larahau

Kit reparatie tapiterie din piele

16 posts in this topic

Imi puteti recomanda si mie un Kit pentru reparatii tapiterie din piele care se poate cumpara din Romania?

Ceva de genul:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceste kituri de reparatie fac minuni. Am cumparat si eu un kit, iar operatiunea de restaurare o voi incepe in curand.

Un alt bun exemplu:

Pozele au fost luate de pe un alt forum VOLVO din USA. S-a folosit Leather Magic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pozele sant pe bune, inseamna ca produsul este foarte foarte bun !

Parca mi-e mila sa dau cu smirghel pe scaun, dar vazand rezultatele, poate ca da ! Bine ca ale mele se tin bine de tot, in afara de scaunul soferului care are o portiune descusuta ;D;D;D

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceste kituri de reparatie fac minuni. Am cumparat si eu un kit, iar operatiunea de restaurare o voi incepe in curand.

Si de unde ai cumparat kitul?Ca vreau sa cumpar si eu unul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat cu smirghelul pe scaun, i-am scos crapaturile care erau in vopsea...am revopsit si dupa aproximativ 4 luni au reaparut...dar sub alta forma.Am folosit vopsea vopel alba + culori acrilice pentru a obtine bejul. Am fost ajutat de tatal meu...care a bagat 5-6 culori pentru obtinerea bejului.

Am doua observatii de facut: 1- dupa uscare se inchide tonul vopselei; 2- folositi un intaritor(adica lac) dupa ce revopsiti deoarece se va lua foarte repede vopseaua.

Dupa paste cred ca ma apuc de reconditionat si eu scaunele de pe fata...cel de la sofer avand suportul lateral de pe partea stanga descusut 5 cm. Stiti vre-un atelier/baiat care poate sa mi-l coasa la loc? Trebuie data toata pielea jos de pe scaun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat cu smirghelul pe scaun, i-am scos crapaturile care erau in vopsea...am revopsit si dupa aproximativ 4 luni au reaparut...dar sub alta forma.Am folosit vopsea vopel alba + culori acrilice pentru a obtine bejul. Am fost ajutat de tatal meu...care a bagat 5-6 culori pentru obtinerea bejului.

Am doua observatii de facut: 1- dupa uscare se inchide tonul vopselei; 2- folositi un intaritor(adica lac) dupa ce revopsiti deoarece se va lua foarte repede vopseaua.

Dupa paste cred ca ma apuc de reconditionat si eu scaunele de pe fata...cel de la sofer avand suportul lateral de pe partea stanga descusut 5 cm. Stiti vre-un atelier/baiat care poate sa mi-l coasa la loc? Trebuie data toata pielea jos de pe scaun?

Salut,

Il cheama Marin Iulian 0734315444 sau 0746257067.(zona Cotroceni).Eu am facut volanul la el, sunt f multumit si nu a fost nici scump ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si de unde ai cumparat kitul?Ca vreau sa cumpar si eu unul...

Eu l-am cumparat de pe ebay (seats restore) I-am dat codul de culoare si se pare ca l-au nimerit. Am cumparat colorantul dar si crack filler (care vine in aceiasi noanta de culoare). Daca nu reusesti sa-l cumperi singur si nu este urgenta am sa te ajut cand revin in us.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc ca te-ai oferit sa ma ajuti, a-s incerca eu prima data cu e-bay - ul dar cum ai reusit sa afli codul de culoare la tapiterie?Unde tre sa caut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate te ajuta asta - in engleza:

"That information is found on the "model plate". It contains the VIN, codes for color, upholstery, ect. This plate is located on the panel above the right headlight.

On the right column of this plate it starts out with a two digit code called the "market code". Mine says "30" which stands for "USA". Next, underneath that is a 4-digit code that is your interior code. Mine is "3950" and I have tan(beige) leather."

-----------------------

"Numbers on the metal ID plate that you will find in your engine compartment:

In newer cars this looks a little different and in various models it may be located on the inner driver's fender, header panel or on the fire wall. All of the numbers you see here are indicators of various aspects of your car. In the right hand column you will see one line with four characters on it... this is your interior color code. If you call a place and are looking for a seat or an arm rest, per say, you will be asked for this number if you are being helped properly. Volvo has many colors and shades of various colors for the inside or out that can be similar so it is best to know your color code. Also, in the column on the right is your paint code. it is usually a three digit number with a dash and two other numbers (which are insignificant). Those first three numbers make your exterior paint code."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da am gasit pe stalpul din dreapta (pasager) un cod...5977 dar cum stiu ce culoare reprezinta acest cod?Exista vreun tabel?

Pentru culoarea/vopseaua exterioara a masinii am gasit aici un tabel dar pentru interioare nu am gasit...

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack, vezi topicul deschis de Matrix !

Eu am dat cu smirghelul pe scaun, i-am scos crapaturile care erau in vopsea...am revopsit si dupa aproximativ 4 luni au reaparut...dar sub alta forma.Am folosit vopsea vopel alba + culori acrilice pentru a obtine bejul. Am fost ajutat de tatal meu...care a bagat 5-6 culori pentru obtinerea bejului.

Am doua observatii de facut: 1- dupa uscare se inchide tonul vopselei; 2- folositi un intaritor(adica lac) dupa ce revopsiti deoarece se va lua foarte repede vopseaua.

Dupa paste cred ca ma apuc de reconditionat si eu scaunele de pe fata...cel de la sofer avand suportul lateral de pe partea stanga descusut 5 cm. Stiti vre-un atelier/baiat care poate sa mi-l coasa la loc? Trebuie data toata pielea jos de pe scaun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da am gasit pe stalpul din dreapta (pasager) un cod...5977 dar cum stiu ce culoare reprezinta acest cod?Exista vreun tabel?

Pentru culoarea/vopseaua exterioara a masinii am gasit aici un tabel dar pentru interioare nu am gasit...

Ca sa comanzi de pe ebay nu ai nevoie sa sti ce culoare reprezinta acel cod. Eu le-am dat codul 3960 si mi-au trimis exact ceea ce aveam nevoie.

Nu am un tabel al codurilor de culoare la VOLVO dar din cate vad in arhiva mea, situatia sta in felul urmator:

Pozitia 1: Model

3=850

Pozitia 2: Tipul husei

2 = Tricot-plus

3 = Tricot

5 = Plus

7 = Plus-Piele

9 = Piele

Pozitia 3: Culoare

3 = Albastru

4 = Rosu

6 = Bej

7 = Gri

Pozitia 4: Numar de serie (!?)

Nu am date despre acest numar.

Aceste date l-am gasit cu mult timp in urma pe un site, nu stiu cat sunt de corecte. La tine se potrivesc numerele 2-3 (piele-gri)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da...cam asa ceva e un gri mai inchis...

Share this post


Link to post
Share on other sites

repar piele naturala sau ecologica taeturi, zgarieturi,arsuri,decolorari etc, mai multe detali la www.reparatii-piele.ro,nu schim pielea doar repar cu metode nou in romania.

vopsesc pielea cu aerograful www.reparati-piele.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sefu', un detaliu - doua detalii, o taietura - doua taieturi, metode noi, www.reparatii-piele.ro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now