22 posts in this topic

Salut Marius ! Unde bati cu postul asta ?

ps: ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ai scris primul despre "fluture", pe shoutbox... Eu l-am gasit si am postat. Fiecare intelege ce vrea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu eu am scris de fluture pe shoutbox !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cineva a scris, undeva, nu mai stiu, ca Iulirx ne atrage atentia asupra unui fluture... poate intr-un topic, dar sigur am citit azi, caci doar nu am visat...

Daca am visat... e cu atat mai uimitor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea (si implicit filmuletul) la origine apartine unor producatori spanioli, subiectul tratand (in esenta) aceeasi lipsa de timp a tinerilor in raport de cei dragi lor, dar in varsta si presupus pisalogi.

Din pacate ( a se citi din nesimtire), cei de la compania de telefonie mobila din romanica au copiat ideea si circa 80% din miscarile personajelor transpunandu-le intr-o reclama la un produs ce nu reflecta decat partial mesajul originar. Chiar daca in locul pasarii din copacul de deasupra protagonistilor, aici regasim un fluture "bionic" reprodus ordinar, jocul actorilor cu nume mioritice este unul jalnic si nu compenseaza mesajul ce era transmis in filmuletul spaniolesc, mesaj care intr-adevar mergea la inima oricui care mai are asa ceva in cavitatea toracica si nu in izmene.

Am cautat in ultima jumatate de ora filmuletul spaniolilor (pentru comparatie) insa din pacate nu-l mai gasesc.... caci nu mai stiu unde sau in ce circumstante am dat de el.

Jenant oricum (once again) pentru intreg spiritul entitatilor ce convietuiesc inca in romanica si considera ca tara in forma de peste se identifica in continuare cu "L'ombelico del mondo".

In continuare constat ca e mai simplu sa copiem in stil sovietic, in detrimentul ideilor care de regula abunda prin mintile odihnite ale compatriotilor. :pottytrain5:

O seara linistita sa aveti si scuze pentru postarea poate mai acida.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

............Adi.......asta o fi? ... de fapt este un scurt metraj de origine greaca...... ;)

Τι είναι αυτό

Edited by Raula
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi trec pe la tata. Nu am fost la el de o saptamana......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prea frumos filmuletul , iti da o stare de emotie grava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da , desigur, stiam de originalul grecesc ( nu spaniol ). Se cheama "What is that?". Imaginea de Zoe Manta. Parca am mai auzit de numele asta in cinematografia romaneasca.

Acum, chiar daca ideea nu e a companiei care face publicitatea la Cosmote, mesajul e destul de clar : Aveti multe minute...folositi-le !

Share this post


Link to post
Share on other sites

aseara am fost cu tata la o bere

daca o sa vrea o sa meg si diseara

si asta fara sa vad filmuletul sau reclama

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

............Adi.......asta o fi? ... de fapt este un scurt metraj de origine greaca....

î

Exact, ala e si da ai dreptate, e grecesc nu spaniolesc, God darn it ! :banghead:

- Bine ca mai exista persoane ce inca mai au activa memoria de lunga durata. A mea s-a diminuat complet, facand loc celeilalte.

Oricum, eu zic ca nu se compara mesajul initial (postat de Raula) cu cel din scurt metrajul romanesc.

Merci Laura pentru tragerea de ureche - subtila. :thumright:

O zi linistita si o dumineca placuta sa aveti cu totii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga AdiP, nu stiu de ce te-a indignat atat de tare reclama. Nu este vorba de un plagiat ordinar, asa cum vrei tu sa insinuezi. Este o idee preluata cu acordul celor care au dreptul de autor. Asa merg lucrurile in publicitate. Iar mesajul este la fel de puternic si vibrant ca si in filmul original. Cat despre jocul actorilor, gusturile sunt diferite. Mie chiar mi se pare ca ai nostri joaca foarte bine si natural. Mai putin imbratisarea de la final. Oricum, reclama asta face deja furori in media romaneasca si asta spune ceva.

Cat despre expresia "Românica", nu pot sa nu observ ca, din pacate, e folosita tot mai des cu sens peiorativ. De regula in combinatie cu "banana". Unde este stima de sine, respectul fata de tara in care ne-am nascut ? Nu-i inteleg sa vorbeasca astfel decat pe cei care au emigrat din tara. Cei ramasi aici au alte raspunderi, caci de aceea au ramas.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moooamăăă, ce enervant e moşu' ăla!!! Adică, bine că nu-l pune pe fiu-su să-i schimbe scutecul, doar pentru că aşa i-a făcut şi el... Băi, nenea, copilul chiar nu ştia ce-i ăla şi a întrebat de 21 de ori pentru că-şi exersa vorbirea, de care erai matale aşa mândru... de-aia nu l-ai bătut, cum l-ai bătut după ce a mai crescut şi ţi-a spus că el vrea să facă facultatea de teatru... ;D

Marius Daniel, dacă eu îţi dau maşina împrumut, fără să mi-o furi, nu se numeşte că e a ta.

Legat de RSR, nu văd de ce am respecta o ţară care nu ne respectă, care, printre multe altele, vrea să impoziteze şi banii de îngheţată pe care tatăl îi dă copilului, ca să fiu în ton cu conţinutul reclamei.

PS: Cum e corect: "de douăzeci şi unu de ori" sau "de douăzeci şi una de ori"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma indigneaza reclama in sine cat lipsa interesului romanilor in a-si bate capul sa scoata ceva frumos, fara a fi nevoiti sa se uite in curtea vecinului pentru a copia. Iar de regula nu insinuez.

Nu stiu cat/cand sau in ce conditii s-a preluat ideea de la cei care au drepturile de autor si categoric nu este cazul aici sa dezbatem Legea Drepturilor de Autor care inca se afla in vigoare in tara (Romanica- cum ii spun eu-). Ma bucur insa daca spui ca reclama romaneasca face furori pe plaiurile mioritice. Din pacate pentru mine, am renuntat acum 6 ani a ma mai uita la Tv, din varii motive pe care nu are sens sa le expun aici si poate de aceea nu sunt la curent cu rating-urile stabilite in concodanta cu niste criterii pe care nu doresc a le cunoaste.

Raportat la expresia mea vis-a-vis de numele tarii mele (de care poti fi sigur ca inca sunt mandru), te asigur ca nu a fost cu titlu peiorativ, din contra, iar referirile la fructul cu identitate in falus chiar nu m-a dus capul sa o asociez....

Respectul si stima de sine si fata de tara in care probabil ne-am nascut cu totii le vad pierzandu-se in fiecare zi pe coridoarele Instantei de judecata, insa si asta e alta poveste, (trista din pacate) si care nu are nici ea legatura cu subiectul topicului; toate astea ma fac sa doresc si sa iti doresc a nu divaga de la subiectul (in esenta frumos) topicului deschis de tine. Sunt destule alte discutii mult mai interesante dar cu iz acru decat o simpla reclama sau o opinie liber exprimata (in speta de fata- a mea) bune de dedisecat sau interpretat corect sau nu.

Ma repet - o dumineca linistita sa aveti toti.

PS: Mare Zeu Alb, o tara ar trebui respectata nu prin prisma celor care se afla temporar in fruntea ei si prin prisma (de multe ori derformata) a celor cu drept de vot, dar cu retele neuronale conectate eronat sau cu punti intrerupte. E doar opinia mea, insa tin la ea.

Again - o dumineca linistita la toata lumea si sa ne bucuram de parintii pe care inca ii avem, sau i-am avut.

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde este stima de sine, respectul fata de tara in care ne-am nascut ? Nu-i inteleg sa vorbeasca astfel decat pe cei care au emigrat din tara. Cei ramasi aici au alte raspunderi, caci de aceea au ramas.

Prima parte, cea cu intrebarea n-o intelege Heimdallr !! A doua parte n-o inteleg eu, mai ales ca nu aud acest termen in comunitatea de Romani din Dallas. Cel mai des intalnita este in Romania. Da-ti un search pe acest forum sa vedeti cate pagini apar...

Apropo:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS: Mare Zeu Alb, o tara ar trebui respectata nu prin prisma celor care se afla temporar in fruntea ei si prin prisma (de multe ori derformata) a celor cu drept de vot, dar cu retele neuronale conectate eronat sau cu punti intrerupte. E doar opinia mea, insa tin la ea.

Perfect de acord, dar ţara asta nu primează la niciun capitol. Este sub medie din toate punctele de vedere. Din orice punct de vedere am lua-o, există altele care merită mult mai mult respect decât RSR.

Să o respect doar pentru că am avut neşansa de a mă naşte aici şi doar pentru că am avut naivitatea de a spera că se va redresa, refuzând, astfel, nenumăratele ocazii de a o părăsi? Trăiesc, muncesc şi altele, aici, dar nu pentru ţară, ci pentru fiul meu în primul rând, pentru familia pe care mi-am întemeiat-o şi pentru mine însumi, în ultimul rând. A! nu!.. în ultimul rând, pentru Volvou' meu... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trăiesc, muncesc şi altele, aici, dar nu pentru ţară, ci pentru fiul meu în primul rând, pentru familia pe care mi-am întemeiat-o şi pentru mine însumi, în ultimul rând

doctore

de fapt ,muncesti ca sa-ti fie tie bine IN PRIMUL RIND, ca daca tie nu tie bine ,nu va fi nici pt cei atit de dragi tie

gata

am deviat prea mult de la subiect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze, Dragos. Nu am nimic cu cei plecati din tara. Dimpotriva, de multe ori ei sunt mai sensibili la subiecte ce vizeaza România, decat noi cei de aici. Ma oripileaza doar expresia asta cu "Românica". Nu vreau s-o mai aud, sau s-o mai citesc. Macar nu pe acest forum. Dar... sunt realist si imi dau seama ca e greu. Mai nou, vad ca Heim o numeste RSR. Trist.

As vrea sa vad mai multi oameni dornici sa vorbeasca de bine tara asta, macar ca ar ajuta la moral si tot ar fi ceva. Asa, cu atitudini negativiste, nu vom fi niciodata in rand cu lumea.

Viata e scurta, dragii mei. Hai sa o traim frumos, in armonie si cu zâmbetul pe buze. Putem fi fericiti si cu mai putine autostrazi, stadioane de si hoteluri de 5 stele, SUV-uri sau mall-uri.

Cei dragi noua, copiii sau parintii, sotia sau fratele, vor de la noi doar un zambet, o vorba buna, un umar pe care sa-si aseze capul cateodata.

Sincer, nu ma asteptam la replici atat de dure pe acest topic. E totusi, doar...un fluture...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sincer, nu ma asteptam la replici atat de dure pe acest topic. E totusi, doar...un fluture..."

asta se intimpla din cauza ca avem atita timp sa vorbim si ne rezervam atit de putin timp sa ascultam.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sincer, nu ma asteptam la replici atat de dure pe acest topic. E totusi, doar...un fluture..."

asta se intimpla din cauza ca avem atita timp sa vorbim si ne rezervam atit de putin timp sa ascultam.

Ai sintetizat perfect. Mai on-topic, nici ca se putea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

O zicatoare chinezeasca: "Ne trebuie doi ani sa invatam sa vorbim si intreaga viata sa invatam sa tacem."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now