iulirx

Sa NU uitam ca suntem ROMANI

13 posts in this topic

ACEST FILM TREBUIE vazut. fara ura, fara resemnare, cu DRAGOSTE.

un popor care-si uita istoria e condamnat s-o repete .

cind vreti sa spuneti ca NU sinteti mindri ca sinteti ROMANI ginditi-va ca ati fi putut fi voi in locul lor...

ceea ce ni se intimpla azi e urmarea faptului ca nu sintem mindri cu adevarat ca sintem ROMANI.

acest topic incearca sa va aminteasca faptul ca mama voastra n-a fost hacuita, violata, si omorita. nici copiii , fratii si rudele, n-au fost. acest topic va aduce aminte ca sinteti niste NOROCOSI !

NU VA MAI BATETI JOC ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu uit ca romanii au tras in romani cu gloante de razboi in lovitura de stat din '89;

atunci au murit 1500 de romani, ucisi cu sange rece pt ca doreau o viata mai buna;

nu era razboi, nici invazie, ...., dar tara era sub ocupatia comunistilor romani, nu straini;

nu suntem un popor ci o adunatura barbara fara un ideal si nu e vina nimanui ca suntem

asa, e "mandria" noastra, neaosa, mostenita, .... ; ungurii sunt patrioti, cehii, la fel, noi nu!

ne-am inscris cu milioanele in pcr ... , ne furam, mintim, inselam pe noi insine .....;

omul nou, faurit in 45 ani de comunism, majoritar, alege din 4 in 4 ani pe cei care, cu

nepasare distrug si ce a amai ramas intreg si bun in tara asta ..... suntem norocosi?

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu urasc ungurii. Punct. Din totdeauna parca. Oriunde ma duc in tara asta si aud vorbindu-se UNGURESTE mi se trezeste brusc setea de a-i pocni pina nu mai misca.

Am vazut o gramada de filme ca cel din link...din pacate romanii sint prosti, uita repede si pe deasupra mai si voteaza strimb. Si la Izvorul muresului, cind a venit ala sa ne intrerupa distractia, mi s-a urcat singele in cap - de-am sarit de la masa direct la el. Apoi am fost cu Tommy si VlpVlp in Gheorgheni sa bem un whisky - barmanul de-acolo nu a "inteles" romaneste decit dupa ce i-am zis: daca nu-mi dai Acum un whisky iti rup capul, dupa care mi-a oferit paharul respectiv. Colac peste pupaza, cind am iesit afara, 2 "maghiarizati" dadeau cu picioarele in nr. de inmatriculare al lui Tommy ! Mama ce bataie le-as da, maine as incepe epurarea in judetele alea !

P.s. Sper sa nu aud la vreo Intilnire Volvo vorbind pe cineva maghiara. E pe raspunderea lui daca o cauta, eu am anuntat dinainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, sintem norocosi !

pentru ca avem posibilitatea sa gindim. pentru ca inca existam. pentru ca , daca vrem, ne putem schimba.

pentru ca inca avem prieteni , pentru ca inca exista romani cu care sa te mindresti, pentru ca inca vrem sa facem copii, pentru ca inca vorbim romaneste.

nevoile si saracia vor exista mereu, asa cum au existat si acum 20-30-50 de ani. politicieni obscuri , mercenari de suflete, oameni nedemni de ei insisi, toti vor exista mereu.

nu e mai rau acum decit alta data, e altfel, sint alte probleme.

un singur lucru ramine ca un distilat : ROMANIA SI ROMANII.

posirca va fi mereu, depinde de noi daca si vrem s-o bem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixule, tu urăşti ultranaţionalismul, nu ungurii. Dacă ai urî ungurii, nu te-ai duce la Szeged pentru reparaţii, chiar dacă este mai avantajos d.p.d.v. financiar, tehnic ş.a.m.d. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu uitam, desigur, pentru ca aceste crime si excese nationaliste din trecut trebuie sa nu se mai repete niciodata. Pentru asta trebuie sa fim rationali si ponderati in ceea ce priveste prezentul.

Eu am trait intre anii 1987 si 1990 in orasul Sfantu Gheorghe si am reusit sa convietuiesc pasnic alaturi de majoritatea maghiara de acolo. Sigur, nu mi-a fost usor, dar nu am avut conflicte. Lucrurile sunt foarte complexe si delicate, asa ca nu e cazul sa le mai inflamam noi aici. Sa speram ca pacea si buna intelegere va dainui intre toti oamenii acestei tari, indiferent de apartenenta etnica. Caci viitorul este al copiilor nostri si nu vrem sa-i lasam intr-o lume cruda, in care oamenii se cearta ( sau mai rau ) pe teme interetnice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

matrixxx : ungurii nu au tras in ai lor, nici cehii, nici rusii si nici un alt popor aflat in sfera comunista, de asta sunt respectati;

cehii si slovacii s-au despartit fara gloante si traiesc bine mersi, la noi ar fi o baie de sange .....

iulirx : te inteleg, e mult mai bine pt. toti sa fim optimisti si increzatori in viitor, dar e cam departe inca ziua cand ar trebui sa fim

mandri ca suntem romani; nu stiu de ce asteptam si nici ce vrem .....

mariusdaniel : eu la fel, ma inteleg bine cu ungurii, cu rusii sau cu alte nationalitati, cu exceptia tiganilor ....

dar am avut la institut un coleg tigan, cercetator stiintific, un om extraordinar, respectat, bun ca painea calda .....

din pacate majoritatea decide si da tonul ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

"matrixxx : ungurii nu au tras in ai lor"

Au tras in ai nos`. De-aia le-as "genociza" Adn-ul. Sa fie doar o stepa pustie la stinga teritoriului romanesc. Ah, sa fiu omenos - as construi niste rezervatii pentru animale. Dar tot de-ale noastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trist.... insa asta este adevarul.....iar 1945 Armata Romana elibera Budapesta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunoaşterea unor astfel de istorii este esenţială, însă, din păcate, ROMÂNII NU-ŞI CUNOSC ISTORIA şi, din păcate, ar proceda fix la fel. Gândiţi-vă cu ce au încercat să-i irite pe bosniaci, la meciul Bosnia-România din 3 iunie, a.c. Câţi credeţi că ştiau ce atrocităţi a orchestrat Mladic? Câţi ştiau că a provocat, la scară mult mai mare, aceleaşi atrocităţi pe care le-au provocat horthyştii, despre care habar n-au?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rahat... ne-am facut-o tot timpul cu mana noastra. Incepand cu Stefan cel Mare care nu stia decat sa-si dea foc la tara si sa otraveasca fantanile tarii :). Am avut un conducator adevarat, pe Al.I.Cuza si pe ala l-am fortat sa plece, ca era prea bun pentru noi...

Am avut bunici la ~20km de Treznea (jud. Salaj), intr-un sat fara nici un ungur. La Trezena a fost masacrul ala... ca acolo era grof ungur... Bay Francisc http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacrul_din_Treznea

Dar stiti cum a inceput? Romanii au devastat castelul grofului... ba s-au facut si de rusine, si au baut urina din oala de noapte confundand-o cu vin :)) Partea cu devastarea l-a cam suparat pe ungur, cealalta a devenit subiect de glume pe seama "budosz olah" Apoi, dupa ani, in septembrie '40, asta a chemat hortistii si aia i-au macelarit pe romani.

Sigur, vina e impartita, copiii de ungur strigau "budosz olah" la Huedin dupa cei din satul bunicii mele care mergeau acolo la targul lunar, si asta datorita educatiei primite de acasa - profund antiromaneasca. Pe de alta parte, romanii in majoritatea lor, isi merita porecla... se vede diferenta intre satele unguresti si cele romanesti, la curatenie, la respect pentru zonele comune (drum, santuri de pe langa drum, parcuri) si nu este in favoarea romanilor comparatia asta. La capitolul organizare suntem mult in urma. Nu stim sa traim ca si comunitate... ne sabotam reciproc, ca in bancul ala in care la cazanul cu romani din Iad nu trebe paznic ca se trag unii pe altii sub smoala.

In schimb, sub ocupatia hortysta, nu au fost probleme in satul bunicilor... si nici sub nemti. Erau respectuosi, nu aveau treaba cu oamenii.

Cand au venit rusii au inceput problemele... si aia au si stat mai bine de 45 de ani.

L.E

Nici cu ce a ramas de la altii nu stim ce sa facem :). Ne holbam in Budapesta sau Viena la castelele lor, si noi pe ale noastre le demolam sa facem o ghereta cu termopane si fara acoperis :)

http://www.dreamdestinations.ro/castelul-bay-treznea-romania-10646/

Edited by rand

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai 100% dreptate rand

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Rand : "

" ...am avut un conducator adevarat, pe Al.I.Cuza si pe ala l-am fortat sa plece, ca era prea bun pentru noi...

....Cand au venit rusii au inceput problemele... si aia au si stat mai bine de 45 de ani ..."

Carol I si Ferdinand au fost la fel de buni, mai romani decat toti cei care i-au urmat la carma tarii ...

in timpurile acelea, Romania era o tara respectata ....

rusii au plecat in '56, erau siguri ca romanii sunt mai comunisti decat ei ...

incepand din vremea ocupatiei rusesti, Romania a fost jefuita, tradata si umilita continuu ... noi suntem de vina, nu altii ...

@Matrixxx : esti fioros rau, ungurii nu sunt mai rai si romanii nu sunt mai buni ca alte popoare,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now