opy_84

accident

15 posts in this topic

salutare la toate lumea. as avea o mare rugaminte la toti posesorii de volvo, care ma poate ajuta sau cunoaste un volvo v40 an 2002 pt dezmembrari. probleme mea este acum 2 zile am facut un grav accident iar cei de la asigurari 99% imi baga dauna totala, iar banii ce ii primesc de la ei ii clar ca o sa fie nici 50% cat ar costa masina mea avand in vedere ca este full la dotari, ce sa fac doar trim in ro. sincer sunt foarte disperat ca o sa raman fara masina, pt cei care ma puteti ajuta cu niste sfaturi sau ajeti ceva cunostinte de v40 pt dezmembrari anuntatima va rog. va multumesc. :(:(:(:( . 0747642453

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau sa aud ca ai avut accident grav. Bine ca esti sanatos si sper ca nici o persoana nu a avut de suferit.

In ce priveste eventuala reparatie, respectiv dauna totala, eu zic sa te gandesti bine inainte de a lua o decizie. E foarte posibil ca adunand banii de la dauna totala cu cei pe care vrei sa-i bagi in reparatie, sa-ti poti cumpara o alta masina asemanatoare cu cea pe care o ai acum. Sigur ca ar putea dura ceva timp pana vezi banii de la asigurari, dar nici o reparatie nu o faci imediat. E doar o parere. Eventual, mai da ceva detalii, pentru a putea sa intelegem mai bine situatia exacta. Oricum, te cred ca esti suparat pe incident in sine, dar bucura-te ca esti intreg, caci asta e cel mai important.:)

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, intradevar ai dreptate ca bina ca sunt sanatos eu si nu a fost victime, stiu si eu asta pt ca lucrez pe descarcerare si chiar am vazut multe, pt mai multe detalii referitor la masina, accident ce sa va zic, partea fata este destul de grav dar motorul este intact ce ar trebui sa schimb ar fi pana usile din fata cam tot iar pe sub ea ar fi brate, planetare, scut motor, armatura si multe plasticaraie iar in int masinii volanul sa bagat cativa cm in bord, cam atat stiu eu. sincer imi pare foarte rau dupa masina avand in vedere ca pana acuma nu am mai avut o masina atat de fiabila, full option, diesel si am mai bagat si 87 mil in muzica din ea. va multumesc pt sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt mai mulţi pe forum care dezmembrează Volvo-uri. Ar fi de menţionat că eşti oarecum "norocos", pentru că, în partea din faţă, maşina e aproape identică cu S40-urile, deci ai mai multe şanse să găseşti ce-ţi trebuie.

Caută pe-aici (click).

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca esti OK. Ai rabdare sa vezi cat iti dau aia de la asigurari si dupa aia sa iei o decizie.imi pare rau ca un aradean de-al meu a patit asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu te sfatuiesc sa iei banii de la asigurari si sa vinzi epava, sigur iesi pe plus cu banii. La cat e asigurata masina? Ei o sa-ti evalueze epava si o sa-ti dea valoarea masinii (cat e trecuta in polita) - fransiza(daca ai) - valoarea epavei. Tu poti sa vinzi epava chiar mai scump apoi. Daca faci un calcul dupa care vizitezi autovit sau forumul, vei vedea fie ca-ti permiti un S60, fie un S40 mai nou ;) In plus, o masina avariata rau si reparata nu mai e ce-a fost, stiu din experienta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

*da ai dreptate ca ar fi mai bine sa vand epava, dar problema ii ca nu stiu cati bani o sa primesc de la asigurari, plud de asta eu nu am casco pe masina doar asig obligatorie. ce ma intereseaza pe mine ii cum as putea sa aflu de la ceva reprezentanta volvo cat a costat a mea de noua si la ce pret ar fi acuma, iar daca cei de la asig imi dau mai putin vreau sa ii dau in judecata. sincer atata sant de amestecate gandurile la mine si de stresat ca nici nu stiu ce sa mai fac. oricum daca stiti careva ceva nr de tel de la reprezentanta volvo anuntatima si pe mine. va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU ai spus nimic de masina sau nu am vazut eu..

Oricum pretul se afla aici si aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am auzit iti scade ceva bani pt uzura si cred ca scade si valoarea epavei ptr ca ti-o lasa tie.Ei nu vor epava ca nu au ce face cu ea. Dar ei au catalog cu valorile masinilor de noi. La asigurate specifica ce dotari ai ca sa o evalueze mai mult ( ex. jante aliaj, piele daca ai, clima). Cand faci casco te intreaba de ele ca sa te taxeze mai mult. Asa ar trebui sa procedeze si la daune totale si sa tina cont de dotarile masinii.

bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inainte de toate, accidentul e din vina ta sau nu? Ca daca e din vina ta nu se pune problema de vreun ban de la asigurari :(

Si daca nu-i din vina ta, la ce societate are RCA-ul vinovatul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi am primit rspunsul de la asigurari si binenteles, sunt foarte dezamagit, am primit 3000euro la atat mi-au evaluat masina: volvo v40 an 2002 diesel si in afara de navi am toate dotarile pe masina si are 187000km. sincer nu mai stiu ce sa fac. sa iau banii, sa ma mai interesez prin stanga si in dreapta daca nu pot face cumva sa imi dea mai mult, habar nam. mie imi trebuie ca sa o repar, planetare, brate stanga dreapta si volanul imi este bagat in bord cativa cm si nu stiu daca imi cumpar alt v40 sau s40 daca conteaza ce motor are (diesel sau benzina). daca stiti ceva volvo v40s40 din 2001-2004 ieftin pt dezmembrari anuntatima si pe mine va rog. va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.La ce companie are rca vinovatul?Daca poti scaneaza-mi o copie a talonului si a cartii de identitate si luni sau marti o sa incerc sa-ti aflu valoarea reala a masinii in momentul producerii evenimentului,conform catalog.Daca nu esti multumit de rezolutia asiguratorului sau aceasta nu e conforma cu realitatea,poti aface reclamatie la C.S.A(comisia de supraveghere a asigurarilor).O sa-ti dau pm cu adresa mea de mail,pentru a-mi trimite actele solicitate(daca vrei,bineinteles).Ma mai intereseaza numarul de km din momentul accidentului.Sa nu te grabesti sa semnezi cererea de plata a despagubirii,daca nu esti multumit cu suma oferita,odata semnata hartia respectiva te consideri integral despagubit de societatea de asigurari si nu mai poti emite pretentii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu zic sa mergi la proces. Eu am cistigat cu carpatica inclusiv dobinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine ma poate ajuta cu niste site-uri de masini din anglia sau daca stiti ceva volvo v40/s40 an 2001-2004 diesel de vanzare sau pt dezmembrari anuntatima si pe mine va rog. va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine ma poate ajuta cu niste site-uri de masini din anglia sau daca stiti ceva volvo v40/s40 an 2001-2004 diesel de vanzare sau pt dezmembrari anuntatima si pe mine va rog. va multumesc.

Un site englezesc e http://www.autotrader.co.uk/ Iti trebuie un cod postal ca sa functioneze, care il poti gasi pe net (eu folosesc N6 4AA ...) Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now