gapa

becuri faza scurta led

76 posts in this topic

Stiu si eu cum functioneaza, insa nu inteleg cum il foloseste colegul Dragos.

Modulul functioneaza exact asa cum a zis Vita_Fresh, doar ca nu stinge DRL-urile de tot, doar le reduce intensitatea...da, cerculetele le-am pus pe exteriorul lupei la mine, mie unul imi place cum arata, o sa va fac si poze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

te rugam...si chiar filmulet. Cu toate ca angelsu arata bine si pe dacie dar lumea asociaza angelsu cu bmwurile, implicit manelistii. Si nu o sa aibe succes acia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modulul functioneaza exact asa cum a zis Vita_Fresh, doar ca nu stinge DRL-urile de tot, doar le reduce intensitatea...

Acelasi lucru l-am facut eu la mine, cu 2 relee si o rezistenta. Daoar ca la mine, revin la putere normala cand dau faza lunga :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iaca, asa arata ziua, pe soare...seara aparatul foto nu le poate distinge, nu stiu eu sa-l manevrez, probabil, ca imi apara intreg farul luminat ca la xenon, desi in realitate, se vad clar ledurile....

post-1285-0-98444600-1376817456_thumb.jp

post-1285-0-34876300-1376817508_thumb.jp

post-1285-0-15087000-1376817717_thumb.jp

Edited by DragosD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am comandat si eu DRL-uri OEM . Cam asa vine kitul in varianta pentru halogen (31330684 ):

post-1859-0-54073600-1378417364_thumb.jp post-1859-0-83565400-1378417387_thumb.jp

Am o mica nelamurire...masina pe care vreau sa il monez este 2006. Acesta este kitul pentru 2008-> masina va primi un facelift cat de curand. Dupa cum se vede si in poze kitul vine cu butonul complet de faruri si are pozitia "A" pentru DRL . Intrebarea mea este daca masina mea nu a fost echipata de fabrica cu DRL, daca voi instala pe masina mea butonul trimis de ei in kit va fi compatibil un soft pentru DRL la reprezentanta? sau voi fi nevoit sa leg DRL-urile simplu in locul proiectoarelor de ceata existente si sa pastrez butonul de faruri care il am acuma (cel cu buton pentru proiectoare ceata) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu nu merge pt 2006 ci numai la facelift, cel mai ok este sa faci un montaj care sa reduca/stinga DRL-ul cand aprinzi pozitia .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare la cele cu DRL de fabrica mai au si alt senzor de lumina (dedicat DRL-ului) in afara de cel din habitaclu de pe mijlocul bordului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu au alt senzor de lumina dar au alt CEM si alta electronica in interior .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut

Vreau sa montez leduri pe masina ca sa nu mai aprind xenoanele ziua(faza scurta).

Ledurile ma costa in jur de 300 ron si nu stiu daca merita(RAR ,POLITIE).

Un bec xenon ma costa 150 ron daca se arde.

Se pot schimba becurile de pe pozitie cu alte becuri care se vad ziua si care sa fie compatibile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti pune leduri w5w "canbus", insa ziua nu se vad prea bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poti monta un modul DRL,aprinde doar faza lunga la jumatate din putere si are un look cat de cat OEM.

S G S3 on J B

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca modulul DRL nu merge montat pe v50 din 2006.

Ce leduri sint mai bune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu zic de modulul DRL OEM de la Volvo.

Sunt module after-market care lucreaza foarte bine si nici nu costa o avere.

Eu am unul montat pe S60 de cateva luni si merge fara cusur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am comandat si eu DRL-uri OEM . Cam asa vine kitul in varianta pentru halogen (31330684 ):

post-1859-0-54073600-1378417364_thumb.jp post-1859-0-83565400-1378417387_thumb.jp

Am o mica nelamurire...masina pe care vreau sa il monez este 2006. Acesta este kitul pentru 2008-> masina va primi un facelift cat de curand. Dupa cum se vede si in poze kitul vine cu butonul complet de faruri si are pozitia "A" pentru DRL . Intrebarea mea este daca masina mea nu a fost echipata de fabrica cu DRL, daca voi instala pe masina mea butonul trimis de ei in kit va fi compatibil un soft pentru DRL la reprezentanta? sau voi fi nevoit sa leg DRL-urile simplu in locul proiectoarelor de ceata existente si sa pastrez butonul de faruri care il am acuma (cel cu buton pentru proiectoare ceata) ?

Nu primim si noi o poza? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu primim si noi o poza? :D

Sper vara asta sa finalizez proiectul cu faceliftul si atunci vor fi si poze. Am sa intreb si la reprezentanta daca pot sa imi puna soft pt ele.Desi dupa cum spunea si Bogdan, cam slabe sanse sa mearga in regim OEM. Momentan DRL-urile sunt tot in cutie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos este sa stea pe masina nu in cutie .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna baieti , am incercat si eu cu xenon si drept sa va spun se vedea destul de naspa , parerea mea , acum am luat de la philips xenon ultimate efect , blue light , si am ramas masca la cat de bine se vede , si chiar daca becurile sunt albastre lumina este alba , imi place tare si pt prima data sunt multumit de faza mea scurta , plus ca iti dau si becuri pozitie ,

post-4045-0-09237600-1416651301_thumb.jp

arata asa , si au costat 26€ , pret calitate , sincer recomand .

Edited by m7an9u
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De principiu se vad bine ,insa ai mare grija ca sint fragile filamentele la socuri si max tin 6-7 luni (de mine vbesc).Poate ai mai mare durata in exploatare tinnd cont si ce sosele sint in Spania.Sa iti lumineze mult :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc , am avut puse pe un scenic , si au fost ok , dar nu mai stiu cat au tinut :) , sper sa fie ok acuma pe volvo , astea sunt noi , le-am pus doar la volvo . Si eu sper sa tina !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat intr-un an 1 bec H7 de 7 lei bucata, la duba de serviciu. In alta ordine de idei, masina are DRL activat pe faza scurta, deci farurile stau aprinse in permanenta la intensitate maxima. Mers 90% in oras, aprox 60.000km intr-un an. In schimb, am schimbat intr-o zi ambele becuri la stop pe frana. Am schimbat becul pe stanga si dupa ce am mlecat de pe loc, la prima frana s-a ars si cel pe dreapta si dupa aceea la cateva zile, s-a ars becul de ceata pe care nu l-am aprins niciodata.

Deci faza cu Philips care tin 6-7 luni e fumata, ca uite si astea de 7 lei bucata au tinut tot atat, ba chiar mai mult, ca unul dintre ele inca functioneaza fara probleme si acum, dupa mai bine de 1 an. Si tineti cont ca becurile stau aprinse 8 ore pe zi si suporta gropile din Bucuresti, peste 100 km/zi

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pe spate niste becuri care ard de 7 ani, de cand am luat masina...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Experienta mea cu philips extreme vision a fost : am pus doar pe un far sa testez , nu am vazut nici o diferenta intre ele. Si philipsul s-a ars dupa jumatate de an. Osram pe v70 merg de 2 ani , nu s-a oprit niciodata faza scurta (cred ca a intepenit blocul de lumini :P)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pe spate niste becuri care ard de 7 ani, de cand am luat masina...

:smile: Ale mele au vreo 16 si am umblat la kit-ul Volvo din dotare(becuri Philips) decit odata doar ca sa schimb faza scurta dreapta insa sint becuri normale

.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now