teghe

XC 60 CHIP TUNING

99 posts in this topic

Sal asb!

La tine se merita si chiar ti-as rcomanda upgrade ul, ca iti face 215 cp! Am condus la Exclusiv una de drive test de 163 cp acum 2 ani si se simtea lipsa de putere la viteze mai mari de 100 kmh.

Baietii de la Exclusiv fac ulgrade Polestar fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baietii din Constanta, va rog pe privat adresele de email. Multumesc

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

salve @costa , @maverick si ceilatzi colegi de forum!

on topic: mav-ule ai masina marfone cu polestar! costa, sper sa fii multzumit de polestar, intetzionez si eu la vara pe xc 60 d3 awd my 2012

off topic: re la exclusiv ctza, mav-ule tu stii bine ca noi am fost acolo in 30-dec-2013 si intrebasem de polestar si trip statistics?!? si era ceva foarte curios pentru ei la acea vreme... insa acum suntem si-n ctza la nivel inalt!!!

asa ca, ura!!! si sa ne vedem sanatosi la anuala 2015 poate pe litoral?!?

Prietene nu stiu ce inseamna "marfone", insa cred ca la tine se va vedea clar diferenta.

Acum, daca iti amintesti colegii de la Exclusiv Constanta nu au putut sa faca upgrade de soft la acea vreme deoarece nu le venise stick-ul. Este firesc ca si ei pe masura ce se lovesc de chestiuni, sa le invete si sa le adopte.

Cu Nationala - daca ai ceva idei de locatie, te rog vorbeste cu dani_dy care stie cam cum si ce trebuie sa avem dpdv logistic / conditii - ma gandesc inclusiv la locatia noastra de cafea - Acapulco din Eforie - il stim pe patron, e si volvist pe deasupra. Poate dati o fuga pana acolo.

Mai ales ca avem si alti oameni interesati sa ajute - ionut.

Faceti un comitet sa iasa Nationala la mare cum nu a mai fost una pana acum, mai ales ca avem colegi din tara care ar face drum lung pana la mare.

Edited by maverick
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut...163 de cp ar cam trebui sa aiba 400 NM..!!!nu?!

Salut,

Dealeru' mi-a spus daca vreau pachetul polestar pentru XC60-ul meu ( D4 awd, My13) insemnand o crestere la 230hp si 440Nm de la 163hp si 420Nm. Pretul a zis ca e undeva la 1000EUR.

Intrebarile sunt: Se merita sau nu? Afecteaza cosumul considerabil sau nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut cu respect,am citit ce se discuta despre polestar pentru ale noastre bijuterii,dar a incercat cineva soft de la BSR Suedia ?ei imi spun ca pentru xc60 D3 M66 AWD 163 CP cu 165000 KM au soft de 245 cp cu 520 Nm....aveti idee? Mulțumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

saptamana trecuta am cumparat un xc60 d4 awd r-design 2013. Are 163 de cai, as vrea sa-l urc la aprox 200 insa nu vreau sa dau 1000€ pe polestar. Alte variante bune, mai economice, nu exista? 

Tot cautand pe net am dat de racechip.de care au variante ieftine 150-250€ de powerbox. Cercetand putin despre ei, par ok... 

Ce parere aveti?

Edited by Kristake60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,cutiuta magica nu te ajuta cu nimic,din contra o sa iti faca praf motorul.In cazul in care masina nu se mai afla in garantie,recomandarea mea este sa mergi la un Tuner cunoscut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit printre noi!

Polestar s-a mai ieftinit - este vreo 850 EUR acum cu tot cu TVA, insa

- se pastreaza garantia Volvo (in cazul tau poate ca a expirat) - in sensul ca softul este certificat ca nu strica nimic din alte componente ale motorului. 

- la un update de soft la reprezentanta nu se rescrie softul

- nu risti alte probleme la motor care nu sunt deloc ieftine. 

Succes cu resoftarea!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine v-am gasit!

Bun..deci powerbox-ul pica, nu doresc probleme suplimentare in viitorul apropiat.

Inainte de acest XC60 am avut pentru vreo 5 ani un Chrysler 300C 3.0 CRD, care a fost resoftat de Jeff in Timisoara. Am fost super multumit, mai ales ca a ajuns la 258cp/610Nm, fara nici o problema in cei 120.000km cat l-am tinut. Din pacate am auzit ca Jeff s-a mutat in SUA (poate Timisorenii pot sa-mi confirme), si imi pare rau, pentru ca prezenta o varianta buna, undeva la 400e.

Deoarece masina are acum 102.000km, deci adio garantie, In afara de Polestar, nu sunt pe forum posesori de XC60 care sa fi facut alte resoftari (preferabil in vestul tarii sau ungaria) si de care sa fie multumiti, dupa xx km?

Multumesc

Cristi

Edited by Kristake60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tocmai mi-am luat un XC60 din Belgia si a fost resoftat la ZipTunning (http://www.ziptuning.nl/) acum vreo 2 ani cred.

Am o intrebare: cum pot afla exact ce putere/cuplu are masina acum? Le-am dat mail, dar n-au raspuns. Se vede pe tester (eventual un Vida chinezesc) ce soft are masina? 

Asa nu ma plang, motorul trage de rupe (e si bi-turbo), dar in afara de Polestar nu stiu cata incredere sa am in alte firme care fac upgrade de soft pt Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/17/2016 at 2:40 PM, Kristake60 said:

Bine v-am gasit!

Bun..deci powerbox-ul pica, nu doresc probleme suplimentare in viitorul apropiat.

Inainte de acest XC60 am avut pentru vreo 5 ani un Chrysler 300C 3.0 CRD, care a fost resoftat de Jeff in Timisoara. Am fost super multumit, mai ales ca a ajuns la 258cp/610Nm, fara nici o problema in cei 120.000km cat l-am tinut. Din pacate am auzit ca Jeff s-a mutat in SUA (poate Timisorenii pot sa-mi confirme), si imi pare rau, pentru ca prezenta o varianta buna, undeva la 400e.

Deoarece masina are acum 102.000km, deci adio garantie, In afara de Polestar, nu sunt pe forum posesori de XC60 care sa fi facut alte resoftari (preferabil in vestul tarii sau ungaria) si de care sa fie multumiti, dupa xx km?

Multumesc

Cristi

Salut,

iti confirm eu ( desi nu sunt timisorean:) ) ca Jeff e de cativa ani in SUA.

Daca vrei iti recomand pe cineva de incredere in Oradea (printre altele prieten foarte bun cu Jeff).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 12 ore, cosminel12345 a spus:

Eu tocmai mi-am luat un XC60 din Belgia si a fost resoftat la ZipTunning (http://www.ziptuning.nl/) acum vreo 2 ani cred.

Am o intrebare: cum pot afla exact ce putere/cuplu are masina acum? Le-am dat mail, dar n-au raspuns. Se vede pe tester (eventual un Vida chinezesc) ce soft are masina? 

Asa nu ma plang, motorul trage de rupe (e si bi-turbo), dar in afara de Polestar nu stiu cata incredere sa am in alte firme care fac upgrade de soft pt Volvo.

Intri pe siteul lor si vezi ce putere are masina . 

Daca vrei sa o masori mergi la un dyno . 

Daca vrei sa nu mai traga ca acum poti pune Polestar . 

 

Spor . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Bogdane pt sfat!

Tot ce am de la ei e o hartie cu un grafic in care arata (teoretic, ca practic nu stiu exact) 218CP si (banuiesc) 460Nm cuplu. Pe site-ul lor acum poti obtine prin remapare cu 50% => 205CP si 462Nm sau 75% => 226CP si 482Nm, dar poate au mai schimbat ceva in soft intre timp fata de cand a fost resoftata a mea. O s-o verific la un stand dyno dupa Paste, desi ma asteptam sa-mi trimita astia de la Zip un raport/fisier ceva pe baza VIN-ului.

12 hours ago, Bogdan G said:

Daca vrei sa nu mai traga ca acum poti pune Polestar .

:)))))) 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polestar nu e wow în schimb Rica face softuri de toți banii .

La fel și Heico cu powerbox ul lor dedicat .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca diferenta cu Polestar-ul mai potolit e ca masina trebuie sa te tina la fel ca si daca n-ai avea soft de aia nu-s asa agresive/extreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

cine e Rica :}? Sunt relativ nou pe site asa ca nu ma puneti acum sa citesc (chiar) tot site-ul ca sa aflu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rica e un tuner din Olanda ce stie sa faca Volvo .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha .. acel Rica. Pai in cazul asta, e cam scump. Doar drumul dus-intors te duc vreo 5-700 euro. Ceea ce face Polestarul ...ieftin. In plus P. are si marele avantaj de a fi recunoscut instant de cunoscatori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha .. acel Rica. Pai in cazul asta, e cam scump. Doar drumul dus-intors te duc vreo 5-700 euro. Ceea ce face Polestarul ...ieftin. In plus P. are si marele avantaj de a fi recunoscut instant de cunoscatori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Urmaresc de putin timp forumul deoarece abia am intrat in familia Volvo. Va rog sa-mi spuneti daca stiti ceva despre cei de la A Team Performance?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Si dezacordarea care este ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt cei ce isi doresc mare tuning la 2.4 dizal D5 sa nu uite un aspect, blocul motor fisureaza la masini stock . :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now