steeef

serie sasiu volvo c30

14 posts in this topic

Buna. As vrea sa-mi cumpar si eu un volvo c30 , fabricatie 2007, dar ma cam pune pe ganduri seria de sasiu. Am aflat ca ti se dau informatii referitoare doar la perioada in care masina este in garantie. Este adevarat? As avea nevoie de ajutorul vostru. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

VIN-ul este unic. Nu se schimbă după expirarea garanţiei, în concluzie, codifică aceleaşi informaţii.

În cazul în care întrebi de istoricul oferit la dealeri şi reprezentanţe, pe baza VIN-ului, ţi se dau informaţiile pe care le au ei, adică tot ce e înregistrat în baza lor de date (network). Ei înregistrează în baza de date tot ce i s-a aplicat maşinii, chiar dacă nu mai e în garanţie.

Dacă maşina nu a mai fost în reprezentanţă, după expirarea garanţiei, atunci informaţia pe care o deţii tu e corectă.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos. Informatia am aflat-o prin telefon, probabil ar trebui sa ma duc personal la reprezentanta. Am gasit un volvo c30, 1.6D din 2007. Costa 8 400 si mi se pare super oke pretul si ma gandesc sa nu aiba ceva. In cazul in care am informatii numai pana in anul 2009, nu se merita ca o cumpar. Nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ce-ţi spun cei de la reprezentanţă. Cere şi o dignoză, pe lângă istoric (e recomandat să o faci la reprezentanţă sau, oricum, cu un DiCE).

Dacă merită sau nu depinde de foarte mulţi factori: numărul de kilometri, antecedentele, dotările ş.a.m.d.

SUCCESE! ;D

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna! Am un volvo c30, an 2007, 2.0D.

Am fost azi la RAR pentru identificare ca sa o inmatriculez...Iar domnii ingineri, care erau vreo 4 pe langa masina cautau al treilea nr de sasiu (sau VIN). Dupa cum mi-au spus au gasit doar 2 unul pe parbriz si altul nush unde au mai spus.Important ii bun ca am trecut RAR-ul...Acum de curiozitate stiti cumva unde se afla aceste serii???sau exista doar 2 si ei cautau a treia serie si nici nu exista.

Multumesc si o zi buna!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frate omul postase în 2011 crezi ca nu si'a mai luat mașină?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna! Am un volvo c30, an 2007, 2.0D.

Am fost azi la RAR pentru identificare ca sa o inmatriculez...Iar domnii ingineri, care erau vreo 4 pe langa masina cautau al treilea nr de sasiu (sau VIN). Dupa cum mi-au spus au gasit doar 2 unul pe parbriz si altul nush unde au mai spus.Important ii bun ca am trecut RAR-ul...Acum de curiozitate stiti cumva unde se afla aceste serii???sau exista doar 2 si ei cautau a treia serie si nici nu exista.

Multumesc si o zi buna!!!

Pe oala amortizor fata dreapta ,sticker stilp caroserie dreapta si "ecuson" bord interior stinga (are fereastra parbrizul)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot vorbiti de serii, cum aflu din VIN dotarile exacte ale masinii, as vrea sa pun anunt de vanzare pe net dar nu vreau sa scriu aberatii, era ceva decoder de VIN dar nu il mai vad pe aici. Multumiri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de an de fabricatie, model, motor, si rar cutie, VIN-nu n-o sa-ti spuna nimic fara sa te conectezi la un server de-al lor.

Roberto stiu ca putea verifica asta cumva (numai el stie cum ;D)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello, pe stalpul dintre usi, partea stanga trebuie sa ai o eticheta cu seria de sasiu si nivelul de echipare.

Dupa care intrii aici

http://www.informatiiauto.ro/volvo-model-volvo-s40-dotari-standard-mid338.html

si vezi ce dotari ai.

Fratele turbo ne ia la shto, auzi , stalpul dintre usi :))))))

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now