Guest k17

Consum volvo 440/460/480

91 posts in this topic

Vazand un subiect asemanator in aceasta pagina, va propun un chestionar referitor la consumul masinilor dvs, cu rugamintea de a specifica si conditiile in care a fost inregistrat (urban-Bucuresti sau altceva/extraurban; tipul de trafic, iarna/vara, tipul de motor, stil de condus, etc).

In ceea ce ma priveste, am un volvo 440 2,0i de 81 kw, injectie multipunct (la care am facut consumul prin metoda plinului) care a consumat cel mai putin (vara) 7,5 l/100km la viteza de 110-130 km/h, pe drumul spre mare - autostrada+drum national+urban Constanta) si aprox 10-11 l/100km trafic lejer Bucuresti (vara). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. al meu este 460, injectie mono punct, 18 si 80kw si ultimul drum serios a fost luni. Cam 630 KM ( autostrada 140 KM/h, pitesti-bals intre 80 si 120KM/h si un drum cu zapada cam 50-70km/h).alimentat inBucuresti la plecare 50 l benzina. una pste alta, sunt multumit. in bucuresti nu am facut niciodata consumul. dar in fiecare zi merg cu masina la serviciu, si in fiecare luni alimentez de 70 ron, si fac cam 30-35km, mers lejer.

consumul de asta vara, tot prin metoda plinului, a fost de 9l/100KM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut am un VOLVO 460 GLE 1,7i ,1721 cmc, 78kw.

consum in oras 7,5 daca merg "cuminte" , altfel 9.

consum extraurban 6,5 la viteza 120 km/h maxim , de la 130km/h intri in alta categorie de consum undeva pe la 7,5-8 l/100 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt un pic nedumerit de consumurile voastre.

Eu am un 440 1.9 tdi din 1996 dar nici in oras nu consuma mai mult de 6l/100km.

Consuma cam 6~6.1 in oras si 5.7~5.8 in afara.

Viteza influenteaza dramatic consumul numai dupa ce se depaseste 155-160km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi ...si in Bv este destul de aglomerat dar in Bucuresti este crima. Iar consumul pe care tu l-ai scris pe forum sigur nu este facut cum trebuie atata timp cat este o diferenta de cateva sute de grame intre mersul urban si extraurban. Cred ca in oras consumi mai mult decat 6-6,1 iar in afara ceva mai putin de 5,8.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvo 16..si eu am tot Volvo 460 GLE, cu aceiasi cap cilindrica si putere. Se pare ca masina ta consuma mai putin decat este dat de constructor. ;D Este imposibil ce zici tu acolo....In carte consumul la acest tip de masina este dat in felul urmator :

cel mai mic consum il are motorul B18KP

ORAS 9.4 

EXTRAURBAN la viteza de 90km/h  5,2

La viteza de 120Km/h  6.9

cel mai mare consum il au motoarele  B18EP   

ORAS  10.4

EXTRAURBAN la viteza de 90km/h  6.4     

La viteza de 120Km/h  7.8

      Eu am motorul cu consum mai mare  (B18EP masina nu tacane, nu pacane si nu avea decat 85000 Km ) si cel mai probabil si tu avand in vedere ca acest tip de motor este singurul care are 78 Kw. Am facut consumul (de la plin la plin) extraurban in vara pe autostrada soarelui cu o viteza constanta de 120 Km/h iar acesta a fost de exact 7,9 l /100Km in carte consumul specificat la aceasta viteza este de 7.8. In mod cert nu se poate ca tu la aceasta viteza sa ai consum de 6,5L/100Km. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvo 16..si eu am tot Volvo 460 GLE, cu aceiasi cap cilindrica si putere. Se pare ca masina ta consuma mai putin decat este dat de constructor. ;D Este imposibil ce zici tu acolo....In carte consumul la acest tip de masina este dat in felul urmator :

cel mai mic consum il are motorul B18KP

ORAS 9.4 

EXTRAURBAN la viteza de 90km/h  5,2

La viteza de 120Km/h  6.9

cel mai mare consum il au motoarele  B18EP   

ORAS  10.4

EXTRAURBAN la viteza de 90km/h  6.4     

La viteza de 120Km/h  7.8

      Eu am motorul cu consum mai mare  (B18EP masina nu tacane, nu pacane si nu avea decat 85000 Km ) si cel mai probabil si tu avand in vedere ca acest tip de motor este singurul care are 78 Kw. Am facut consumul (de la plin la plin) extraurban in vara pe autostrada soarelui cu o viteza constanta de 120 Km/h iar acesta a fost de exact 7,9 l /100Km in carte consumul specificat la aceasta viteza este de 7.8. In mod cert nu se poate ca tu la aceasta viteza sa ai consum de 6,5L/100Km. 

dupa ultimele masuratori efectuate ;D  in oras 7,5 condus cuminte adica fara plecari in forta de la semafor, schimbat vitezele pina in 2000rot/min. , fara accelerari bruste -- in caz contrar 9-9,5 . in extraurban pina la maxim 120km/h acelasi stil de condus cuminte fara sa te dai la ea. am testat-o si la 150km/h si consuma 9,5-10. motorul este intr-adevar de 78 kW dar tipul motorului  este B18EP115 , asa e scris in certificat si cartea de identitate. si nu ma intereseaza ce zice contructorul in cartea lui ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma duc sa imi iau masina la picioare ca nu consuma si ea 7,5 in oras.... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ce sa mai zic ca "acometric", mi-a papat 19L de benzina in 101km ?! ;D Vedem de la plin la plin ca altfel nu e relevant. Incep sa ma intreb daca n-am vreo gaurica prin rezervor

Share this post


Link to post
Share on other sites

alex! ai niste consumuri de zici ca ai cadillac escalade cu v8 de 5.7l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi 2727 - masina ta este diesel (tdi) in timp ce ale noastre sunt pe benzina, motiv pentru care este normal ca a ta sa consume mai putin in oras.

Midnight Caller - 19 l/100 km e cam mult chiar si pe Bucuresti, dar am vazut pe un alt forum  (vw forum) oameni cu vw polo cu motor in 3 cilindri (60, 70 cp/1.200 cmc) care ziceau ca masina lor consuma 12 l/100 km in oras (Bucuresti).

Daca mergi ff sportiv si mai prinzi si "parcarea din centru" este explicabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Asa este. Problema e ca motorul meu n-apuca sa se incalzeasca complet pana ajung la munca. Adica atunci cand ajung la munca e ridicat acul complet (fac cam 10-15 minute). Asta cuplat si cu faptul ca acul inseala, de la rosu aproape pui 10L si se ridica la 20L. Tot de la plin la plin e cel mai sfant.

    Astept chenzina ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!eu am un 440 breack!motor b18u si am scos la 1100km. 6,2!in oras nu pot sa spun decat ca si constructorul recomanda in cartea tehnica pt. deplasarile scurte in care motorul nu ajunge in paramatri de functionare MERSUL PE JOS!

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta vreau sa zic si eu ca mersul pe jos e sfant! mai ales ca alex cderea solutii sa se relaxeze ca nu prea doarme noaptea. dupa vreo 7 km parcursi pe jos in fiecare zi o sa dormi ca un prunc! mai ales ca mersul pe jos nu e timp pierdut. poti sa ai la tine un mp3 player sa asculti muzica. nu mai vorbim de beneficiile pt sanatate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mea - 480 turbo 1721cmc, 120cp- comsuma in oras 10-12% si afara aprox 7.5, in conditii normale de mers, insa daca ma straduiesc la un mers economic ies in oras un pic sub 10 si afara daca nu sar de 100km/h pot face o medie de 6%.... iar daca merg peste 150km/h este mult peste 10....  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut fratilol

Am un volvo 440 din 95 si iam facut un consum la fel ca voi plin la plin si la un mers de 100-120 pe drum mixt mia consumat 8% la un motor de 1.8 benzinar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok oameni buni nu stiu ce sa zic eu am 18 ani deci sunt incepator si am condus volvo meu motor de 1.8 carburator dublu corp si am un consum de 12 sau cand ii dau asa cum trebe pana in 5600 rt min consuma si 15L % am patit asa odata sa ii fac un sonsum si m-am dus lejer cu ea si am facut cu 6 lintri exact 50 de km nici mai mult nici mai putin deci cam asa este consumul la volvo 440

Share this post


Link to post
Share on other sites

@grasutu  este un consum corect in carte la 120 Km/h consumul este de 7.8

Share this post


Link to post
Share on other sites

la 1,9 td consumul meu chiar atat e. nu as fi atat de ferm convins daca nu mi-ar fi stricat indicatorul de la rezervor si de aceea merg numai dupa kilometraj. Am acelasi consum mediu cu variatii de numai cateva (100-200) sute de grame intre urban/extraurban, chiar dac ma tarasc intre semafoare sau merg cu 160km/h.

Probabil ca situatia se va schimba cand imi voi curata rezervorul infundat (pompa de amorsare sta mereu jos, iar la filtru daca deschid aerisirea nu curge mai mult de 10-15 grame din el) , atat de infundat incat se si opresste motorul... dar pana atunci, atat e : 6! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine are Volvo n-ar trebui sa se uite la consum. Cine vrea consum mic isi ia tico sau renault simbol pe motorina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine are Volvo n-ar trebui sa se uite la consum. Cine vrea consum mic isi ia tico sau renault simbol pe motorina.

nu ti-a spart capu ideea? adica daca ai volvo si iti consuma mai mult ca altele si te gandesti la asta inseamna ca trebe sa imi vand volvo si sa imi iau tico?! :)

doar zicem si noi aici ca intr-adevar este fomist motoru. end of story. dar la fel de bine volvo are si motorizari de 1.6 diesel. Beat that, Renault ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-as spune chiar "Beat that, Renault", pentru ca 1.6-le diesel de pe 340 este DE RENAULT, iar 1.6D-ul de pe S40/V50-ul nou este tot frantuzesc (Peugeot).

Naspa, nu ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci ramanem linistiti la T6'le nostru, si nu ne mai plangem de mila :)

O ratiune economica spune ca pentru ati echilibra balanta venituri cheltuieli poti sa iti reduci din cheltuieli.

Eu zic sa maresti veniturile :) cu putin mai mult decat iti cresc cheltuielile. Sau mai mult daca vrei sa pui deoparte :)

Sau nu pui deoparte si ii rupi gusa lu volvica si faci plinu zilnic :)

Beat that, Renault :)

Ca Renaultu ala de 1.5dci sau 1.6D peugeot sau ce rasa e, nici daca merge non stop 24 de ore nu are cum sa consume plinu lu un Volvo S80 sa zicem :)).

Peace!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now