contdezactivat

Putin Tracking... De unde vine masina ta ?

Din ce tara crezi ca provine masina ta?   73 votes

  1. 1. Din ce tara crezi ca provine masina ta?

    • Germania Nord-Vest
    • Germania Sud-Vest
    • Germania Est
    • Tarile de jos (Belgia, Olanda, Luxenburg)
    • Franta
    • Spania
    • Italia
    • Portugalia
      0
    • Elvetia
    • Tarile nordice (Danemarca, Suedia, Norvegia, Finlanda)
    • United Kingdom
    • Rusia (+spatiul ex-sovietic)
      0
    • USA si America de Nord
    • Romania
    • altele/alta, explica intr-un mesaj
      0

Please sign in or register to vote in this poll.

42 posts in this topic

Chiar asa... Cati dintre voi ati sapat in istoricul masinii pe care o conduceti?

Eu am incercat varianta identificarii istoricului la reprezentanta locala... dar de unde a reiesit numai ca masina a fost vanduta in Germania si nimic altceva.

Noroc ca, inca am toate actele masinii de la intrarea masinii in tara, din 2004 pana acum, inclusiv actele de vanzare-cumparare din Germania.

Mai am ceva info, de la persoanele care au adus masina in tara, legat de pedigree... dar fiind numai vorbe... restul e can-can.

Cert este ca masina mea vine de la dealerul Volvo "Breinlinger - Tuttlingen" ... inca mai am stickerul de la ei pe masina... si care a rezistat mai bine decat badge-urile originale de la Volvo. :)

Masina ta, de unde vine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea a fost a lui Fati Taher... Avea B-99-EXC (de la EXCELENT S.A.) ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea fabricata in Belgia provine din Germania, am cumparat-o personal de la reprezentanta Mercedes-Benz (sic !!) din Kassel. Era singura de alta marca din parcul lor de SH si cred ca le punea in umbra modelele cu interiorul, cu cate optiuni avea, asa ca au cautat s-o dea cat mai repede. Din istoricul ei am aflat ca fusese masina executive a unei firme zonale de electronice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paai....acum e prima data ca ma gandesc la asta, sincer nu prea m-a interesat de unde provine masina mea, dar multumita topicului asta m-am interesat. A fost fabricata in Olanda, a fost cumparat de un german, toate reviziile au fost facute la un service VOLVO. A fost dus din Germania si eu sunt primul proprietar aici in Romania. ;D

In mare, c-am asta e :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea a fost cumparata de la Forum Auto ( importatorul Volvo din Romania ), in anul 2003.

A fost masina unui prieten foarte bun, iar din 2007 e la mine. Toate reviziile facute la timp, la Primus Auto. O astfel de marca trebuie respectata si ingrijita ca la carte. Astfel si satisfactiile oferite sunt foarte mari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea provine din IT,luata de mine de la o reprezentanta din Milano la 72k km.Acum are aproape 170k km,inca nu m-am plictisit de ea,dar nici ea nu ma prea slabeste din reparatii,oricat de minore sau majore ar fi ele.Cu toate cele sloganul Volvo for life mi se aplica cu siguranta!grin.gif

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Germania

A fost masina de firma, ceva firma de asigurari cred, masina de autostrada\naveta ! Luata de la un dealer Volvo, masina provine dintr-un buyback facut de firma respectiva din cate mi-a povestit cel care mi-a adus-o.

A avut numarul AB 666 tongue.gif

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

v40 ii din germania koln ;de acolo l-am adus personal in 2008

made in netherland

iar 244 made in belgium

cred ca adus in 93 din belgia (avea lipit sub nr numele tarii respective ):rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: 93- 2005 mai multi proprietari(vai de capul lui)

din 2005 ---- ii la mine

cred ca for life :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea a fost luata din Germania de Thyssen Krupp Romania , si a fost a lor din 1995 pana in 2001 sau 2002 pe urma a avut 2 carpaci si din 2008 e la mine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Candva a fost B 88 AIG, fosta masina a directorului general de la fosta companie AIG Life, actuala Alico Romania - Asigurari de viata. A fost cumparata din reprezentanta Volvo, mai exact Primus Romania Bucuresti, ca mai apoi sa o preiau eu printr-o cunostinta in iarna lui 2009, prin noiembrie, cu 52.000 km. In prezent are cam 67.500 km :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este randul meu ! Achizitionata din Romania in 2003, instrainata in 2007 la 77000 km si cumparata de mine in noiembrie 2010 la 137000 km ( parca ) !!! Deci sant al treilea proprietar ;D;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Candva a fost B 88 AIG, fosta masina a directorului general de la fosta companie AIG Life, actuala Alico Romania - Asigurari de viata. A fost cumparata din reprezentanta Volvo, mai exact Primus Romania Bucuresti, ca mai apoi sa o preiau eu printr-o cunostinta in iarna lui 2009, prin noiembrie, cu 52.000 km. In prezent are cam 67.500 km :)

Marca asta IF04CVZ ,e .... fabricatie proprie? grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yep...prototip :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Achizitionata de la Primus, in 2005, dotari summum, un singur proprietar (seful meu). Am avut sansa sa o conduc multisor inainte sa o cumpar, eu eram insarcinat cu reviziile, facute la 10.000 km, la reprezentanta din Bucuresti. Am cumparat-o in 2011, cu 94.000 de km in bord. Stiam foarte bine istoricul masinii si n-am avut emotii cand am luat-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cumparata in 2002 de noua de la reprezentanta volvo din Bonn de cel de la care am cumparat-o eu in 2007.

nu stiu unde este facuta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat-o in mai, 2008 din Germania.N-am avut ocazia sa vad istoricul masinii, cand am fost la reprezentanta, si i-am rugat , au spus ca nu se poate....ca oricum nu mai are importanta, ca poate fi contrafacut istoricul masinii :confused2: E produsa in 2000,a avut un singur proprietar, am luat-o pe la 150000km,cred ca reali, ca am si carnetul cu reviziile, din care am dedus cam cati km facea anual.Acum am cam 180000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cert este ca masina mea vine de la dealerul Volvo "Breinlinger - Tuttlingen" ... inca mai am stickerul de la ei pe masina... si care a rezistat mai bine decat badge-urile originale de la Volvo. smile.gif

Masina ta, de unde vine?

Foarte tare Adi. Tuttlingen e la o aruncatura de bat de mine, mai precis la 18 Km. Actuala mea masina a avut un singur proprietar, o gagica din Braunschweig care e studenta la medicina in Freiburg. Mergea cu ea acasa in weekend. A vazut multa autostrada. Are o gaura de la toc in mocheta la pedalier. :laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Provenienta Suedia de la mama ei....al doilea proprietar in Romania achizitionata de la ambasada Chinei, masina de TC.

Share this post


Link to post
Share on other sites
460 au fost fabricate în Olanda, deci în Suedia e tacsu'... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina mea a fost virgina din belgia. (femeile si masinile imi plac virgine. nu-mi plac lucruri la mina a doua)

am luat-o la 1.5 km la bord de la primus.

nu regret nici un cent din banii dati pe ea.

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

fabricata in suedia, cumparata in usa, sunt al doilea propietar, ...pe viata.

p.s. de ce germania are 3 optiuni si belgia, olanda, luxemburg o singura optiune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare Adi. Tuttlingen e la o aruncatura de bat de mine, mai precis la 18 Km...

Tare. Au service ca lumea? Sa stiu daca ii mai includ in lista cu locuri de vizitat. :)

...

p.s. de ce germania are 3 optiuni si belgia, olanda, luxemburg o singura optiune?

Nu mai retin exact de ce le-am pus asa. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei service-urile de marca sunt puse pe japca aici. Ultimul service Volvo la care am fost cerea 100€ pe ora de mecanica si 120€ pe ora de vopsitorie / tinichigerie. Plus ca nu se repara nimic, totul se schimba, daca se poate cu totul, ca sa coste cat mai mult. Trist, dar adevarat... dar alte lucruri de vizitat aici.Nu departe de Tuttlingen izvoraste Dunarea, iar de la Sigmaringen se trage fosta dinastie din Romania, ca sa zic doar doua exemple. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mașina mea a fost adusa din Germania în 2008 cu 11000km (dealer http://www.kroymans-muenchen.de/), înmatriculata în România cu nr BZ-98-SNI...am cumpărat-o acum doua săptămâni cu 39600 km și am nr B-36-YGA...toate reviziile au fost făcute la Primus și sper sa nu am mari probleme cu ea

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now