Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

criss

INMATRICULARI BULGARIA =400 EURO

28 posts in this topic

INTERMEDIEZ INMATRICULAREA MASINILOR IN BULGARIA.

FARA COMISIOANE SI FARA TAXE SUPLIMENTARE.

400 EURO = CARTE VERDE 1 AN,ITP 1 AN,ASIGURARE 1 AN ,PROCURA SI ACT VINZARE CUMPARARE.

PENTRU NR ROSII 20 EURO ''TAXA'' POLITIE FRONTIERA SAU DACA AVETI POSIBILITATEA DE PLATFORMA.

TRADUCEREA PROCUREI IN LIMBA ROMANA PLUS TAXA LEGALIZARE NOTARIAT=70 RON

SE VINE DIMINEATA LA PRIMA ORA SI SE PLEACA IN JUR DE ORA 16

ASIGUR PLATFORMA CONTRA COST PENTRU MASINI FARA DREPT DE CIRCULATIE

ANUAL FARA A SE MAI PREZENTA POSESORUL MASINII CU MASINA SE ASIGURA ITP+ASIG+CARTE VERDE+IMPOZIT (COPII ACTE+BANII)

0767671303

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce face statul roman este moral, legal, normal?

Daca ar fi mers pe niste taxe "bulgaresti" aveam toate masinile inmatriculate la noi acasa, cu taxe , asigurari si tot ce trebuie. Asa, la salariul maret din romania, gasim alternative: legale, imorale si anormale dar asta este.

E legal ? E normal ? E moral ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

INTERMEDIEZ INMATRICULAREA MASINILOR IN BULGARIA.

FARA COMISIOANE SI FARA TAXE SUPLIMENTARE.

400 EURO = CARTE VERDE 1 AN,ITP 1 AN,ASIGURARE 1 AN ,PROCURA SI ACT VINZARE CUMPARARE.

PENTRU NR ROSII 20 EURO ''TAXA'' POLITIE FRONTIERA SAU DACA AVETI POSIBILITATEA DE PLATFORMA.

TRADUCEREA PROCUREI IN LIMBA ROMANA PLUS TAXA LEGALIZARE NOTARIAT=70 RON

SE VINE DIMINEATA LA PRIMA ORA SI SE PLEACA IN JUR DE ORA 16

ASIGUR PLATFORMA CONTRA COST PENTRU MASINI FARA DREPT DE CIRCULATIE

ANUAL FARA A SE MAI PREZENTA POSESORUL MASINII CU MASINA SE ASIGURA ITP+ASIG+CARTE VERDE+IMPOZIT (COPII ACTE+BANII)

0767671303

Share this post


Link to post
Share on other sites

indiferent de cai,vechime,cilindree,pina la noi ordine este cam 400 e

modele inmatriculate sau fabricate usa trebuie duse la rar sofia ptr identificare-omolagare

pina la 170 cp este taxa normala,peste difera in functie de cp si cilindree

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sebastian, da detalii despre motor si cai putere ;D

Criss, dupa ce faci o inmatriculare si trece anul, dai copii acte si bani ( despre ce suma este vorba ??? ) Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru bmw-ul lui sebastian 400 euro.

.............................................................................

pentru andu G vreo 70-80 euro carte verde si asigurare,25-30 euro i.t.p-ul,si intre 40 si 70 euro impozitul,cam cu 180 scapi de taxe si mai trebuie ici colo un 5-10 euro(la itp) si deranjul bulgarului+prapastioasa de taxa de pod 25 lei la noi si 6 euro la ei.

...........................................................................................

cu tot cu tot ce se da nu sare de 210-220 euro

...............................................................................................

tinind cont ca un 850 de 2319 cmc bate numai la impozit undeva pe la 800 lei pe an

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te rog nu mai amesteca Lei cu Euro, caci derutezi lumea. Cand spui ca in Bulgaria costa 210-220 Euro si la noi 800 lei, e aproape acelasi lucru. Asadar, din anul al doilea, costa la fel. Apoi, da si niste detalii. Masina se trece pe numele vreunui bulgar, sau a unei firme din Bulgaria ? Daca nu, cum poate un cetatean român sa inregistreze o masina in Bulgaria ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Criss a spus ca numai IMPOZITUL este 800 Ron la noi. Dar pe linga asta mai ai: asigurare, itp asa ca nu este acelasi lucru: 200 Euro = 800 Ron, la noi este dublu (cel putin la Volvo). La un motor de 5 litri nici nu vreau sa ma gindesc la noi, insa la bulgari tot 200 Euro este. Asa ca ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

-atentie distributiva ! catalin a obsevat si a inteles ce ziceam eu.

-cred ca am fost explicit;daca nu,explic mai detaliat:ce este cu motor,cilindree,si caluti normali costa 400 euro.

detaliile necesare.... -in astia 400 euro platesti inmatricularea masinii pe numele unui bulgar care ulterior(la 30 minute dupa ce iese din mina politistilor)merge cu tine la notar si face procura(in procura scrie ca poti sa vinzi,imputernicesti,reprezinti proprietarul)masina unde vrei matale.

-daca vii cu ea pe platforma treaba ta.

-daca ai nevioe de platforma te ajut.

-daca vii cu numere rosii dai(cu minuta ta)20 e la pol de fr

-in astia 400 nu intra traducerea si notarul roman + taxa de pod dus-intors

-al 2-lea an platesi la noi pentru un 850 de 2319 cmc=800 impozit cam 500 asigurarea si 150 itp-ul=1450 ''lei''aproximativ(ca termen de comparatie)

-tot pentru aceeasi masina dai in jur de 850 lei la bulgari.

ps.cind vii ,vezi ce se plateste si care sunt pasii.asta daca vrei sa stai ceva ore acolo.

daca nu, ai ce sa vezi in orasul ruse sau pyce si poti gusta bucate traditionale de ale lor.

se adauga la mine ''o gustare,o bere''daca este necesara prezenta mea,daca nu ...nu.

toate sunt in aceeasi curte,bulgarul alearga pentru tot.

daca vrei sa traduci procura in alta parte este treaba ta.

la intoarcerea in tara trebuie sa iei vignieta de ro.

cam astia sunt pasii si cam asta este inmatricularea in bulgaria

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare ciudata - pentru ca ma contrez in pareri cu un vecin de scara care are nr. bulgaresti pe masina sa:

-Ce se intimpla daca te loveste o masina cu numere BG ? Cine ti-o repara/iti da banii pentru reparatie ? Sau daca faci tu accident (cu masina cu nr. BG)?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, fiecare polita rca are o carte verde ( adica asigurare pentru tari din UE, tari care sant bifate cu x ).

Daca se intampla sa provoci un accident intr-o tara bifata, dai cartea verde sau copie dupa ea , si firma la care ai incheiat polita plateste dauna, in caz contrar platesti din buzunar ! Asa cred ca functioneaza si cu asigurarile incheiate in Bulgaria !

Intrebare ciudata - pentru ca ma contrez in pareri cu un vecin de scara care are nr. bulgaresti pe masina sa:

-Ce se intimpla daca te loveste o masina cu numere BG ? Cine ti-o repara/iti da banii pentru reparatie ? Sau daca faci tu accident (cu masina cu nr. BG)?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,dar astepti mult si bine pana iti vin banii pentru despagubire.Pentru ca fiecare asigurator extern lucreaza cu o anumite firme din anumite tari.

Procedeul e in felul urmator-se trimite cererea la comisariatul(sau cum ii spune)international al asiguratorilor care au sediul in Bucuresti,la care acestia iau legatura cu firma respectiva,trimit devizul de plata,primesc devizul de plata,iar apoi ti-l inmaneaza tie(pagubit).Toata operatiunea asta dureaza de la 3-6 luni pana la 1 an sau never.

Asa ca feriti-va de cei cu nr. straine,ca sunt de Bulgaria sau alta tara Europeana.

Daca stie cineva mai bine ca mine,rog sa ma contrazica.Am mai multi prieteni care s-au confruntat cu problemele astea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol atunci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

prin cartea verde se rezolva plata reparatiilor.

intradevar se asteapta un timp sosirea despagubirilor.

nu poti lua masina din unele service-uri pina nu se dovedeste plata facuta.

este mai usor de rezolvat daca se ''pica''2 ''bulgari''

in service la ei nu se devizeaza ca la noi cu orele si nu o labaresc ca romanii.

acelasi lucru se intimpla in cazul coliziunilor cu o masina inmatriculata in strainatate.sunt patit cu polonia dar si in turcia am fost lovit de un turc si aproape ca uitasem de accident cind am fost sunat de la asigurari pentru detalii si date pentru a-mi recupera banii.asa ca................

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai bine e sa casti ochii daca ai masina inscrisa in Bulgaria. Ideal e sa ai o masina de toata ziua inscrisa la noi si una de weekend eventual inscrisa la bulgari. Am un prieten care si-a gasit masina lovita in Bucuresti de unul(lumea spune ca era un BMW cu nr de bulgaria) care a fugit. Numai el stie ce trage cu CASCO sa si-o repare. Firma de casco il vrea pe bulgar sa-l traga la raspundere si ala a fugit. Stia el de ce a fugit, presupun. Teoretic ai asigurare, practic e de vazut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si in cazul acesta, noi sa dam apa la moara acestui gen de inmatriculari ? Atunci cand am postat prima oara pe acest topic si am intrebat : E legal ? E moral ? E normal ? am sintetizat tot ce s-a scris pana acum. Eu zic ca inmatricularea in Bulgaria nu sta bine alaturi de masinile Volvo ! Asta e pentru VW Golf, Bemveuri de smecher si alte alea. E ca si in povestea cu latifundiarul care si-a reparat Maibacul cu ranga ! Nu merge, nu da bine. Asta nu inseamna ca nu sunt realist si nu accept faptul ca se vor gasi si unii posesori de Volvo care isi vor inmatricula masina in Bulgaria. Asa ca, desi e contrar Regulamentului nostru, nu iti urez succes pe acest forum !

Si acum... suspendati-ma, banati-ma, sau cum s-o fi zicand, caci o merit, dar e parerea mea si nu mi-o pot reprima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate apa la moara dau altii ... Este o solutie ca vrem sau nu. Cei care isi permit masini noi sunt o categorie (mai mica) si cei care vor sa aiba o masina buna si mai ieftina sunt alta categorie (mai mare). De ce sa platesti pt un 850 pe care il iei de afara cu 2000 Euro o taxa de 4000 Euro? cind in Bulgaria e 400? Asta e intrebarea ... oricum statul trebuie sa ia masuri in aceasta problema, scazand taxa si inasprind ITP-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vad ca se numara orezul din pilaf.

nu ma adresez nominal,vorbesc in general,de pe scaunul unui om de rind.

poti gasi masina lovita sau il vezi pe cel ce ti-o loveste si ii scrii numarul si il dai la politie si constati cu uimire ca au fost furate numerele de pe alta masina.

ce faci atunci?

ai bani sa tii o masina ''mare de cap'' foarte bine,la anul poti sa ai mai multi bani sau mai putini,ce ii faci masinii tale daca nu ai bani sa o itepiezi,asiguri,impozitezi?

HAI SA LASAM MASINILE:

de ce credeti ca tot mai multi romani isi fac concediile,cumparaturile pe la strainii de linga noi(unguri,sirbi,bulgari)?

te duci la mamaia,dai 1000 euro pe un sejur de care nu esti multumit de loc cind acesta se termina,ospatarul te injura printre dinti ca nu i-ai dat cit vrea el spaga si mai si scuipa in farfurie.

te duci afara,dai juma' si povestesti la tot satul cit ai fost de smeker in grecia,turcia,bulgaria,etc si cit de frumos,linistit,respectat ai fost.

cine are bani ,are,cine nu,nu.

sunt oameni care si-au adus un volvo de afara sperind ca statul roman sa scada taxa de inmatriculare si, ori il maninca rugina intre blocuri,ori este fortat sa o vinda unui jepcar pe 2 lei,ori o dezmenbreaza.

am obosit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa iau vechitura asta si s-o inmatriculez in Romania trebuie sa platesc atat. O fi bine, o fi rau?

Share this post


Link to post
Share on other sites

maine am de dus un'' fier'' la inscris.

plec pe la 6.00 de acasa si am roaming pe ambele telefoane.

trimite-mi sms,pe public sau pe pm datele masinii tale despre care vrei sa ma interesez.(cmc,kw,an fabr)

dupa 17.00 sunt acasa

Share this post


Link to post
Share on other sites

au fost masini putine,a mers repede.

te incadrezi in 400.

trebuie sa ai autorizatia de nr rosii si numerele adiacente(in cazul in care ai scos 3 rinduri)

Share this post


Link to post
Share on other sites

de la tine la mine iesi mai ieftin daca iei un rind de numere rosii decit ai veni cu ea pe platforma 500 km

Share this post


Link to post
Share on other sites