larahau

Sugestii pentru concediul de vara

110 posts in this topic

Croatia daca vrei ceva ieftin si diferit de Grecia si Turcia. Nu stiu oferte all inclusive, noi am fost cu cortul, am stat in mai multe locuri. Spune-le fetelor ca statul cu cortul intr-un camping civilizat este aproape ca si cum ai sta la hotel. Sa nu-si faca probleme de dusuri si toalete. Foate curat si civilizat, lucrurile stau in siguranta, ai lotul tau pe care incape lejer masina si un cort mare + ramane loc suficient. Si traseul pana acolo merita: Muntenegru e adorabil, Serbia aproape ca n-are masini, dar are drumuri foarte ok. De vazut in Croatia parcul national Plitvice, Dubrovnik, si in general toata coasta care are niste peisaje de vis.

Subscriu, si Croatia si Muntenegru sunt superbe Parcul National la fel. Cetatea asemenea, cine vrea poze pot posta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum m-am intors si eu din mini concediu la noi in tara. Am fost pe Transalpina pana in Sebes, dupa care Sibiu si Paltinis, unde ne-am si cazat, la o super vila. Cazare 100 lei camera pe noapte, tot confortul si toate utilitatile. Cumparaturile facute din Carrefour Sibiu si a fost totul minunat. Astazi ne-am intors pe Transfagarasan. Pentru cei care nu au fost inca pe Transalpina, recomand cu toata caldura, este ceva de neuitat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic: Pe transalpina au "zugravit" si ei macar pe jos benzile de drum ? Sau au pus indicatoare de curba la stinga sau dreapta ? Ca e super senzatie sa accelerezi in urcare si sa te trezesti, in ultima secunda cu o curba f. periculoasa (aproape 180 grade) in coborire, de te duci zburand ca un uliu peste prapastiile alea, de altfel foarte frumoase... Cum a fost data trecuta - cunoscatorii stiu ce vorbesc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa Florine, ca-l facem pina-l invatam... :headbang:

Erau portiuni bune in reparatie (la podete, din 200 in 200 m). Mai sint , sau s-au rezolvat ? (ma refer la Transalpina)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Concediu ''made in Romania '' pe filiera bratilor libanezi de la Phoenicia din Navodari ! Copiii s-au simtit excelent ,apa curata , mancare ok, cazare ok , sunt lucruri care pot fi imbunatatite , ca peste tot ! Destule Volvo -uri in parcarea resortului , cu numere de Elvetia , Suedia , am numarat odata vreo 14 , deh , masina de familist! Am ramas cu imaginea unui xc90 de Vaslui , argintiu cu elemente vopsite portocaliu gen Gumball , Moldova rules !

Cand am intrat in statiune , pe 2 iulie , alergau pe sosea vreo 25 de cai scapati de la o herghelie din Prahova !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preturi din mamaia ,linga vega :

mici = 1.5 ron (proaspeti si buni, am mincat, n-am murit)

bere la doza = 2.5 ron (rece , am baut , n-am murit)

ps. astea sint preturi de circiuma, nu de alimentara (unde berea e mai scumpa !)

6 mici cu piine si mustar + 6 beri = 25 ron (ia vedeti, gasiti undeva mai ieftin ?)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preturi din mamaia ,linga vega :

mici = 1.5 ron (proaspeti si buni, am mincat, n-am murit)

bere la doza = 2.5 ron (rece , am baut , n-am murit)

ps. astea sint preturi de circiuma, nu de alimentara (unde berea e mai scumpa !)

6 mici cu piine si mustar + 6 beri = 25 ron (ia vedeti, gasiti undeva mai ieftin ?)

Nu ma incalzeste cu nimic ca dau 25 ron pe mici si bere daca dau 150 de euro pe cazare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la Costinesti preturile erau Ok la mancare. Chiar bunicele..... si berea. 4 lei un ursus la halba dar din care nu prea reusesti sa te imbeti pentru ca se umple vezica si burta inainte de a intra ceva alcool in sange...

Shaorma intre 8 si 10 roni cea mica dar plina .... cu porcarii... Hamsii-le erau la 4 roni 100 grame....iti mai bagau pe gat 25 de grame sa iti ia 5 roni.... Porumbul/fiert/copt era 4 roni....

La impinge tava erau preturi bune si mancarea ok daca nu esti pretentios.

La restaurant, preturi normale..... doar ca asteptai mai mult pana iti aducea ceva.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Eforie Nord si pana acum 4 zile, preturi acceptabile la mancare si pentru cam toate gusturile/pretentiile si evident buzunarele.

O ciorba de burta la 5.5 lei (vis-a-vis de fosta cladire a Postei), berea la halba insa nu isi justifica pretul fata de calitatea ei. Un Bergenbier costa in jur de 3.5 lei iar un Beks ordinar de la 4 lei halba.

Shaorma (ca tot pomeneste de ea colegul ValiU) este 9 lei cea mica, cea mare 12 lei, in conditiile in care verdeturile primeaza, carnea fiind strict ceea ce cadea de pe varful "palosului".

Un porumb fiert/copt s-a dus initial (la finele lunii iunie) pana la 5 lei/buc, ulterior pretul coborand la 4 sau chiar 3 lei; suspectez insa ca erau tot cei de la inceputul sezonului....

Hamsia costa 3 lei/100 grame, insa uleiul folosit era/este cel de la inceput de sezon si cu care se merge pana la finele lui august.

Mici se gasesc intre 2 si 2.5 lei bucata; cam scump zic eu raportat la marime.

La restaurantul Astoria (de pe B-dul T. Vladimirescu) mancare acceptabila si cu preturi asisderea, insa lumea e putin mai selecta decat in restul statiunii, ambientul muzical respectand urechile auditorilor-consumatori. Servirea prompta si chelneri respectuosi si discreti.

Cazare se gaseste pe toate gusturile si pretentiile, la fel si preturile, care cresc insa din 7 in 7 zile.

Saptamana viitoare sper sa o iau spre munte,Transalpina si Castelul lui Iancu de Hunedoara sunand extrem de tentant....

Ramane sa gasesc ceva cazare acceptabila prin Ranca sau imprejurimi, atat ca pret si conditii oferite cat si cu o priveliste pe masura.

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

La eforie sud cazare hotel mures 70-80 ron /noapte.

Camere mari , fara aer conditionat (e ok , camrele sint racoroase, afara 38 grade, inauntru 28 grade) cu baie apa calda , curat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La eforie sud cazare hotel mures 70-80 ron /noapte.

Camere mari , fara aer conditionat (e ok , camrele sint racoroase, afara 38 grade, inauntru 28 grade) cu baie apa calda , curat.

Iulica, statiunea Eforie Sud este pentru familisti si cei trecuti de 50 ani ;D ;D ;D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiam, ma scuzi ! Io credeam ca aveti cu ce sa plecati in mamaia, sau costinesti, sau eforie nord, sau vama...

si, pina la urma : ce e rau sa te duci cu nevasta in eforie sud ? (mai ales daca femeia aia e nevasta altuia)

Adevarul e ca nu ma prea mai pricep la chestiile astea..., batrinetea, bat-o vina. Pe vremea mea era mai simplu: faceai ce vrei , cu cine vrei si, dupa asta, te duceai si unde vrea femeia (daca platea).

D-aia era bine in comunism : ce-i al tau e-al tuturor.cind eram ca tine plecam la mare cu nasu' , cu 25-30 lei si veneam cu 500 acasa dupa 2 saptamini de stat in eforie sud. atunci era bine ca nu schimbam femeia mai des de 8 ore.

Nu vreau sa fac misto, insa nu ma pot abtine...

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos - am dat si eu o tura pe litoral in week- end si preturile in Neptun, La Calul Balan erau absolut Ok - e si crama Murfatlar acolo. Nu au saorma, porumb sau hamsii, insa seara este o atmosfera cat se poate de placuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era un rege care vroia sa-si rezolve si el regina, insa , pe vremea aia nu era curent, lumina, si apela la un servitor sa-i tina luminarea.

Facea regele acolo ce facea , insa regina era "de lemn", nu simtea nimic.

Mai departe stii !

Am avut multi bucuresteni care stiau sa tina luminarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic: Pe transalpina au "zugravit" si ei macar pe jos benzile de drum ? Sau au pus indicatoare de curba la stinga sau dreapta ? Ca e super senzatie sa accelerezi in urcare si sa te trezesti, in ultima secunda cu o curba f. periculoasa (aproape 180 grade) in coborire, de te duci zburand ca un uliu peste prapastiile alea, de altfel foarte frumoase... Cum a fost data trecuta - cunoscatorii stiu ce vorbesc.

Nu au zugravit nimic si nci indicatoare nu sunt. Am trait si eu de vreo 3 ori senzatia cu "end of the road", insa l-am gasit repede :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anul trecut am facut plaja in Mamaia langa Majestic ..... era 9 lei apa plata la 0.5 Dorna :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anul trecut am facut plaja in Mamaia langa Majestic ..... era 9 lei apa plata la 0.5 Dorna glasses9.gif

Anul asta sa treci pe la mine,am Dorna cu 3,5 lei.Langa National.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul weekend din august sunt pe litoral , sa vad pe cine mai corup de pe forum :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandare de vacanta de vara :

De cativa ani, dat fiind ca am si niste "radacini" prin zona, noi servim vacanta principala, de vara, prin Germania/Austria/Slovenia. Ca si cazare, cautam case in care sa fim singurei, doar noi + eventuali prieteni + catel, purcel samd - case "la cheie". Preferata ramane Durrwies, la 140 km de Munchen, langa Deggendorf. Un sat de casute traditionale bavareze, raspandite intr-o padure. Pana acum am stat in ASTA. Tot acolo mergem si acum, in August, dar din pacate era deja ocupata si ne-am ales una mai mare (si mai scumpa) pe langa (ASTA).

Ce mai gasesc de prin anii trecuti:

Germania

Slovenia

Austria

Germania

De obicei pe la 1400-1500 km, cazare intre 50 si 140 euro/zi, casute dotate cam cu tot confortul (inclusiv, la cerere, tanti care sa faca curat), plimbat peste tot prin jur, "dat" cu bicicleta, baie in lacuri de munte, Bratwurst, Franziskaner Weissbier, fragi si mure la discretie :D. Mie asta imi recomanda doctorul :D

PS - vara, in afara de ceva iesit din comun (gen insula exotica), mie soarele de munte imi prieste muult mai mult decat incinsul pe plaja, fie ea in Turcia, Grecia sau Romanica.

Edited by Mihaipg
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D

post-4071-0-72496700-1346503652_thumb.jp

post-4071-0-96706200-1346503791_thumb.jp

post-4071-0-62588300-1346504037_thumb.jp

post-4071-0-72281400-1346504043_thumb.jp

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid un topic nou :

Dragilor, iata ca a venit vremea sa va cer si eu un sfat.

Am decis toata familia (2 adulti+1 baietel de 9 ani) sa mergem in Bulgaria in vara asta.

Problema nr.1 e ca "omuletul" meu nu suporta drumul lung deloc...Asa ca trebuie sa ma hotarasc spre Varna sau Albena. Hotelul neaparat aproape de plaja.

Aveti vreo sugestie unde pot gasi ceva cu piscina pentru copil/distractie, conditii mult mai bune decit in romanica la mancare diversa, curatenie, liniste, confort si respect din partea personalului ? Sa caut o agentie pentru...operatori germani gen TUI ?

Stiu ca cer cam multe, dar asta e. Eu, prin prisma meseriei mele am vazut TOT ce inseamna "conditii de 5 stele" pe litoralul romanesc manelizat, incepind de la servicii, mancare stupida (ca sa nu zic altfel), plaja murdara, difuzoare cu ultimele hit-uri urland peste tot, etc. si nu se compara cu ceea ce exista...afara. Punct. Sint citeva incercari timide, dar tot o dau in bara grav, mai au muuulte de corectat chiar la cei care se lauda cu...high level.

Astept sfaturi, de preferat de la cei care au mai fost in acel loc. Am gasit tot felul de pareri pro si contra atit de diferite despre unele hoteluri laudate/hulite incat nu pot lua o decizie de vacanta in urma citirii unor pareri de pe Google.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru vacanta cu familia iti recomand din experienta statiunea Albena si hotelul Flamingo Grand, de 5 stele. Este la 3 minute de plaja si are mai multe piscine, inclusiv pentru copii.

Conditiile de cazare sunt excelente, la un pret decent si mai mic decat in România la conditii similare. In ce priveste masa, hotelul ofera trei variante : micul dejun inclus (cel putin), demipensiune ( mic dejun si cina) sau demipensiune si prânz a la carte. Are doua restaurante, un bar interior, un wine bar si o terasa cu grill la piscina. Toate camerele au vedere la mare ( cu conditia sa iei mai sus de etajul 6, caci altfel, vederea e obturata de hotel Malibu ). Are si un spa center interior cu piscina, sauna finlandeza, sauna turceasca, baie romana si saloane de masaj.

Mai gasesti in incinta hotelului sala de biliard, masa de ping-pong, sala de spectacole, sah cu piese uriase. Parcarea este suficienta pentru clientii hotelului si accesul cu bariera ( primesti card de acces). Iti recomand etajele superioare pentru o priveliste de vis. Preturi foarte bune in lunile mai ( aproape gratis), iunie si septembrie. Cel mai scump e in iulie si august. Din punctul meu de vedere, cel mai bine e la sfarsitul lunii iunie.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marixxx si eu recomand Albena. Am fost acolo, nu am stat foarte aproape de plaja dar mi-a placut, a fost un concediu decent. Nu recomand Sunny beach!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florine daca vrei sa auzi cat mai putina romana,mergi la Nessebar. Ai si orasul vechi de vizitat,e superb

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Insula Nessebar e o optiune valabila ca excursie de o zi de la Albena. Intradevar, orasul vechi merita. In rest, zona de cazare e un oras de hoteluri. Prea multe, te simti ca intr-un cartier de blocuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now