irina_f

RULMENT ROATA PE FATA - RECOMANDARI

82 posts in this topic

Salut.

Stiti cumva producatori, preturi si magazin de unde as putea cumpara urgent un rulment pentru roata din fata?

Mi-a gasit cineva rulment original la 900 lei, mi se pare foarte scump. Stiti cumva o varianta mai convenabila?

Edited by irina_f
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti incerca si aici daca stii codul.Au numai piese originale!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi de raspunsuri.

Stiti cumva ce producator au rulmentii originali?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mai auzit cineva de rulmenti TRISCAN? Am gasit la 250 ron...

Cred ca e acelasi tip cu cel de Focus.

Edited by irina_f

Share this post


Link to post
Share on other sites

Triscan sunt danezi. N-am folosit produse de la ei, dar presupun că sunt fiabile. Poate e doar o prejudecată, dar eu aş încerca, în locul tău.

PN e 31262950, ai aici câteva exemple.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca are garantie 30 000 km.

Calculand ca cel original m-a tinut 110 000 km la un pret de minim 4 ori mai mare , cred ca varianta Triscan ar fi alegerea cea mai buna, avand in vedere ca nu dispun in momentul asta de finante pentru un original sau Fag....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se ofera si garantie de min x km eu zic ca merita ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

INA/FAG s-ar putea să fie producătorii pentru piesele originale. Când îl dai jos, uită-te pe el. S-ar putea să scrie.

Legat de Ford Focus, se pare că, întradevăr, e vorba de aceleaşi piese.

Nu eşti amabilă să ne spui şi nouă unde ai găsit produsul ăsta (Triscan), că se pare că are un preţ care te îndeamnă să-l schimbi şi dacă nu e cazul? ;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

irina iti recomand o cautare pe ebay pt ca poti gasi original la 3-4mil.daca vrei pot intreba si la mine in oras de unde mi am luat pe spate fag la 4mil.oricum se potrivesc de la ff 2.eu mi am luat din germania cu 6mil skf pt fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi de recomandare Thor4ever, dar am dat deja comanda pentru TRISCAN.

Heimdallr, inca nu iti cumpara, stai sa il probez eu prima data sa vedem daca merita.

In mod normal mi-as fi luat FAG sau original cum zice Thor4ever, dar m-a nimerit intr-o perioada de cheltuieli in toate domeniile posibile asa ca am redus de unde am putut. Inclusiv criza de timp. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

deciiiiiiiiii volvo ii pe ultimu loc :((((

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi de recomandare Thor4ever, dar am dat deja comanda pentru TRISCAN.

...

Sa il porti sanatoasa dar nu te baza prea tare pe Triscan. Cand faci rost de banuti ia rulmenti pentru ambele roti fata, macar FAG sau SKF... nu o sa regreti.

Am avut si eu rulment fata Triscan si m-a tinut ~2 ani... 35-40k km... a cedat la un drum de Cluj, la intrarea (unde oare ;D ) in Tg-Mures. Pana la Cluj mi-a distrus si coarana de abs de pe capul planetarei, care abia avea si aia cateva luni.

De asemenea, am avut si bucsi la bratele fata de la ei si dupa 15-20k km a trebuit sa le schimb (fata de 80-100k km cat duc alea din cutie albastra).

Poate sunt eu caz deosebit, ca e drept, uneori uit ca sunt la volanul unei masini cu aptitudini de cruiser si ii dau talpa de t5... dar ca idee generala, incercati sa va pastrati masinile cat mai Volvo cu putinta. La a mea, majoritatea pieselor sunt noi, nu am uzura in directie sau suspensie dar nu mai e nici de departe masina care a venit de la Autohaus. Disper!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, rulmentul ăsta te lasă, aşa brusc-subit-şi-dintr-o-dată, fără niciun prodrom?! Nu cârâie o vreme? Nu joacă roata? Nu poţi anticipa dezastrul? Toate bune şi frumoase şi, dintr-o dată, te lasă-n drum? Păi, încep să mă sperii şi eu...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, rulmentul ăsta te lasă, aşa brusc-subit-şi-dintr-o-dată, fără niciun prodrom?! Nu cârâie o vreme? Nu joacă roata? Nu poţi anticipa dezastrul? Toate bune şi frumoase şi, dintr-o dată, te lasă-n drum? Păi, încep să mă sperii şi eu...

A facut ceva zgomot f subtil cu cateva zile inainte de drumul ala mai lung, prin oras... dar numai prin curbe si fiind masina pe care o folosesc si la munca (un fel de agent fiind), cu telefonul in ureche si cu zeci de ganduri pe scafarlie, nu am bagat de seama.

Plus, ca seria 400 sunt masini cu zgomot mare de motor in habitaclu... a mea mai fiind si diesel... la cate sunete face, chiar nu m-am ingrijorat de la atata "suspin". :)

In nici un caz nu facea zgomotul acela caracteristic de avion care decoleaza. Zgomotul ala a survenit brusc pe celebra ocolitoarea spre Cluj, a orasului Tg. Mures.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heimdallr, nu cred ca te pot lasa dintr-o data. Al meu a inceput sa huruie in surdina, dar la viraj dreapta isi intensifica zgomotul. In doua zile am observat ca face mai tare si am fost la verificare.

Mi-a confirmat mecanicul suspiciunea si maine mi-l schimb.

Daca tine 30 000 km asta de la Triscan, ma declar multumita. O sa imi verific rulmentii la fiecare revizie sa nu am surprize.

Thor4ever, Volvo nu e pe ultimul loc, daca as avea bani de original nu as mai sta sa caut alte variante...

Edited by irina_f

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, rulmentul ăsta te lasă, aşa brusc-subit-şi-dintr-o-dată, fără niciun prodrom?! Nu cârâie o vreme? Nu joacă roata? Nu poţi anticipa dezastrul? Toate bune şi frumoase şi, dintr-o dată, te lasă-n drum? Păi, încep să mă sperii şi eu...

Si pe mine ma lasat un rulmet acu 3 luni dar ma barit la cap vreo 2 saptamani de ma scotea din masina nu e ca te lasa asa deodata in mijlocu drumului decat daca ai o tigaie si nu mai faci diferenta la sunete.

Edited by MetalARN

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am facut 5000km dupa ce a inceput sa se aude huruitul specific.mai merea dar nu am vrut sa ma risc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu cam tarziu in discutie...La mine pe spate originalul a fost SNR...si tot SNR am bagat la aprox 550ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai variante de la 300 si ceva de lei in sus

Ia macar SKF sau FAG ( care cel mai probabil o sa fie SKF inauntru ) ! Altfel nu are rost, nu o sa te tina prea mult ! Or sa iti dea multi echivalente de Focus 2, Optimal, SNR si porcarii de genul, sunt banii tai, e alegerea ta !

Cele de Focus se potrivesc, dar cele facute pentru Volvo sunt alta constructie, "lagar pe 2 randuri", sa explice un expert in rulmenti ce inseamna asta. Cert e ca toti producatorii fabrica rulmenti cu cod diferit pentru Focus si Volvo, desi ca si design se potrivesc si ar fi putut lista acelasi rulment si pentru Focus si pentru Volvo, iar lucrul asta inseamna ca exista un motiv bine intemeiat pt care nu fac asta. Probabil e vorba de fiabilitate.

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei să spui că în ambalaj FAG poate să fie piesă SKF?! Bestial! Good to know! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei să spui că în ambalaj FAG poate să fie piesă SKF?! Bestial! Good to know! ;D

Da, la fel cum si SKF ambaleaza piese de la alti producatori dar cu conditia sa indeplineasca standardele impuse de ei !

Ex: Cumpara intinzator distributie de Fiat SKF si inauntru e Dayco ! Cumpara-l OEM si inauntru e...ai ghicit Dayco ! SKF, FAG si multi in cazul in care nu produc ei acea piesa o achizitioneaza si ambaleaza de la alti producatori, cu conditia sa indeplineasca standardele lor de calitate ! Scrie si pe cutie :).

Dar nu ai de unde sa stii ce nimeresti !

Dar FAG sunt calitate premium, e din grupul Schaeffer ( sau cum se scrie :) ) alaturi de INA si LUK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto, am montat deja Triscanul de 3 zile, sper sa tina macar 30 000 km. Daca nu asta e .. o sa il schimb cu ceva mai bun.

Oricum o sa il verific de cate ori am ocazia, sa nu am vreo surpriza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto, am montat deja Triscanul de 3 zile, sper sa tina macar 30 000 km. Daca nu asta e .. o sa il schimb cu ceva mai bun.

Oricum o sa il verific de cate ori am ocazia, sa nu am vreo surpriza.

Poate ai noroc si te tine mult si bine smile.gif, depinde si de noroc cool.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now