c20ne

Filet piulita fulie arbore cotit

12 posts in this topic

Salut,

Intampin o dificultate cu desfacerea piulitei care fixeaza fulia si pinionul de jos al distributiei pe arborele cotit, in sensul ca se incapataneaza sa se desfaca.

Stie cineva daca filetul pe care vine aceasta piulita (care se desface cu cheie de 30) este pe stanga sau pe dreapta?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! este filet normal (pe dreapta) si de multe ori se desface greu.stiu, e o situatie delicata, pt. ca ti-e frica sa nu se rupa. ia ca prelungitor o teava lunga (1-1,5 m) si incearca sa-i dai usor pana se deblocheaza. normal nu are voie sa se rupa, pt. ca este un surub forjat de 16 parca. sa incerci sa maresti progresiv forta cu care apesi pe teava, sa nu ii dai impusuri!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

au tras de teava de cca 1.3m 2 mecanici la pachet (130+80KG) si nu au reusit s-o desfaca; producatorul recomanda un cuplu de strangere de 180 Nm ceea ce ar echivala, daca nu gresesc cu un ordin de masura, cu pachetul de mecanici atarnati la capatul unei tevi orizontale de vreo 0.9m.

oricum, precizarea este binevenita; macar stiu ca cei 2 nu au depus eforturi sa o stranga mai tare.

am mai gasit opinii pe forumuri de afara in ideea utilizarii unui pistol pneumatic pentru desfacerea piulitei, dar avem rezerve mari (atat eu cat si mecanicii) in privinta acestei metode date fiind socurile pe care le da scula respectiva.

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se desface fara probleme cu un pistol pneumatic .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pistol pneumatic, dupa cum spune Bogdan.Eu am procedat asa cand a trebuit sa desfac surubul de la planetara.Am indoit teava... :smile: .Singura solutie a fost la o vulcanizare.SAU! Vezi ca soferi de TIR au niste chei cu reductor!

http://pieseautocami...or--pID990.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu prea cred ca o ia la pneumatic daca nu vrea cu ranga de 2m. Incearca si la stanga si la dreapta, pana la urma trebuie sa se miste. Cu spray degripant nu cred ca ai sanse sa ajungi la filet.Problema e ca surubul respectiv are o solutie, un fel de vopsea de siguranta pe filet, tocmai ca sa nu se desfaca. Cand il pui la loc trebuie iar dat cu solutie de-aia. De obicei o ia la pneumatic, dar, in fine. Treaba cu cheia aia cu reductor mi se pare cea mai buna solutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam toate suruburile la Volvo sunt date cu adeziv blocare surub, tocmai de aceia spun ca se desface cu pneumaticul pt ca are percutie, bate si in acelasi timp desface.

Cu ranga nu poti face tot ce poti face cu un pistol pneumatic de impact .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine bre, eu va zic ca am avut aceasi problema si cu percutie cu tot nu a luat-o. pt. ca pneumatica pur si simplu nu avea cuplu, si degeaba pecuta pt. ca nu vroiam sa dau gaura in beton. numai cu prelungitorul a luat-o. sa incerce si sa vada. Poate omul nu stie de adeziv, de-aia i-am zis ca da in zadar cu degripant si ca e important sa dea iar cu adeziv cand pune la loc.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema s-a rezolvat cu o pneumatica pentru camion; case closed.

Share this post


Link to post
Share on other sites

super, bine ca s-a rezolvat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut ....si acea solutie pentru griparea surubului (vibrochen) cum se cheama si de unde cumpar....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loctite. Gugle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now