Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

apropos de evaporarea benzinei...citeam zilele trecute pe o harta a Romaniei sponsorizata de Petrom ca in timpul verii e bine sa alimentezi dimineata sau seara atunci cand e mai racoare si benzina e mai densa si nu "ocupa" atata volum, ceea ce noi platim la pompa.

PS am fost pana la PD fier si incolo am avut 10% consum cu bezina de 100 si la intoarcere am alimentat in Orsova de 95 ca numa din aia aveau, si am scos 7.5 % si motorul merge struna.

PS2 azi se gata benzina aia din rezervor .

Trageti voi concluziile ce benzina cumparam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in oras 10-11% in afara 6-7% pana in 120 km/h, 200 km/h =18,5 % testat de mine.motor 1,8  122cp.consumul tau mi se pare exagerat dar masina consuma dupa modul in care bagi piciorul in ea.incearca sa o lasi mai incet si vei vedea cum scade consumul. :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Record !!!  Am fost pana la Suceava pe E85 mers aproximativ regulamentar pentru ca era plin de radare, in localitati 60-70 afara 100-120km/h si computeru de bord mi-a aratat un consum mediu de:

5.2l/100km (l-am resetat cand am plecat de acasa)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut in week-end 600km pe care am consumat 50 de litri de benzina determinati prin metoda plin-plin (ma rog. 49.xx litri). Deci ar fi un consum de 8.3%. 4 persoane cu bagaje, AC tot timpul pe Ruta Cluj-Petrosani-Obarsia Lotrului-Voineasa-Brezoi- Sibiu-Sebes-Alba - Cluj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Specifica si tu ce motorizare ai... Sau baga informatiile prin profil, ca una e sa ai 1.6 si alta e T4 cu consumul asta :)... Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

scrie la description:

Masina: Volvo V40 2.0T 165cp 2001

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum da, ieri nu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un V40 1,9 diesel 101CP. Cluj-Buc in 4:45 h a consumat 6,4 l%. Plin facut la iesirea din Cluj si plin la intrare in Buc. Consumul reverificat la intoarcere....acelasi 6,4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare domnilor si doamnelor,

cind am luat masina de la Primus (S40, 1.8, benzina, 125 CP,caroserie 2006), consuma 9-10 l/100 km in mediu urban. Nu cred sa fi oprit vreodata AC in 1 an jumate, ca e vara sau iarna. De schimbat treptele nu cred sa fi schimbat la 2000 vreodata, doar la 2500- 3000 rotatii. Probleme majore nu am avut. Cei de la Bucuresti nu mi-au facut probleme la service. In schimb consumul mi-a crescut la 13,9l / 100 km urban. Afara fara sa ma dau la ea fura cam 10l/100km. Cu masina plina cu bagaje si oameni pe serpentine iarna cam 11 l/100 km. foarte important este momentul alimentarii: eu alimentez noaptea pe la 12 sau foarte de dimineata. Petromul de la Baneasa (cel de pe DN 1) este in special pentru masinile de protocol ale institutiilor (Guvern, Parlament, Cotroceni- adica pentru masinile SPP-ului). Putini stiu asta. Acolo computerul de bord arata de la 660 km cu un plin. Restul benzinariilor nu arata peste 550km. Eu umplu rezervorul ochi si nu ma grabesc la alimentare. In Turcia am fost nevoit sa pun benzina mai jos de cifra octanica 99 + ( ca la Petrom) si faceam in jur de 400 de km cu 2/3 de rezervor. Acolo a scos 8,2 l /100 km, am revenit in BUcuresti si a sarit in 3 zile la 13,5 l /100 km. In Grecia am avut cam 11 l / 100 km. Petrom are dupa opinia mea cea mai buna benzina si motorina. In un an si jumatate rare au fost alimentarile de la alte benzinarii. Cel mai mult am avut pe computerul de bord 880 km in Grecia si 750 km intr-un Petrom din Rucar- Bran. Rompetrol si Lukoil au apa multa in combustibil. Cam asta este cu consumul. Dar cel mai imoprtant este ca ai un Volvo motiv pentru care nu trebuie sa te preocupe consumul. Noul XC 70 arata bestial si cred ca merge bestial. Apropo de Logan (Sote) ei chiar cred ca au cea mai scula masina. Cind am fost la intilnirea de la Predeal pe serpentinele de la Rucar un Loganist s-a trezit sa depaseasca vreo 20 de Volvo. KDD si cu mine ne-am luat dupe el si l-am rezolvat. Va urez cit mai multi km alaturi de bijuteriile voastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Te referi la Petrom-ul chiar de dupa pod, cum vii de la fantana Miorita, treci pe sub pod si apoi faci dreapta si urci ? Sau e in alta locatie ? Daca e vorba despre ala, pe alte forumuri am citit exact contrariul, cum ca acolo au CEA MAI PROASTA benzina. Lucru confirmat si de cumnata-miu, care are un Tico pe carburatie, si care dupa ce a pus acolo, pana s-a terminat benzina, a mers numai in suturi...

    Dimpotriva, eu am scos la 90/h constant, de la Constanta pana in Bucuresti cam 5.7-5.8% cu benzina de la PetroMidia (alimentat din Constanta). Din cate am inteles, benzina de la RomPetrol este de la PetroMidia, iar de Efix eu am fost chiar multumit.

    Se pare ca e o problema generala, pentru ca si mie anul trecut imi lua masina 10.5-11% prin oras si 8 mediu, iar acum imi ia 12-13 prin oras si 10 mediu.

    Sa nu le bagi ciocane in cap ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da cel de la Mioritza, e de protocol. Ma rog fiecare cu experienta lui. Eu sunt multumit. Si tu stii ca eu sunt paranoic atunci cind e vorba de masina. Si l-am vazut si pe aghiotantul lui Nastase cum alimenta. LA RomPetrol am avut experiente neplacute. Am pus de 159 de Ron si computerul arata 400 de km. Cea mai scumpa benzina de la ei, dar si cea mai proasta. RomPetrolul din Pipera ( Efix de ala scump). Acuma ce sa zic eu sunt multumit cu ala. Ca optiune am Agip de la Muncii sau OMV la Unirii. Nu am precizat eu pun doar 99+. Restul e botezata peste tot cred. Daca si cumnatu tau a pus 99+ e o probloema. Da nu cred ca a puss de aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine la S60 consumul e talpa related. La 100-110 scot in jur de 6. Daca depasesc viteza asta ( si o fac mai tot timpul) consumul ajunge la 6.8-7 daca nu e masina incarcata (cu o viteza de 130-140 cu perioade de 160 si peste cand am drum liber). Pe autostrada in Germania la 180 constant , in masina eu cu prietena si portbagajul si bancheta din spate ticsite mi-a luat cam 7.6. Consumul urban depinde foarte mult de cat e de cald. Daca sunt 37-40 grade si trafic nasol imi urca pe undeva pe la 11,5. In rest in conditii normale de trafic temperatura si plecari de pe loc fara scartz e undeva intre 9-10.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masinile de protocola alimenteaza dintr-o retea fie ea Petrom (cum era cel putin acum 2 ani) sau Rompetrol (cum era acum 1 an), acum nu mai stiu sigur. Nu alimenteaza special de la o anume benzinarie. Si spun asta ca cineva din familie lucra la guvern si avea o masina din asta, dotata inclusiv cu flash-uri in bot  :o.

Eu cred ca benzina mai buna sa gaseste ,fara o ordine anume, la Rompetrol, OMV si bezinariile Petrom mai noi (ca sunt unele vechi cu rezervoare murdare si se simte).

Am facut un drum de 600KM in afara localitatii, cu S40, 1.6 benzina, mers pe la 110-140, masina 5 persoane + bagaje si mi-a luat aprox. 9. Sincer mi se pare cam multicel pentru un mers in afara, dar asta e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turda-Budapesta si retur plus devieri si plimbari prin Balaton si ale locuri, in total cam 1200km media a iesit 5,5%. Cel putin la intorcere, care a fost directa am scos medie orara in jur de 100/ora.

Masina S40, 2005, 2000cmc, 135cp, diesel bineinteles.

Motorina Petrom si OMV din aia ieftina ca scumpa nu era.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

cateva date despre consumul care l am avut

masina 1:

volvo 360 GTL 2litri 114cp injectie multipunct -

Urban 16L %[stil sofat un pic agresiv -locatie iasi]

extraurban 8L % condus economic intentionat cu 90 la ora fara fluctuatii de viteza..fix 90 de la plecare la destinatie

masina 2

volvo 340 DL.1.4 benzina carburator

oras 10 % mers agresiv ..sa ajung rapid unde am nevoie

extern 5-5.5 % condus economic intentionat cu 90-100/h fara fluctuatii de viteza

mentionez...obtin consumul exact prin : FAC PLIN LA PLECARE SI LA DESTINATIE MA DUC LA BENZINARIE SI COMPLETEZ PANA LA PLIN IARASI......FACAND CALCULELE DE RIGOARE

Share this post


Link to post
Share on other sites

amtot citi ce se ma scrie pe ici cole si raman in unle cazuri surprins. cu masinuta mea S40 1,9 D 2001 ded un an si un pic de cand o am am avut consumuri constnant cu prinse in tre 5 - 6 extraurban si 8 - 10 urban in functie de cat de mult lucra AC. am alimentat de peste tot mai putin AGIP si consumul a fost in permanenta intre cotele indicate mai sus. Tin se mentionez si faptul ca intr-un an am facut vre-o 30 mii km asa ca am batut romania in lung si-n lat si deasemenea alimentari prin toata tara.

Acum ma bate gandul sa trec la benzina dar din ce vad ca spuneti voi pe aici nu e chiar bine. plus ca eu am si stilul de sofat agresiv cu schimbari de trepte cam la 3000. Dar o fi oare benzina atat de capricioasa ca sare in unele cazuri de la 8/100 la 13/100? va intreb deoarece pana-n prezent am mers numai pe diseluri. nu am avut masina la dispozitie cu benzina, iar cand am condus cate bre-una nu trebuia sa-mi bat capul cu alimentarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei economie cred ca trebuie sa ramai la diesel! mai ales ca dieselurile actuale sunt cu totul altceva fata de acum 15 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai zici ca schimbi la 3000 la diesel....la benzina o sa simti nevoia sa schimbi pe la 5500 ca sa ai senzatie asemanatoare....iar la benzina creste mult mai repede consumul la "talpa" decat la diesel daca la diesel aveai 8 consum, la motor echivalent pe benzina sigur ai 13-14.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V 40 1,9 TDI. Cam devreme sa estimez , insa din iulie a.c. am facut peste 4000 de km(as fi in stare sa dorm in masina! ;D). Consumul mediu nu mi-a "sarit de 6/100, insa chiar daca am piciorul "greu", nu prea ii dau talpa...(ma inteapa inima!!! ;)) In general , alimentez de la PETROM, insa la 3-4 plinuri, ii dau eurodiesel 5 de la ROMPETROL. Ei, aici apare smecheria: imi sare consumul peste 7/100, insa masina este mult mai "nervoasa". Viteza medie in afara: 120km/h ( ma mai "infurnica" uneori si o scap pe la 160-170;deh, stiti si voi cum e...).

In concluzie,tinand cont de faptul ca in ultimii 17 ani am fost "benzinar", consumul actual al lui VOLVOLINO mi se pare foarte bun :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am pus si yo un plin de eurodiesel 5 de la rompetrol.... si mi-a sarit consumul la peste 7l/100km cu  viteza constanta pe

A2 de 160kmh pe tempomat.

in concluzie:

motor diesel euro 4 trebui sa primeasca motorina E4...

Share this post


Link to post
Share on other sites

un filmuletz referitor la consum :D, calitatea nu e impresionanta, dar ce e important se distinge.

se poate vizualiza cu un player 3gpp sau cu nokia multimedia player (a fost facut cu nokia 6680).

22082007001.zip

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea, 2,0T model 2003 consuma in oras 13 litri lejer. Afara, in functie de cat de lung e drumul, consumul scade pana la 8. M-am gandit pentru scaderea acestor indicatori sa schimb filtrul de aer cu unul K&N (sper ca nu supar pe nimieni daca fac reclama) care cica e performant, sa vad, daca masina respira mai bine, o sa-i mai fie asa de sete?

Voi ce recomandati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S70 T5 2.0 226Cp .Oras IASI 13-14 mers linistit ,15-16 cu destule reprize de 6000 turatii. Afara 7,5-8 90km/h ,10 la 120-130. Valori afisate de computer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now