Turbo xc 90

Andu G
By Andu G in VOLVO XC90,
Salut ! Ieri seara, in drum spre casa, am auzit un zgomot ciudat la motor ( un zcartait de fier pe fier, putin asemanator cu cel de flex ). Am tras pe dreapta si cand am turat motorul, ciuciu turbina, nu se mai auzea deloc, turata pe la 3500-4000 rpm, atunci se mai auzea zgomotul metalic ! Am continuat drumul si am sesizat si lipsa de putere ! In mers ori la turarea motorului ( pe loc ) nu scoate fum ! Ajuns acasa, am vrut sa urc cu rotile din fata o bordura de maxim 15 cm inaltime ( sa ma uit sub masina), dar fara succes ! Pedala era la podea, turatia era undeva la 3000 si un pic, masina nu se clintea deloc si atunci dadea cu fum negru pe esapament ! Dupa mine cred ca a picat turbina ! Pe la 11 voi face o vizita la un doctor sa-mi comfirme daca am dreptate ! Legat de turbo, nu stiu ce sa fac, sa cumpar una noua ori sa o repar? ? ? Reparatia unei turbine costa ( ce am vazut la un search pe google ) 900 lei, dureaza 3-4 ore ( daca turbina este demontata de pe masina ) si cu garantie intre 6 si 12 luni ! Voi ce parere aveti?
  • 35 replies