iulirx

Se deschide TRANSFAGARASANUL

20 posts in this topic

miine, vineri 01.iulie 2011, se deschide oficial transfagaraseanul.

pe mine ma cam maninca ...si nu stiu ce sa fac : sa trag o tura p-acolo, sa nu trag....

daca mai vin si altii, poate facem un gratar ceva acolo....

poate stam si o noapte undeva, la cineva...

astept si io sa vad daca mai vrea cineva....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iuli, cand vrei sa mergi? Sambata dimineata? Poate vin si eu, te anunt maine seara !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai este intalnirea wv pe 9 iulie parca

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Transfăgărăşanul, deschis circulației până la sfârșitul lunii octombrie

Drumul Naţional 7C, Transfăgărăşan, va fi deschis circulaţiei auto în perioada 1 iulie-31 octombrie, între kilometrul 0, la Bascov, în judeţul Argeş, şi până la intersecţia cu DN1 Braşov-Sibiu, în judeţul Sibiu, a anunţat astăzi Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri din România (CNADNR).

<a rel="group" href="http://www.evz.ro/typo3temp/pics/d52f51616c9741a5f585d215ebfc4b59_358b9d6815.jpg" title="Transfagarasan">

Reprezentanţii CNADNR îi roagă pe șoferi să respecte semnalizarea rutieră existentă, mai ales că pe acest traseu sunt restricţii şi zone periculoase.

Pe sectorul de drum cuprins între km 104+000 şi km 129+900 (Bâlea Cascadă) se interzice circulaţia pe timpul nopţii - între orele 21:00 - 07:00.

Pe traseu există 18 restricţii şi zone periculoase unde există posibilitatea unor căderi de pietre, pe aceste sectoare de drum, CNADNR recomandând şoferilor să nu staţioneze."

sursa evenimentul zilei de azi.

eu vreau sa ma duc simbata de dimineata. sa ajung undeva pe la 12 , o tura, doua, trei, gratar, berica, berica,berica, condus fii-mea la intors ca io sint "picard out"

chiar ma bucur de existenta in zona a intilnirii vw. cine stie....poate,poate.... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] berica, berica,berica, condus fii-mea la intors ca io sint "picard out" [...]

Păi, cum aşa?! Da' de când? ;D

Ţinând cont de faptul că acest drum numit Transfăgărăşan se află pe teritoriu românesc, mă tem să nu am vreo surpriză şi să trebuiească să merg direct la schimbat de flanşe, amortizoare, bucşe, bielete şi capete de bară, după ce-l parcurg. Presupun că în perioada cât a fost închis nu s-a obosit nimeni să-l recondiţioneze. Presupun, habar n-am, dar ştiu că NU AM VĂZUT DRUM ROMÂNESC FĂRĂ SUTE DE GROPI. M-ar mira ca fix ăsta, la 2000 m altitudine să fie bun. Altfel spus: cum e drumul? ;D

PS: Pe Trollstigen mi-a plăcut, în schimb...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu cum e drumul. am sa va spun luni daca ma duc....

oricum , pentru tine, heim, problema este drumul pina la trnsfagarasean, nu transfagaraseanul in sine....acesta era anul trecut bun si foarte bun pe alocuri. probleme sint de la vidraru pina la capra in partea sudica, loc pe unde tu nu circuli decit daca vrei sa te duci la curtea de arges.

de exemplu , in zona cea mai rea ,pina a intra pe transfagarasean, anul trecut, am putut merge cu rs-ul cu 40-60 km/h fara sa dau pietrele de la rinichi afara....

cit se putea strica intr-un an.....

si mai ai un indiciu : la bilea lac se tine intrunirea vw, si nu cred ca proprietarii de vw s-ar duce intr-un loc unde sa rupa masinile.....

ps. am carnet insa "n-am loc" sa si conduc....;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, şi eu sunt dornic, dar weekendul ăsta nu pot nicicum. Nevastă-mea trebuie să fie la serviciu, duminică... iar sâmbătă, dacă totul decurge conform planului, trebuie să-l primim pe Feraru. :77:

Aştept cu nerăbdare poza cu cea mai mare groapă de pe Transfăgărăşean... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulica, tu cu ce vrei sa mergi? Daca mergi cu volvo as veni si eu, inca am trepidatia aia pe fata si nu pot sa merg tare :D La ce ora vrei sa pleci de acasa, sau mai bine zis, pe unde o iei? Ploiesti-Bucuresti-Arges sau Ploiesti-Brasov ?\

ps:alti doritori din Bucuresti care vor sa mearga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

merg cu rs-ul ( pentru bucatica aia de urcare de la capra pina la bilea lac , unde am sa conduc eu) si plec cit pot de dimineata pe pitesti. de mers tare nu se pune problema ca conduce fii-mea....

da si tu un telefon pe la 8 dimineata ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietena mea nu vrea sa mearga, eu tot mai incerc ! Ma voi trezi de dimineata, poate, poate !

Share this post


Link to post
Share on other sites

la ora 9.00 am plecat.....

sunati-ma daca sinteti in zona : 0726717961

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am intors. recomand cu toata caldura A NU SE FOLOSI TRASEUL DINSPRE VIDRARU : E DEZASTRU !!! FOLOSITI INTRAREA DINSPRE SIBIU/BRASOV

in rest drumul e OK. poti alerga pe el cit te tin celulele albe si singele din veioza....

FILM CU DRUMUL RAU 1

FILM CU DRUMUL RAU 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost si eu pe acolo mai acum ceva timp

Intradevar, e crunt drumul ala, cred ca gropi si de 20 de cm dar....

Iti doresti sa pierzi si acea parte frumoasa?

Eu nu mi-am dorit asa ca am facut dus intors pe acelasi drum.

O placere sa conduci..... (mai putin partea cu gropile)

Share this post


Link to post
Share on other sites

radar pistol. 186 km/h. fii-mea.....

daca eram io scria 276 km/h....:D

in 2 zile , cu noile pistoale au scos numai pe a1 si a2 23.000 euro amenzi.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu vorbeşti serios?! Şi i-au luat permisul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol.

Din pacate, s-au dus vremurile in care mergeam cu 200 pe A1 sau ajungeam in doua ore la constanta.

Politia e pe noi.

Eu m-am potolit. Mai mult m-as oftica ca trebuie sa le dau banii pe care o sa ii cheltuiasca guvernantii nostrii dragi in afacerile proprii.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate, da... (era a treia intr-o coloana de trei masini. la toti ne-au facut bucuria)

are dovada 15 zile.

pina la ora 10.15 luasera , inclusiv cu al fii-mei, 41 de carnete. au inceput vinatoarea la 6.15 dimineata.

e jale.....un carnet la 5 minute !!! (toti peste 180 km/h).

mi-au spus ca au luat pe la 9 dimineata 8 masini in coloana cu 200 km/h. deci nu te mai poti ascunde in spatele cuiva.....

de obicei stau la poduri (unde sta cocotat unul de-al lor), insa te pot lua si de dupa un pom, din balarii inalte, in principiu de peste tot.....

au nevoie de minim 1 secunda de filmare. viteza ti-o citesc in mai putin de o secunda. pe noi ne-au luat de la 650 de metri.

nu te pot lua noaptea ca nu vad numarul. insa nu va bazati pe asta !

in ritmul asta , isi pot cumpara 1000 de pistoale intr-un an si " la revedere" !

deocamdata au doar 3 si le folosesc pe a1 si a2. cind vor putea sa le foloseasca peste tot, am pus-o definitiv.

apropos : au luat si motociclete. deci nu mai exista speranta.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

E frumos Tranfagarasanul, chiar daca partea de sud ( si cea mai spectaculoasa ) e plina de gropi. Merita mers, e ceva unic.

@Iulirx : Nu stiu ce sa zic, sa lasi un incepator sa mearga cu o viteza atat de mare, chiar daca e autostrada...hmm...

Stiai ca lui Ina ( de pe forum ) i-a iesit in fata un caine pe autostrada A2 ? Si nu avea decat 100 de km. la ora...Dauna totala, noroc ca pasagerii nu au patit nimic. Doar o sperietura grozava.

Eu, desi am condus mai bine de 140.000 de km., nu am atins viteza de 160 de km. la ora ( pe autostrada ), decat de doua- trei ori, doar asa, ca sa vad cum e. In rest, circul cu 120-125 km. la ora, acolo unde e limita maxima de 130.

In schimb, cand conditiile permit, mai depasesc limita la sosea nationala, cu 10-20 de km. pe ora. Ma rog, fiecare circula cu viteza cu care se simte in siguranta.

Ca sa -i raspund si lui Gusti, o fi rau, o fi bine ( cu radarele astea noi ), e greu de tras o concluzie. Depinde din ce perspectiva privesti problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now