crius74

sfat achizitionare xc90

189 posts in this topic

Multumesc pentru interventie. Ai dreptate jantele cu anvelope de vara sunt pe 19. Firma care achizitioneaza masina este firma in care sunt administrator si actionar majoritar. Nu o cumpar pentru revanzare. Stiu cum fac firmele din Romania cu TVA-ul care se ocupa cu vanzari auto dar nu e cazul.

uitandu-ma mai atent pe poze observ ca nu are scaune incalzite => Si mie mi se pare o tampenie la piele sa nu ai incalzire.

este ceva ciudat cu barele de portbagaj , parca ar fi fost demontate. => Poate la modelul SPORT nu e standard.

Daca nu am cautat pe net masini cu display albastru in bord si fara grila cromata de am disperat. Am luat la intrebari firma care o vinde. Nici ei nu stiu prea multe pentru ca masinile provin din executari silile, banci, etc. Asta e si motivul pentru care e extrem de murdara la interior.

Pretul ideal ar fi 10500 => Atunci sa le propun un 10k :smile: sa vedem ce feedback primesc.

Am aflat seria sasiu intre timp.

YV1CR714471380612

Dupa serie arata de 2007 insa tinand cont ca a fost inmatriculata in feb 2007 e posibil sa fie fabricata 2006. Asta ar schimba cu mult datele problemei si implicit pretul. Putem afla optiunile masinii dupa VIN inclusiv data fabricatiei?

Multam!

Uite aici http://volvo.herma.org/index.php?stranka=vinen daca vrei sa vezi detalii despre masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mid

Nu e nici o limita.

@flaviuss 15

Multumesc pentru link. Insa apare ciudat. Nu prea inteleg mare lucru de acolo. S80 nu are nimic de a face in discutie. FWD adica nu e 4X4? Motor 1.9 de 90Kw? Cod de motor aiurea.

data processing

Producer: Volvo cars Model: XC90 Year: 2007 Body (doors) 4 doors FWD (S80) Engine D4192T -- 90k/4250ot, ?Nm/?ot, 1870ccm S/V40 Emission: EM P1 (od roku 2004: EURO4) Gear-box: unknown code Factory: Torslanda, Sweden Sn. vehicle body: 380612

Share this post


Link to post
Share on other sites

@WUG, colegul Flavius nu si-a dat seama ca acel "VIN decoder" este doar pt seriile 30/40/50 .

Codul motor l-am mai spus o data, este D5244T4, adica 2.4 D5 de 185CP Euro 4.

Sasiul este SPORT cu 5 locuri .

Cutia de viteze este manuala de tip M66

Anul este 2007 .

Alte informatii nu poti afla in RO pe baza VIN-ului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Bogdan G pentru info. Miercuri 6 iunie se termina licitatia.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bafta la licitatie, sper sa castigi licitatia la un pret cat mai bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Multumesc tuturor pentru suport. Nu a fost sa fie acel Volvo insa acum am pus ochii pe alta. Este 2007, D5 AWD 163cp, 143k km, xenon si cica are senzori de depasire. Nu prea stiu cum functioneaza asta cu senzorii. Culoarea celui anterior nu era preferata mea insa nici cu asta nu ma laud. Albastru prezidential. Ce parere aveti? O sa am nevoie de roti de iarna.

post-4104-0-18508700-1349940827_thumb.jp

post-4104-0-33871400-1349940831_thumb.jp

post-4104-0-01379000-1349940837_thumb.jp

post-4104-0-50450400-1349940839_thumb.jp

post-4104-0-43027800-1349940841_thumb.jp

post-4104-0-58313600-1349940844_thumb.jp

post-4104-0-61379500-1349940847_thumb.jp

Edited by wug

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine masina, mai ales cu jantele de 19! Are ceva optiuni printre ele fiind trapa si cele sapte locuri. Esti sigur ca are 163 de cai si nu 185 de cai? Senzorii te avertizeaza daca ai sau nu masina in stanga sau dreapta atunci cand vrei sa schimbi banda! Ce pret are si cati km la bord?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are 143000 km si e la licitatie. Bugetul meu e cam 12000 euro. Taxa poluare este cam 1750 euro. Masina e in Belgia si pe carte apare 120kw, respectiv 163 cp. Masinile de Belgia au in general mai putini cai decat in DE, ex. BMW, Audi, Volvo, etc. Nu stiu sa-ti spun de ce. Din ce am citit Volvo are o fabrica chiar in Belgia la Gent. Ai idee daca XC 90 se asambleaza aici sau in Suedia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu sa-ti raspund!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se fac la Gent XC90 , doar in Suedia in Europa.

Caii redusi in Belgia se explica prin faptul ca la ei se impoziteaza in functie de putere..

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bitz

Multumesc pentru info. Rotile de iarna pot fi si pe 17" sau minim 18"? Am vazut ca majoritatea au 235/60/18. Intreb ca sa stiu ce buget sa aloc pentru jante + anvelope.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bitz

Multumesc pentru info. Rotile de iarna pot fi si pe 17" sau minim 18"? Am vazut ca majoritatea au 235/60/18. Intreb ca sa stiu ce buget sa aloc pentru jante + anvelope.

235 65R17 103H SUNT PERFECTE PENTRU MASINA ASTA . eu am Pirelli Scorpion si sunt foarte multumit de modelul asta. Pret minim 700 ron pe anvelopa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bitz

Multumesc pentru info. Rotile de iarna pot fi si pe 17" sau minim 18"? Am vazut ca majoritatea au 235/60/18. Intreb ca sa stiu ce buget sa aloc pentru jante + anvelope.

Parca la varianta mai sport minimul era de 18 toli, la asta nu cred ca este cazul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista posibilitatea ca masina sa nu aibe filtru DPF? Am obs. ca multe masini de Belgia nu au filtru. Este f important la taxa de poluare avand in vedere capacitatea de 2400 cc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai EURO3-ul nu are DPF, adica motorul D5244T & 163CP 2003-2005 .

Dupa 2006 toate motorizarile sunt EURO4/5 si au DPF. Motorul de 185CP este EURO4 iar cele de 200CP & 163CP (fara AWD) sunt EURO5 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

... iar cele de 200CP & 163CP (fara AWD) sunt EURO5 .

Sunt xc 90-uri fara AWD? Ciudat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, si inca se fabrica si in 2012. Din ce am citit la performante 4x4 XC90 nu exceleaza. Adica se simte mai bine pe asfalt decat noroi. E adevarat?

Sent from iPhone via Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum nici X5-ul sau ML , Range sau Q7 nu exceleaza . Nu sunt masini de OFF ROAD , ci sunt SUV-uri ( Sport Utility Vehicle ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Range Rover Vogue are niste veleitati incredibile de fapt. Nu am crezut pana nu am vazut. Cred ca bate si Land Cruiser.

Scuze de offtopic.

Sent from iPhone via Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cateodata faci treaba cu el pe noroi sau zapada!

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai sa razi , dar un coleg de forum a scos cu XC70(2009) un Range din zapada .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai sa razi , dar un coleg de forum a scos cu XC70(2009) un Range din zapada .

Poate xc70 avea aderenta mai buna sau nu era inzapezit!

Urmariti:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai avut ce face andule? :D

Te-ai bagat la dezapezire? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, cam suspect sa ramai in zapada aia. Roti de iarna presupun ca nu mai are rost sa intreb insa nu mi se pare normal sa ramana asa usor. Totusi Volvo are ceva istoric in 4X4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e deloc suspect ..... daca te uiti mai atent ai sa vezi ca masina e pusa "pe burta" . Orice SUV ar fii fost acolo era same shit .

X5 in zapada :

Range in zapada :

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now