mariusdaniel

Sa nu îi uitam pe "doar" si pe "numai" ...

33 posts in this topic

Buna, rea, asta-i tara pe care ei au mostenit-o de la noi. E mai buna decit cea pe care am mostenit-o noi de la parinti !

Sa vedem ce tara lasa ei mostenire copiilor lor !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 8/30/2017 at 6:12 AM, iulirx a spus:

Ce e comun pentru toate generatiile e ca la un moment dat VOR ( nu va ) intra in conflict cu generatia precedenta si la alt moment dat VOR ( nu va ) intra in conflict cu generatia succesoare.
Subiectul este la plural ! (generatiile)
Vezi, cam asa stiti voi sa scrieti ! Sper ca nu intram in conflict numai pentru atita lucru ! :)
Cultura este tot ce ramine dupa ce-ai uitat tot ce-ai invatat la scoala !

Aici cred ca este o mica chestie in ce a vrut sa spuna nu musai dezacord gramatical..Generatiile in sine dar cind  vine vorba de conflict sigur este una cu alta, fiecare  generatie va intra in conflict cu anterioara sau succesoarea. Asa ma gindesc ca a gindit cind a scris si oricum nu ii iau apararea.

Colegul Grey ,este timisoarean si este de leatul nostru ,nefiind vreun pustan:).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine punctat Iuli !

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 8/31/2017 at 4:06 AM, iulirx a spus:

Buna, rea, asta-i tara pe care ei au mostenit-o de la noi. E mai buna decit cea pe care am mostenit-o noi de la parinti !

Sa vedem ce tara lasa ei mostenire copiilor lor !

Mai buna? Mai buna la ce? Mai buna la distrugere? Mai buna la distractie? Mai buna la dezmat? Mai buna la omoruri, violuri, prostitutie? Mai buna la prostie?

Cati dintre voi din generatia voastra picau la bacalaureat, sau erau obraznici, violenti cu profesorii?

Cati dintre voi erau cu "p_ _ a mea" in gura la fiecare colt de strada? Sau aruncau gunoaie pe strada?

Cati dintre voi stiau cu adevarat sa isi faca meseria?

Cati dintre voi au fost influentati negativ de societate, conducere sau tehnologie?

Cati dintre voi au ramas fara "cei sapte ani de acasa"?

Lista tot continua ..........

 

Societatea este schimbata si in continuare intr-o accelerata schimbare! Din punctul meu de vedere, nu in bine ci in rau! Recunosc, imi este frica pentru copiii mei!

Suntem intr-un moment critic al istoriei. Pe scurt, tehnologiile noi, diminuarea resurselor si cresterea populatiei vor duce la schimbari economice si politice ce va schimba rapid societatea.

Acum te intreb pe tine Iuli, crezi ca acei copii  ce vor urma, se vor mai gandi la ce trebuie sa lase urmatoarelor generatii? NU!!!

Nu vreau sa par obraznic sau rautacios, dar generatia voastra ce a lasat generatiei actuale? O tara indatorata, fara forta de munca, cu un sistem politic corupt ce trage tara in groapa! Din '89 pana in momentul de fata nu vad nimic bun, facut cu cap in tara asta! S-a dorit libertate .......... libertatea de a gandi, libertatea de a trai .......... Si?! Unde s-a ajuns? Ca totul sa devina o .......... ruina!

Pacat!

PS: An fabricatie '86! Finala cupei campionilor Europeni - " Apărăăăă Duckadam:)

 

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi v-am lasat libertate. Pe care n-ati fi avut-o in regimul Ceausescu.

I-am dat jos de la putere pe comunisti ! Ei vor sa se intoarca iar acolo. E doar treaba voastra sa-i impiedicati !

Apropos, ai fost in februarie la proteste ? Eu am fost, am incercat sa-i impiedic. Tu ?

Ce faceti voi cu ea, e treaba voastra ! Vad ca observi foarte precis ce faceti cu ea , si ai dreptate, asta faceti cu ea !

 

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bineinteles ca am fost! De mana cu sotia mea si cei doi copii (in februarie - un baiat de 7 ani juma' si o fetita de 3 anisori) :)

Si sti ce mi-au reprosat o mare parte din prietenii mei? Ma rog ..... "prieteni"!!! Ca sunt un inconstient ..... cam asta-i generetia care a-ti lasat-o!

Nu stiu daca iti mai aduci aminte ...... acum ceva ani mi-ai dat cateva sfaturi, sa zic asa de viata si de "stapanire de sine"! Le-am luat in considerare. Zilele trecute stateam si vorbeam cu sotia mea ce am facut, ce facem dar mai ales ce vom face mai departe! Suntem intr-o situatie buna, si asta datorita oamenilor ce ne-au fost aproape si au avut ganduri bune pentru noi. :) Nu cu ajutor financiar, de asta ne-am ocupat numai noi! Ee, oameni printre care te numeri si tu! Cel putin, eu asa consider. Nu stiu in ce masura te va bucura acest lucru, dar pentru mine a contat, suficient incat sa primesc "un sut in fund" pentru a merge mai departe!

Acesta sunt eu si din aceasta generatie fac parte, cea care, inca nu si-a pierdut din credinta! Ma rog, o parte din ea .......... :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnului cu fusta in poza: s-ar putea sa am ami multi ani decit ai

dumneata dar ai dreptate :  cind am scris eram destul dupa citeva

pahare de cognac si n-am stat sa formulez foarte furmos ideea ,

am scris-o cum mi-a venit si asa am lasat-o. Vezi dumneata, eu

am pacatul acesta de multa vreme . Ma bucur ca pot sa-l  tin sub

control .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 18 ore, agr350r a spus:

Bineinteles ca am fost! De mana cu sotia mea si cei doi copii (in februarie - un baiat de 7 ani juma' si o fetita de 3 anisori) :)

Si sti ce mi-au reprosat o mare parte din prietenii mei? Ma rog ..... "prieteni"!!! Ca sunt un inconstient ..... cam asta-i generetia care a-ti lasat-o!

Nu stiu daca iti mai aduci aminte ...... acum ceva ani mi-ai dat cateva sfaturi, sa zic asa de viata si de "stapanire de sine"! Le-am luat in considerare. Zilele trecute stateam si vorbeam cu sotia mea ce am facut, ce facem dar mai ales ce vom face mai departe! Suntem intr-o situatie buna, si asta datorita oamenilor ce ne-au fost aproape si au avut ganduri bune pentru noi. :) Nu cu ajutor financiar, de asta ne-am ocupat numai noi! Ee, oameni printre care te numeri si tu! Cel putin, eu asa consider. Nu stiu in ce masura te va bucura acest lucru, dar pentru mine a contat, suficient incat sa primesc "un sut in fund" pentru a merge mai departe!

Acesta sunt eu si din aceasta generatie fac parte, cea care, inca nu si-a pierdut din credinta! Ma rog, o parte din ea .......... :)

Fii profesionist in ceea ce faci. Invata-ti si copiii sa fie la fel !

Asa iti vei schimba in bine familia. Si odata cu ea un pic din tara asta !

Succes !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now