crius74

sfat achizitionare xc90

189 posts in this topic

salut

intentionez sa achizitionez un xc90 an fab 2005

cutie automata, diesel 2.4

imi puteti spune la ce sa ma astept?

daca sunt probleme avand in vedere faptul ca este din 2005 si are 150k?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar in mare ce imi puteti spune despre xc90?

eu acum am s40 si sunt super multumit

dar vreau sa iau ceva mai mare si 4x4

sunt probleme cu intretinerea lor?

astept sfaturi ca sunt destul de hotarat

multumesc frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am referit la faptul ca ceea ce am gasit eu este totusi 2005 an de fabricatie

si apar sau nu probleme

de asta intreb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, la mine a picat cutia( automata ) la aproape trei luni de la achizitie si aproape 1000-1500 km parcursi, parca ! Acum am probleme cu un rulment de la planetara ( spart ), mai exact unul din cei trei rulmenti de la tripoda , treaba pt care trebuie sa cumpar alta planetara, noua sau folosita ( rulmentii de tripoda nefiind piese de schimb pt xc 90, la alte modele volvo existand aceasta optiune de schimbare a lor) ! Daca masina pe care doresti sa o cumperi are filtru de particule, adaugi inca o grija la ce probleme ai putea intampina, si anume daca circuli des in regim urban, filtrul nu are timp sa se regenereze, sa se curete si se infunda ! Cam atat pentru moment din partea mea :P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow...si eu am vrut sa cumpar un XC90,dar cred ca ma voi reorienta pentru ca am citit foarte multe lucruri negative legate de fiabilitate si nu vreau iar sa dau o avere pe la service-uri cum am facut cu masina mea actuala,un S40 de 2.0 benzina... :dontknow::crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Crius este ceva mai fiabil in comparatie cu masina pe care o conduci acum .

@Neo un SUV costa, orice fiță costa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Sunt nou pe forum si am ocazia de a deveni posesor de XC90. Cum nu am avut Volvo niciodata insa am condus C30, S60, 740GL si toate s-au ridicat la pretentiile mele, am decis sa ma sfatuiesc si cu posesori de Volvo inainte de a lua o decizie.

Cateva detalii despre masina:

- Motor 2.4D cu 136KW

- Cutie Manuala

- Km 163k

- An 02/2007

- Culoare bej metal

- 4X4

- Navigatie

- Piele neagra

- Climatronic

- Trapa

- Carlig tractare

- 4 X jante cu anvelope vara cred ca pe 18

- 4 X jante cu anvelope iarna pe 17

- 2 chei

- Certificat de conformitate

- TUV RAR pana in 13/01/2013

- Pret 11200 net. Am posibilitatea de a cumpara fara TVA.

Are o problema la bara fata care eu zic ca ar trebui inlocuita bara si zgarieturi peste tot insa nimic tragic sau care nu poate sa dispara la polish. Masina se afla in Belgia si are un singur proprietar. Avand motor ce depaseste 2 litri automat taxa o i-a razna. Foarte important ca masina sa aibe filtru de particule. Aici poate ma ajutati voi. Eu am vazut la vanzare masini din 2006 acelasi motor cu filtru de particule.

Nu o sa incep cu intrebari de genul ce pica sau cum e masina. Stiu ca e un Volvo si ca astia nu fac masini ieftine. Cine vrea ieftin sa se uite dupa Kia, Hyundai etc ...

Pur si simplu am nevoie de parerile voastre raportat la pret/optiuni/km.

Multumesc frumos! Am atasat cateva poze pentru o parere.

post-4104-0-06961100-1336376947_thumb.jp

post-4104-0-99083700-1336376950_thumb.jp

post-4104-0-35632300-1336376955_thumb.jp

post-4104-0-00524800-1336376958_thumb.jp

post-4104-0-00395500-1336376961_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este model SPORT , ar fi trebuit sa aiba jantele pe 19 , model VULCANIS .Pacat ca nu are faruri bi-xenon adaptive ! Culoarea este un verde , Willow green .Este cu 5 locuri .Posibilitatea de a cumpara net pe numele unei firma platitoare de tva care ulterior ti-o va vinde este o optiune des folosita dar oarecum riscanta ! Fiecare cu norocul lui ...! Pretul ideal ar fi 10500 dar nici asa nu este rau .Eu zic ca merita .

Bafta !

uitandu-ma mai atent pe poze observ ca nu are scaune incalzite , are telefon integrat cu device bluetooth si sistem audio premium Dynaudio .Ar fi bine de aflat daca are cureaua de distributie cu rolele aferente schimbate , la 160000 km se schimba de obicei la motorul acesta . are 100 % filtru de particule .este ceva ciudat cu barele de portbagaj , parca ar fi fost demontate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru interventie. Ai dreptate jantele cu anvelope de vara sunt pe 19. Firma care achizitioneaza masina este firma in care sunt administrator si actionar majoritar. Nu o cumpar pentru revanzare. Stiu cum fac firmele din Romania cu TVA-ul care se ocupa cu vanzari auto dar nu e cazul.

uitandu-ma mai atent pe poze observ ca nu are scaune incalzite => Si mie mi se pare o tampenie la piele sa nu ai incalzire.

este ceva ciudat cu barele de portbagaj , parca ar fi fost demontate. => Poate la modelul SPORT nu e standard.

Daca nu am cautat pe net masini cu display albastru in bord si fara grila cromata de am disperat. Am luat la intrebari firma care o vinde. Nici ei nu stiu prea multe pentru ca masinile provin din executari silile, banci, etc. Asta e si motivul pentru care e extrem de murdara la interior.

Pretul ideal ar fi 10500 => Atunci sa le propun un 10k :smile: sa vedem ce feedback primesc.

Am aflat seria sasiu intre timp.

YV1CR714471380612

Dupa serie arata de 2007 insa tinand cont ca a fost inmatriculata in feb 2007 e posibil sa fie fabricata 2006. Asta ar schimba cu mult datele problemei si implicit pretul. Putem afla optiunile masinii dupa VIN inclusiv data fabricatiei?

Multam!

Edited by wug

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea conteaza data fabricatiei pe la ei ci prima punere in circulatie si kilometri rulati .Eu zic sa nu o lasi prea mult la stadiul de discutii caci s-ar putea sa o cumpere altcineva care nu face atatea research-uri !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, stiu ce spui insa in Romania primeaza data fabricatiei la RAR. De prima inmatriculare se tine cont la Politia Rutiera. Mai am un 4X4 in familie si anume Toyota RAV4, tot manuala. Se misca bine si consuma cam 10% urban. Nu stiu cum se misca Volvo pe manuala fiind mai grea decat Toyota. Toyota are cam 1700kg.

Pacat ca nu se inghesuie prea multi la comentat. Mi-ar prinde bine cateva impresii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce comparam mere cu pere, adica Rav4 care e un crossover pitic cu XC90 care e un SUV. Si nu stiu de comparam motorizarile, presupun ca pe RAV4 ai un 2.0 maxim, in timp ce pe XC90 s-a pus minim 2.4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am alta curiozitate, cum se face ca masina are interior R-Design dar este din 2007 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Midnight Caller

Motor de 2.2d 4 cilindri cu 177cp cuplu 400Nm adica la fel ca D5 la Volvo. Nu compar nimic. Sunt curios cum se misca o masina de 2 tone cu manuala?

@mid

Da, masina e disponibila.

@Bogdan G

Hai ca m-ai pus pe ganduri ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G

dar de cand a aparut R Desgin a modelu asta?

Apropo de R Design...se ref doar la visual sau presupune si sasiu sport,etc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

R-design la XC90 a aparut in mai 2008 adica MY 2009 .

R-Design nu inseamna doar interior cum este la masina de mai sus, inseamna jante Vulcanis 19", ornamente, grila & oglinzi R-design, esapament dublu si cel mai important un sasiu sport .

Cred ca MID are dreptate, masina este varianta SPORT, dar cu lipsa jantele pe 19" si barele de portbagaj .

Mai are sigur lipsa incalzire auxiliara fiind de Belgia .

Deci my bad, masina nu este R-design la interior ci Sport, deci nu este nici un dubiu, doar eu am ceva cu teoria conspiratiei :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan cred ca am postat simultan. :) Da, masina are jante pe 19 Vulcanis. Pacat ca nu se pot vedea din VIN optiunile masinii. Ma interesa in mod special daca are Webasto mai ales ca are piele fara incalzire. />

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by wug

Share this post


Link to post
Share on other sites

este o configurare SPORT , pragurile imbracate , jantele VULCANIS pe 19 ,ceasurile albastre ,scaunele cu marginea de piele alba au fost puse pe acest model ! Unde vedeti elemente de R ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un cod motor ma ajuta cineva pentru modelul in cauza? D5 136KW. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mid R-designul are acelasi interior, adica volan de R, ceasuri de R .

@WUG codul motor este D5244T4 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu detalii. Masina se afla din nou la vanzare.

Masina se afla pe un site de licitatii. Din pacate licitatia s-a terminat la data respectiva la un pret prea mare pentru bugetul meu. La momentul respectiv diferenta a fost facuta la numai 100 euro. De aici deduc ca numai eu si inca un cumparator ne bateam pe ea.

Surpriza, masina este acum din nou la vanzare pe acelasi site. Pesemne masina nu a fost platita sau pur si simplu a fost refuzata. Sunt putin in dilema si mi-e ca are ceva grav totusi.

Imi place masina iar daca de data asta pretul ramane similar ca data trecuta ar fi ok.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal ar trebui sa fii contactat de catre firma care a organizat licitatia , ai avut o oferta cu 100 euro mai putin , nu ?Unde este licitatia , pe Autorola ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina e in Belgia. Da, m-am gandit si eu la asta cu contactarea imediat urmatorului licitator insa nimic. Maine ii sun sa aflu care e motivul relistarii.

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now