ovidiua

intrebare alarma

25 posts in this topic

Sal, am observat ca masina mea nu are alarma, am gasit o alarma care se conecteaza direct cu telecomanda masini, se leaga la calculatorul masini. Ce suneti, este buna sau nu prea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cand te duci sa iti faci o pana sa ai masina inchisa atunci can vrea sa ti-o ridice nenea pe cric. O sa ai o surpriza. Va suna ALARMA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti multumesc pentru raspuns, am sa incerc asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poti sa n-ai nicio surpriza, Ovidiu! Poti s-o si rastorni, nu se aude nimic daca nu ai alarma! ... Apropo, e dificil de conectat o alarma (originala sau nu) la S80?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai inchis masina din telecomanda si un beculet rosu clipoceste -amplasat pe bord - AI ALARMA . daca nu ,NU :-:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In caz ca va piui alarma cand o va ridica cel de la vulcanizare, ai si senzor de miscare. :blink:

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam pe unde-i amplasat beculetul care clipoceste, nenea Feraru? Poti sa pui o poza, te rog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mijlocul bordului....langa geam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este pe mijlocul bordului spre parbriz in fata la difuzorul ( sita de pe bord ). inchide masina din telecomanda si deschide-o cu cheia. Daca bauna ai alarma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci de aia nu gaseam utilitatea butonasului (ornamentului) de langa parbriz !?! Acolo ar trebui sa fie o lampa, daca ai alarma. Multumiri de lamuriri! ... Si nu stie nimeni cum se conecteaza o alarma la S80? E asa de complicat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alarma trebuie sa stie comunicatie CAN. Poti sa pui si o alarma de aia ieftina, dar trebuie sa tai fire si nu stiu ce mesaje de eroare o sa ai pe urma. De complicat nu este foarte complicat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack de unde le scoti fratioareeeee, daca ridici masina si suna are senzor de inclinatie nu de miscare .

Se poate conecta alarma ca la orice alta masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.nu am mai intrat de multi timp pe forum.sunt posesorul unui s80 din 2001 si am acel bec si eu de la alarma.am facut chestia aia cu inchisul masinii din telecomada si sa o deschid cu cheia si nu imi suna nimic dekt imi merg avariile pana ii pun contactul.sa nu mai mearga goarna aceea?multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.nu am mai intrat de multi timp pe forum.sunt posesorul unui s80 din 2001 si am acel bec si eu de la alarma.am facut chestia aia cu inchisul masinii din telecomada si sa o deschid cu cheia si nu imi suna nimic dekt imi merg avariile pana ii pun contactul.sa nu mai mearga goarna aceea?multumesc

Salut ! Dupa ce incui masina din telecomanda, trebuie sa astept cel mult 1 sau 2 minute sa se activeze alarma ! Dupa, incearca sa o descui cu, cheia !

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta am facut.am asteptata sa se armeze ca se aude....si tot nu merge.adica nu urla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate are buba, nu stiu ce sa-ti zic ! Sau poate nu mai urla goarna !

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa cred si eu...ca nu mai urla goarna si am inteles ca este pusa cam bine..pe sub aripa pe dreapta sau cv de genu....o intrebare mai am...sti cumva daca cheile alea briceag dupa ebay de volvo se potrivesc la s80 2001?ma refer la placuta din telecomada mea care o am acum sa intre in aia....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu despre ce cheie este vorba ! Sant originale volvo noi sau sh-uri ? sau sant chinezarii? Chiar nu stiu ! Mai asteapta pareri si raspunsuri :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa nu se potriveasca la butoane dar de intrat cred ca intra, e mai lunga un pic. Cel mai bine cauti pe cineva cu Volvo 2004-2008 si verifica live.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se potriveste perfect electronica din telecomanda 2000-2003 in cheia 2004-2009 . Trebuie doar transponderul mutat si cheia de metal .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si cheia am inteles ca este cam greu de facut...la un strungar lipita dupa...imi explica cineva..cam complicat deoarece nu gasesc sa o cumpar bruta

Share this post


Link to post
Share on other sites

se gaseste bruta, trebuie doar sa o comanzi, are si transponder si se programeaza la reprezentanta pe masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta am facut.am asteptata sa se armeze ca se aude....si tot nu merge.adica nu urla.

Stai linistit, goarnele se defecteaza foarte repede, cel putin eu sunt la a treia pe care o schimb. Din acest motiv nu se aude zgomotul ci doar clipesc semnalizarile.Poti cumpara una second hand, dar nu stiu cat te va tine(pe mine nu m-a tinut mai mult de un an) si costa in jur de 100 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Si eu am observat intamplator azi ca nu urla ( alarma vad ca functioneaza - semnalizarizarile clipocesc ). Am schimbat siguranta crezand ca de acolo este bauil. poate cineva sa-mi spuma unde este situat goarna asta de la alarma ? Se poate pune si alta goarna de alt fel?

Mersi

Specific ca pana nu demult urla la deschidere usa cu cheie sau daca bagam mana in interior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now