larahau

Insonorizare usi S40 + Inlocuire difuzoare OEM/Hertz

72 posts in this topic

Fetele de usi au fost demontate la un service asa ca nu am imagini cu demontarea lor.Continui cu demontarea panoului ce contine "scara" geamului si cablajul:

post-1859-0-40670300-1315687450_thumb.jp

Se demonteaza difuzorul prin scoaterea celor 3 nituri pop cu o bormasina:

post-1859-0-44552600-1315687728_thumb.jp

Se elibereaza cablajul din cleme:

post-1859-0-73018400-1315687864_thumb.jp post-1859-0-63223300-1315687881_thumb.jp post-1859-0-11565500-1315687959_thumb.jp post-1859-0-24238800-1315687989_thumb.jp

Se elibereaza "mansoanele" din cauciuc prin impingere spre interior:

post-1859-0-14086100-1315688060_thumb.jp

Se imping spre interior cele 3 "dopuri" din plastic (care se vor recupera dupa scoaterea panoului din tabla) ca in imagine, atentrie sa nu rupeti marginile care raman, sunt fragile si se rup foarte usor:

post-1859-0-48091900-1315688165_thumb.jp post-1859-0-96356600-1315688626_thumb.jp

Se scot cele doua capace din cauciuc ale gaurilor prevazute pentru eliberarea geamului de pe scara,se coboara "scara" de la butonul de actionare al geamului pana ce in drept cu gaurile amintite mai sus se vor vedea suruburile care tin geamul fixat pe "scara".Cu o tubulara se slabesc suruburile si se trage de geam in sus:

post-1859-0-51377600-1315688464_thumb.jp

Geamul eliberat din "scara" se fixeaza in pozitia "inchis" cu ajutorul unor ventuze ca sa nu deranjeze in continuare:

post-1859-0-76926600-1315688556_thumb.jp

Se scot suruburile de jur-imprejurul panoului de tabla pentru eliberarea acestuia:

post-1859-0-25176900-1315688772_thumb.jp

Dupa ce ati indepartat panoul metalic, partial, veti observa ca este retinut de cablajul care duce la "yala" usii.Acolo exista o mufa (cam greu de scos).

-acolo unde este surubelnita e "ascunsa" mufa:

post-1859-0-46201400-1315689038_thumb.jp

- ca sa o scoateti tre sa trageti de "piedica" rosie inapoi:

post-1859-0-01593000-1315689122_thumb.jp

apoi introduceti o surubelnita lata mica la fel ca in imagine:

post-1859-0-42074100-1315689209_thumb.jp

si apoi trageti inapoi de toata mufa, ar trebui sa iasa...mai greu dar iasa :) mai pun doua poze cu mufa poate va ajuta:

post-1859-0-14403100-1315689333_thumb.jp post-1859-0-71717800-1315689355_thumb.jp

Apoi se scoate cablajul prin gaurile panoului metalic si acesta se elibereaza complet si ramane doar usa aproape "goala" :) care arata cam asa (am pus poze cu usa din spate ca la aia din fata am uitat sa fac poze, dar tot cam asa arata si aia din fata) :

post-1859-0-75291300-1315689481_thumb.jp

Apoi am antifonato cu STP si a iesit cam asa:

post-1859-0-22819100-1315689554_thumb.jp

Acum cu difuzoarele, pentru a le inlocui pe cele originale avem nevoie de "ramele" lor care vin prinse cu nituri pop pe panoul din tabla al usii.Asadar ca sa putem recupera ramele a trebuit sa distrug difuzorul original :( , las imaginile sa vorbeasca:

post-1859-0-27558700-1315689755_thumb.jp post-1859-0-94044500-1315689806_thumb.jp post-1859-0-06900800-1315689830_thumb.jp post-1859-0-91100600-1315689853_thumb.jp post-1859-0-69510600-1315689887_thumb.jp post-1859-0-92580600-1315690013_thumb.jp

Cam asa arata rama care trebuie recuperata:

post-1859-0-71951400-1315690049_thumb.jp

Am pus o banda dintr-un fel de burete (se gaseste la magazinele de piese auto sau la fero-metal) pe "umarul" unde se asaza noul difuzor in rama pt a elimina vibratiile:

post-1859-0-08296400-1315690177_thumb.jp

Difuzorul l-am prins tot cu nituri pop de rama si apoi tot ansamblul vine fixat pe panoul de tabla al usii tot cu nituri pop.Cam asa a iesit:

post-1859-0-57115200-1315690293_thumb.jp

Difuzoarele care l-eam ales eu sunt dotate si cu crossovere.Pun doua imagini cu usa fata si usa spate ca sa vedeti unde am gasit eu locas sa le pozitionez sa nu incurce in momentul montarii fetelor de usi:

post-1859-0-33422500-1315690426_thumb.jp post-1859-0-75041100-1315690447_thumb.jp

Nu am mai facut poze dar am inlocuit si tweeterele, cu putina creativitate se inlocuiesc destul de usor.

Concluzie:

La cata munca am depus si costuri (aprox 1700 ron difuzoare+folia de insonorizare) dupa parerea mea diferenta este prea mica, ca sa merite aceasta operatiune.Dar totusi este un moft implinit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mofturile sint cele mai scumpe

dar fac toti bani

doar sint pt suflet,si ce e pt suflet e scump

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru operatiune!

Imi poti spune si mie cat te-au ajuns difuzoarele,se aude diferenta si de unde le-ai luat!Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Difuzoarele sunt Hertz ESK 165.4 si doua seturi (adica 4 difuzoare, 4 tweetere si 4 crossovere) m-au costat 1400,52 Ron :smile: Eu le-am cumparat de pe net - OK Shop.Si daca pui in calcul si folia de insonorizare, mi-a intrat cate o coala la use adica 50x4-200Ron.Total 1600 ron toata treaba (nu am inclus transportul prin curierat).Ca sa nu mai vorbim ca daca le dadeai la cineva sa t-i le faca mai plateai si manopera.

Sincer am facut o comparatie cu thor4ever (care le are pe cele originale) si mare diferenta nu am sesizat.Putin mai clar pe partea de medii dar nu stiu daca renteaza munca si costurile pentru doar atat....

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hertz stiu ca sunt bune.Chiar mi au fost recomandate,dar prefer Oem,parca se aude mai bine.Oricum daca as avea posibilitatea mi as monta boxe de ford!Am avut ford si se auzea destul de ok pentru un amarat de radio..

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut dar dupa insonorizare se simte ceva diferenta adica merita toata munca???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de parere ca merita munca, difurile Hertz sunt foarte bune dar seriile mai scumpe, oricum si astea ieftine se aud binisor, mai bine decat ce e OEM . Daca nu te multumeste cum se aude poti incerca un alt amplificator, cu un Alpine bun si difuzoare Hertz se aude exceptional .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la s40-urile noastre merge sa inlocuiesc amplificatorul?Nu primeste semnal optic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bucur ca in sfarsit ti ai facut timp sa faci topicul.mai trebuie insonorizate si alte zone ale masinii sa zici ca se simte diferenta mare.oricum pe moment usile se simt mult mai grele.normal ar trebui sa simta ceva diferenta si la rulaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

spui ca diferenta nu e mare dar nu ne-ai zis ce sistem aveai original, cel basic ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@larahau, asa este, amplificatorul este pe fibra optica si este securizat, nu se poate inlocui/schimba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

spui ca diferenta nu e mare dar nu ne-ai zis ce sistem aveai original, cel basic ?

Am sistem High performance cu magazie de 6 cd-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok deci eu daca schimb difuzoarele la un sistem basic o sa fie diferenta mare spre deosebire de tine...

de toata jena, jur ca la fiesta mea se aude beton in comparatie cu volvo, au fordurile un bas si o claritate de te dau pe spate

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai amplificator vei simtii o diferenta, daca nu ai amplificator nu o sa simti nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai amplificator vei simtii o diferenta, daca nu ai amplificator nu o sa simti nimic .

Deci se poate monta amplificator pe S40 ?

Poti sa argumentezi de ce doar cu amplificator s-ar auzi mai bine ? Pe mine ma intereseaza calitatea nu volumul, si sursa calitatii proaste sunt boxele nu cd-playerul, boxele sunt de vina ca nu reproduc anumite frecvente imi vine greu sa cred ca cd-playerul nu le scoate.

Chiar si daca cd-playerul ar fi ceva mai prost sa zicem, cel putin 50% din vina apartin tot boxelor deci daca montez niste boxe bune pe un sistem basic ar trebui sa obtin un sunet de calitate chiar daca nu voi avea putere.

Ce parere ai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vorbesc din experienta nu din forumuri .

Am pus difuzoare Premium Sound pe masina mea, am pastrat HU cu amplif incorporat. Dezamagire totala, se auzea mai incet si parca mai prost, doar cu volumul dat mai tare se auzea parca o schimbare .

Pai daca bobina difuzorului este de 2x mai mare nu ai nevoie de putere ca sa o misti ? Degeaba asa nu se misca .

Dupa ce am pus amplificatorul de 200W deja era alta mancare de peste, bobinele aveau cum sa fie miscate si vai cat de bine miscate.

Acum se aude exceptional si pot spune ca amlificatorul original Volvo care e Alpine de fapt se aude mult mai bine decat o statie Magnat de 600W, de fapt niste idioti au stat si au calculat cam ce merge bine acolo pt a face o acustica excelenta, un idiot a venit cu ideea si a zis: hai sa luam HU MITSUBISHI si sa-l cuplam la un amplif ALPINE iar la asta sa punem diste difuzoare DYNAUDIO.

Tu poti lua o masina ca a mea, poti pune difuri Hertz, poti pune amplif Hifonics si tot nu o sa sune mai bine pt ca sunetul trebuie inginerit ca sa sune bine si asta costa si dureaza, nu degeaba un sistem Premium costa ca si optiune cateva mii de euro, cercetarea a costat sute de mii de euro si banii astia trebuie sa se intoarca .

Sa nu uitam ca C70-ul cu Dynaudio a iesit pe locul 2 in lume dupa Bang & Olufsen de pe A8ul nou, diferenta este ca locul 1 a cheltuit de 10 ori mai mult pt aceiasi performanta, deci exista si exceptii de la regula, numai tweeterele fata de pe A8 fac cat tot sistemul audio de pe C70, faptul ca suna asemanator pt o ureche neavizata inseamna un mare BRAVO pt Volvo si Dynaudio.

Mare pacat ca au incetat colaborarea .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si totusi Bogdane putem sa mai punem un amplif pe langa cel oem?Sau cum sa procedez ca sa leg difurile la alt amplif de putere mai mare?+ ca as mai pune si un amplif separat pt subwoofer...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok dar tot nu m-ai lamurit daca la S40 2008 merge pus amplificator aftermarket.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se poate pune DAR numai legat de ampliful original .

Nu am auzit inca de ampuri after market cu intrare pe fibra optica . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

posibil este orice: aceasta "placa audio" (daca mai stie cineva ce e aia) poate fi alimentata prin usb - cu un adaptor si in masina. are intrare optica si line-out rca.incafara de faptul ca iti da posibilitatea de a-ti folosi head-unit-ul, mai are si niste filtre care imbunatatesc calitatea mp-3-urilor. am asa ceva la calculator de ceva ani si pot sa confirm ca nu e doar reclama.

in fine, intr-o alta ordine de idei, mi-am facut aceasi munca ca larahau si mi-am schimbat si eu difuzoarele originale de pe golf, impreuna cu casetofunul si antifonarea usii. nu am avut bani de mofturi si am luat second hand un set de canton qs2.160 (2 midwoofere de 160mm, 2 tweetre si 2 crossovere). am dat 40€+10€ folia. este un sistem de generatie mai veche. din pacate retardatii au facut economie si n-au mai tras instalatie in spate. asa ca am renuntat sa mai montez ceva in spate. casu´ l-am schimbat cu un jvc kd-g612 (second hand 30€). l-am mai avut si pe alta masina, scoate 4x50w (sinus 4x25w). am muncit o zi pt. o usa, asa ca dupa ce am terminat-o pe a doua, nu mi-a mai ars sa trag si caburi pt. statie :laughing5: .haha....

totusi: diferenta a fost enorma! (cu o statie s-ar putea mai bine la volum mai mare)

pentru mine a meritat, deoarece insonorizarea masinii a fost de rahat. daca as avea un sistem premium intr-un volvo, sunt sigur ca nici nu mi-ar da prin minte sa schimb ceva. dar domnu´electrician are dreptate: daca nu pui statie pe niste difuzoare de putere, degeaba te muncesti. daca ai ghinion, s-ar putea sa se auda chiar mai prost, ba chiar sa se arda finalele.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ziceai de placa aia de sunet care are intrare pentru semnal optic...dar eu ma intreb oare cd-palyeru de pe volvo are ca iesire un semnal optic standard sau o fi ceva "codat"?Adica daca pun o placa deaia va functiona? va stii sa decodeze semnalul dat de cd-player?Probabil nici mufele nu se potrivesc si e cam greu cu mufatul la optik...Ce zici Bogdane? merge?

Ca idee e interesant...pun placa aia si apoi intru din ea in amplif...si renunt la ampliful oem.

Haide, bre, nu şi tu!

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu sa iti raspund la intrebare, totusi cred ca daca macar statia e alpine, ar trebui sa foloseasca protocoale standard si mufe toslink.220px-TOSLINK.jpg

_TOSLINK.JPG

verifica macar daca ai mufe d-astea. daca nu, intr-adevar cred ca nu prea ai posibilitati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore nu e bre messengereala e doar un cuvant nemtesc, optik e de la nemti.Si eu urasc scrierea aia smechera, deci nu fu' cu intentie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

MOSTul este securizat, asadar nu se poate pune nici o alta piesa in sistemul MOST .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau cum obisnuia sa zica tata: "s-a rezolvat, nu se poate".

@larahau: am vazut mai tarziu ce ai facut tu: pacat ca ai macelarit difuzoarele alea. exista adaptoare. (care pot fi confectionate si de unul singur). dar cred ca e cam tarziu pt. ele acum... :laughing5:

aviz pt. alti amatori:

cel mai important aspect al acestui ghid, este izolarea foarte buna a difuzoarelor: cu folie antifonica sau folie de bituum in spatele difuzorului, precum si cu garnituri, care trebuie sa etanseze, catre exterior. ideea e ca daca frecventele din spatele difuzorului sunt reflectate si se suprapun cu cele din fata, se va auzi prost (foarte prost). se recomanda deasemenea folosirea unor difuzoare mai "pricopsite", pt. ca la cata munca se investeste, frustrarea va fi maxima daca se vor folosi difuzoare mediocre.

succes!

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now