat in data de 27 August 2012

- hot de oglinzi prins

- preturi oglinzi la hoti

- preturi inscriptionare oglinzi si antifurt

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inainte sa astept sa imi returneze politia oglinzile de la hotii prinsi (intr-o lume ideala), am rezistat cu stoicism ofertelor tentante de oglinzi SH si am comandat si primit doua oglinzi de pe e-bay cu platouri cu tot, la pretul de 32 de lire sterline, cu transport inclus. Oglinzile provin din UE asa ca nu se platesc taxe. Sunt noi noute, bifocale, cu incalzire, si arata si se vad foarte bine.

O sa le montez doar cand o sa am timp sa le inscriptionez, si sa le pun si antifurt din ala. Ma tenteaza chiar sa le ciobesc eu, poate asa le lasa in pace.

Edited by altom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Termenul corect este "asferice" nu bifocale :)

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai, mai, Alex..cui ii mai pasa cum le zice corect? :P altom e un om fericit acum :smile:

Edited by Laura
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si un alt om e nefericit... M-a mai sunat un nene acum tot din zona Grivita cu un S60 ca a ramas fara oglinzi.

Saga continues...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi nu fac mare lucru.....pentru a nu sari asa de tare in ochi eu am obiceiul de a rabata oglinzile cand parchez masina in alte locuri inafara de parcarea mea din spatele blocului unde pot spune ca este "safe". Mi-as fi dorit niste oglinzi rabatabile electric...dar asta e. Aveti grija si pe la Crangasi...prin zona podului. Eu era sa raman fara ele....am venit la masina cand se tot uitau niste cioroi la masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca le rabatezi crezi ca o secunda cat le ia sa le de-rabateze te salveaza ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca le rabatezi crezi ca o secunda cat le ia sa le de-rabateze te salveaza ?

Poate se gandesc ca se rabateaza electric si nu le pot rabata cu mana, sau ca trebuie sa depuna ceva efort sa rabateze :D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Relax cu rabatatul - mie a doua oara rabatate mi le-au saltat. Cum le-am lasat seara le-am gasit si dimineata - rabatate... doar ca goale :P. Singura masura care a functionat la mine a fost cea cu sablatul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now