Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

Pai si atunci de ce o vinzi George?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil vrea sa stie cum e sa se infunde Dpf ul :D.

Geroge fostul S40 cat iti lua?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu fi rau lik

Salvez un urs polar cu dpf-u meu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel de 102 lua mai mult. E al cincilea Volvo S40 care i-l am. Deja ar trebui sa trec la cel nou desi toate au fost super.

Poate t4 era mai rau din cauza consumului (16 in oras, desi afara lua 8) dar ca mers.....

102 cp ia cu jumatate de litru mai mult in timp ce celelate de 115 care le-am avut se cam invart la ce am scris mai sus.

Afara lua 8, scuze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am facut un drum pana la Bacau si spre surprinderea mea,am scos cel mai mic consum de cand am masina!Noroc de radarele astea :)). 5,00 mi-a iesit la pompa.Iar bc indica 5.1%.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@George_S40

nu stiu cum iti consuma tie asa putin, eu mixt am 7.0 si este in crestere (V40 din 2002), ce e drept nu am mai iesit cu el din oras in ultimele 3 saptamani

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ultima perioada am mers excesiv numai in Bucuresti in ore de varf pentru un trafic infernal!

Rezultatul: Aproximativ 12,9% consum mega urban, calcul facut la pompa!

Cu 50,9 litrii de carburant, am reusit sa am o autonomie de 394,1 km.

Rezonabil ...

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamma mia. La mine mers intr-adevar mai mult sambata si Duminica sau Vineri pana la Penny am 13.8-14. Asta cu injectoare de 450cc in loc de cele stock de 315cc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peste 2 saptamani o scoatem din oras la mers ce aproape 600 km si revine la un consum de 7,5-8% :D ... macar sa ceara numai benzina, ca pana acum! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

un plin la  1.8 450 de km e ok??

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In oras.. 11-12 % (condus agresiv)

Zilele trecute am avut ocazia sa fac niste drumuri mai lungi si mi-a iesit:

- Braila - Slobozia - Bucuresti (Piata Romana) - Magurele -- ~8,3l/100km (120-130 pe autostrada, 100-110 in rest, iar in bucuresti - o ora de mers agresiv)

- Magurele - centura Bucuresti - Ploiesti - Brasov (DN1) -- ~6,5l/100km (mers linistit, in limitele legale)

- Brasov - Lepsa - Focsani - Braila (DN2D, proaspat refacut ;) ) -- ~8,6l/100km (mers foarte agresiv, serpentine, 120-130 intre localitati)

Sunt multumit de consum.  Daca as fi muuult mai calm in oras, cred ca as scoate sub 10 % ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In weekend-ul care a trecut, am facut un drum Braila - Bucuresti (si retur).

Am mers batraneste.. 50-60 in localitati, 80-90 in afara.. fara accelerari si franari bruste.

Total km: 496 (din care ~40 km in Bucuresti) - consumat ~29 litri de benzina - rezulta un consum de ~5,8l/100km. ^_^

Nu ma asteptam la un consum asa de mic (sub cel minim, din cartea tehnica - 6,6) !!

Am facut aproape 2000 km de cand am luat-o.

:D  :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo V60 MY2011 D2....5.8L/100km consum la pompa pe ultimii 8500km....mers cam 75% ext si 25% oras (Buc. :D )....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se da un c30 d5 AT...Consumul pe ultimile 14 zile,  100% mers in oras (Bucuresti)

*dupa aproximativ un an am reusit sa-i fac si eu consumul la pompa :)

Km parcursi cu un plin .DSC_1733.thumb.JPG.085ad695ca8614179d8cf

 

Media de viteza 

DSC_1736.thumb.JPG.22650ceae70b8123b2cd2

 

Media de consum la % km

DSC_1738.thumb.JPG.7b012ec4274bc8b2369a1

 

Distanta pe care o mai puteam parcurge DSC_1739.thumb.JPG.c06303be7071c4652a04d

 

Carburant ramas in rezervor, conform VIDADSC_1740.thumb.JPG.41391b12c8e569fcb2ea5

 

Cantitate carbunat alimentatDSC_1743.thumb.JPG.8390bc3241bdcf3c7f353

 

Si cantitate carburant in rezervor, conform VIDADSC_1742.thumb.JPG.fb25a716df4157290c493

 

Am calculat un consum de 10,11l%.

Iarna, frig...mersul cu masina, in stilul meu :):excl:

:wave:

 

 

Edited by Dinoco
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumos :D ... de invidiat chiar! Sunt putin peste tine la consum (tot doar in Bucuresti), dar in schimb, din pacate mult sub la capitolul performante :P ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia nu va mai "laudati" atata, ca toti suntem pe acolo in conditiile date de mai sus :). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo C70 B5204T4 din 2000, mers in regim de teste si incercari a consumat aproximativ 35%. Consum real calculat cand am ramas fara benzina cu toate ca in bord spunea ca mai merge 60 de Km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo S40 2001 - 1948cc - 100kw -> In Bucuresti cu jantele pe 15" consum 13 (ziua), noaptea 8.Cu jantele pe 16" consum 14 - 15 ziua respectiv 9 - 10 noaptea.Extra urban consuma bine, intre 6.5 si 8% la un mers civilizat de 100 - 140km/h.

Precizez ca masina are catalizatorul de fabrica deci posibil sa fie infundat (miroase a clocit cand o alerg) si am eroare pe sonda lambda, deci posibil sa mai scad 1l daca schimb astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 d5 din 2002 consum obtinut dupa 1000km+ (braila-cluj si retur)..extraordinar de bun pt motor 2.4d

20160507_200910.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici macar 1.9D de 102 cp nu scoate atat! :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut plinul de 70l..mai are in ea 15-20l.... 1050km parcursi. Cand am luat.o din buc. avea pe cb 7,7 consum. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Vrei sa ne pacalesti..:)..Nu poti avea asa consum intrucit electronica de bord (tehnic vorbind)este mult sub cea exista pe modelele mai noi si raporteaza cu minus la consum nefiind foarte exacta..Plin la plin de citeva ori si asa stii cel mai exact....este ceva suspect si cu turometru cu asa de mica turatia, la viteza 90kmh,ori schimbai treapta  cind ai facut poza?!

Totusi daca ai mers subturat,  implicit cu viteze mult sub limitele max admise pe drumurile nationale atunci ,este posibil .....am scos si eu cu fostul D5 ,3.1l100km , pe 40km, intrucit eram in limitare de turatie:)

Sa te bucuri de masina si consum ,iar comentariile sint pur tehnice fara alte intentii..

 

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

La v70 d5 2002 imi arata cam 1-1.5 mai putin decat in realitate .

@saphir v50-u arata mai mult decat consuma efectiv cu 0.5-0.6 mai mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 5/8/2016 at 5:58 PM, V50Saphir a spus:

  Vrei sa ne pacalesti..:)..Nu poti avea asa consum intrucit electronica de bord (tehnic vorbind)este mult sub cea exista pe modelele mai noi si raporteaza cu minus la consum nefiind foarte exacta..Plin la plin de citeva ori si asa stii cel mai exact....este ceva suspect si cu turometru cu asa de mica turatia, la viteza 90kmh,ori schimbai treapta  cind ai facut poza?!

Totusi daca ai mers subturat,  implicit cu viteze mult sub limitele max admise pe drumurile nationale atunci ,este posibil .....am scos si eu cu fostul D5 ,3.1l100km , pe 40km, intrucit eram in limitare de turatie:)

Sa te bucuri de masina si consum ,iar comentariile sint pur tehnice fara alte intentii..

 

Nu contrazic pe nimeni,sunt oameni mult mai cunoscatori ca mine,asa arata pe cb,iar eu am bagat 70l..am 1260km parcursi pana acum,si mai am 280km pana la empty to tank... daca ma minte,va mint si eu :) ..dar daca avea o eroare de peste 1l% deja trebuia sa dau p la peco... Pana una alta ma bucur de cei 340nm indiferent de consum :) 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xc 90 2.4 D5 cosum de la plin la plin: 1000km cu 80l pe autostrada.  Mincinosul din bord imi arata 5.9-6.0. 

Trebuie sa ma obisnuiesc cu asta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now