Planetara xc 90-inlocuire 1

Andu G
By Andu G in Reparatii de unul singur (DIY),
Pentru cei ce doresc sa-si schimbe planetara stanga, aveti nevoie de tubulara de 10, 13, 18, 21 si o surubelnita dreapta mai lata sau o ranga mica ! Dupa ce se ridica masina pe cric si se scoate roata, se desface surubul din capul planetarei, surubul capului de bara, surubul senzorului abs si cele doua suruburi ale amortizorului ! Dupa ce ansamblul fuzeta-disc este liber, scoatem capul planetarei ( daca acesta opune rezistenta, montam un surub mai lung in capul planetarei si il lovim usor pana iese) ! Celalalt cap al planetarei care intra in cutie il scoatem cu o surubelnita dreapta lata sau cu o ranga mai mica/subtire in cap, si anume introducem varful surubelnitei/rangii intre planetara si cutie si fortam putin catre exterior, timp in care planetara ar trebui sa iasa fara probleme ! Eu nu am putut sa o scot din cutie, cred ca s-a intamplat ceva cu siguranta care o tine ! Sper sa va fie de ajutor ! ps: cateva poze cu planetara si dimensiunile ei, cat si cu rulmentii si dimensiunile lor !
  • 16 replies