ScorpionulRazvan

Rulota - Argumente pro si contra

26 posts in this topic

Doresc sa cumpar o rulota si as vrea sa aflu de la cei care detin asa ceva, eventualele dificultati in exploatare si administrare. Am inteles ca ar putea Maurice sa ne explice cu ce probleme s-a confruntat, daca doreste! Multumiri anticipate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, domnul Feraru, dumneavoastra ne puteti spune ceva? Mai ales ca locuiti la o aruncatura de bat de niste locuri feerice pe care le-am explorat acum o luna si unde o rulota ar fi facut toti banii! Ferice de cei care au adevarata natura atat de aproape! ... Va rugam sa nu folositi cerneala simpatica la editarea mesajelor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa ai dreptate, Marius, depinde cum privesti punctul! E o mare calitate sa spui atat de mult cu atat de putine cuvinte! Sper sa nu se supere ca l-am provocat sa ne impartaseasca si noua din rulota de cunostinte pe care o "tracteaza".

Share this post


Link to post
Share on other sites

le tractez in capul meu

nu am rulota

sunt in curs de informare

oricum o sa o cumpar din anglia

alea difera de astea din continent?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ar fi sa fie un grup al detinatorilor de Volvo cu rulota . ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

io fac parte din grupul de posesori de rulote tractate wireless. e drept, sintem putini, da' buni !

:laughing4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai cei cu spiritul Volvo pot tracta wireless o rulota... ;)

Hai ca i-am facut praf topicul Scorpionului...Scuze, Razvan !

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce vrei sa faci cu rulota, adica cum te vezi intrebuintand-o:

Sa fie un pas inainte fata de cort fara mari pretentii e Ok, mers pe unde apuci (off camping) cheltuieli si pretentii cat mai mici.

Iti iei o rulotica ieftina, pe la 2000 de euro gasesti una fara mari pretentii si care sa nu se dezmembreze in primii 500 km, micuta, pat dublu,aragaz, frigider, incalzire pe gaze, chiuveta si un mic rezervor de apa. Daca esti norocos gasesti una si cu WC fix cu golire la exterior, chiuveta si cadita de dus (inpracticabila dupa parerea mea)

Ma pui cateva sute poate o mie si gasesti una mai mare cu 2 paturi, unul fix si unul convertibil din masa si banchete folosit pe timpul zilei ca loc de luat masa.

Rulotele englezesti in ciuda dotarilor a designului interior super si a pretului mic nu sunt OK.

Majoritatea celor care si-au cumparat, direct de la sursa de unde au putut alege, in ciuda entuziasmului de mare afacere pe care au facut-o le-au vandut repejor sau le-au pus in gradina la tara pe post de magazie/casuta/cotet de pasari/casuta de vacanta.

Nu stiu sa spun care-i hiba lor, usa pe partea gresita nu cred ca-i un dezastru, multi se vaita ca sunt putrezite din pricina climei foarte umede din UK, ca nu gasesc piese de schimb, toate firmele de pe continent folosesc cam aceleasi piese pt electrocasnice, balamale, sasiu, etc mai putin Marea Britanie si scandinavii.

Daca ai pretentii la o rulota noua vei avea nevoie si de campng-uri in care sa te duci si aici este dezastru, sunt cateva in toata tara, din astea o mica parte se ridica la nivel european si preturile sunt laq fel ca la o pensiune.

Aici nu mai merita investitia daca e sa o raportezi strict la bani. O rulota noua bine dotata sare de 10.000 euro la care mai bagi vreo 2-3.000 sa o faci super, baterii pe gel, inverrtoare, pompe de apa si rezervoare de mare capacitate (100 litri), boiler de apa calda eventual un aer conditionat si mover (sistem de manevrare electrica a rulotei din telecomanda la parcare/campare in locuri inguste si crede-ma ca la o rulota de 5-6 metrii + masina tractoare orice loc e ingust).

Cel mai bine ar fi daca ai putea merge cu cineva sau chiar sa-ti imprumute o rulota pentru vreo saptamana sa vezi daca te "coafeaza" stilul asta de turism.

Eu nu pot spune ca am facut pasul asta din considerente economice, l-am facut dintr-o dorinta si invidie mai veche (de pe timpul lui Ceausescu) dar se poate spune ca aveam microbul in sange.

Pana acum am facut vreo 50-55.000 km cu rulotele si din astia doar vreo 3 nopti le-am petrecut in campinguri sau in afara lor in tara. Restul numai in strainatate unde este o adevarata placere sa mergi cu rulota. Am prieteni care merg saptamanal cu rulota, oriunde vad cu ochii si se simt minunat.

Inca odata, merita ce-ti doresti si ce astepti de la rulota.

Poti intra pe www.clubrv.ro sa mai citesti cate ceva de la impatimitii fenomenului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate e adevarat ce spui de conditiile precare si nerentabile din Romania referitor la camping! Si din acesta cauza practic off-ul, in principal insa datorita atractiei catre natura salbatica, pura, nealterata de "exploratorii" in pantofi sport, cu boxa sub brat si dara de gunoaie lasata in urma! ... Da, o rulota micuta dar utilata, exact ca cea descrisa de tine initial, cu o osie, sa ma pot "strecura" mai facil, e ideala! Cunosti vreo marca mai robusta? M-ar interesa totusi, aspectele ascunse ale detinerii unei rulote (taxe, impozite, revizii, parcare la domiciliu, etc.)! Multumesc, Maurice!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate e adevarat ce spui de conditiile precare si nerentabile din Romania referitor la camping! Si din acesta cauza practic off-ul, in principal insa datorita atractiei catre natura salbatica, pura, nealterata de "exploratorii" in pantofi sport, cu boxa sub brat si dara de gunoaie lasata in urma! ... Da, o rulota micuta dar utilata, exact ca cea descrisa de tine initial, cu o osie, sa ma pot "strecura" mai facil, e ideala! Cunosti vreo marca mai robusta? M-ar interesa totusi, aspectele ascunse ale detinerii unei rulote (taxe, impozite, revizii, parcare la domiciliu, etc.)! Multumesc, Maurice!

La a mea si ooricare alta rulota:

Taxa de prima inmatriculare nu se plateste

Impozit anual 7 (sapte) lei

Reviziile la 2 ani se verifica serii, electica daor pe semnalizari (frana, directie, mers inapoi, lumini pozitie) nu si instalatia interioara de gaze, curent, apa, etc, eficacitatea sistemului de franare si cam atat

Parcarea la domiciliu - un vis urat daca stai la bloc, OK daca stai la curte si ai loc de ea. Parcari specializate nu prea exista

Rulota robusta nu prea ai sa gasesti asa usor. La prima vedere pare super-robusta dar dupa un drum mai prost (asfaltat nu te gandi la forestier sau alte alea) vei constata ca nu prea e asa.

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu vreau sa achizitionez una. M-am gandit sa investesc pana in 4000 euro, am gasit ceva frumos. Pt inceput am sa merg weekend-ul care urmeaza 26.08 cu una luata de la un prieten. Merg undeva la munte aci langa Cluj (Margau). Pt mine ar fi super ok si folositoare pt ca tot la doua daca nu trei saptamani am concurs si de cele mai multe ori cazarea in zonele respective nu ii chiar ok. Cu o rulota stii la ce sa te astepti si aia e. Nu sunt f pretentios, dar de exemplu am fost la Tg-Mures, undeva aproape de Sovata, si am stat la NomadCamp in niste Iurte. A plouat de joi pana duminica, inclusiv in pat :))). Mama ce bine mergea rulota :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca la Dej sunt niste baieti adevarati pasionati de rulote.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Dej este firma de la care am luat si eu rulota noua, Inside Servcom iar daca ai nevoie de telefon iti dau ca-l cunosc binisor pe proprietar.

Au rulote noi fiind importatorul autorizat pentru grupul Knaus-Tabert precum si cateva second-hand (fac un fel de buy-back)

Mai sunt firme maricele:

Comanesti - Camperland

Campulung - Exis

si altele dar nu-mi vin in minte acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E de vis! Pret pe masura! Daca ai curte, merita! ... Totusi, la 1,5 tone, s-ar asorta la un XC!

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 axe la 1500 kg e prea mult. O axa duce pe sasiurile noi 1800-2000kg fara probleme. E ceva mai greu de manevrat, atfel e mai stabila cu 2 axe.

1500 kg n-ar fi o problema pentru un S80, problema cred ca este la categorie, nu stiu cat are S80-ul masa maxima admisa.

Daca masina depaseste 2000 kg + 1500 kg rulota = iti trebuie si categoria E.

Altfel, rulota arata misto, asa cum am mai spus la design exceleaza. Trebuie vazuta starea lemnariei, sa nu flambeze podeaua, sa nu aiba infiltratii, sa nu fie putreziti peretii si tavanul (nici macar un pic).

In rest, nu stiu ce sa zic, parerile sunt impartite, n-am avut deci nu pot da cu presupusul ca nu-i frumos.

Ca parere personala, as cauta una mai mica. Asta e OK pentru deplasari scurte si campari de lunga durata intr-un loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

categoriile mele de pe carnet sunt:B,C,D,E

lipseste A, dar nu conteaza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci dupa patrolul meu numa bine i-ar sta :D

post-290-0-39228200-1314099435_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now