Demo

Accelerez si se aude un fasait si nu am deloc putere !

7 posts in this topic

Salutare ! am o problema la masina (Volvo v40 1.9 Diesel) ... se aude un fasait cand accelerez si nu am deloc putere... fasaitul se aude cand trec de 1300-1400 de ture. De curs nu curge apa,ulei .. nimic! Cum s-a intamplat : Mergeam si deodata s-a auzit ca si cum s-ar fi rupt un furtunas ceva si ar scapa aer.. cu cat accelerez mai tare cu atat se aude mai tare fasaitul ala (se aude cam ca zgomotul de la o turbosuflanta numai ca mult mai tare ) zgomotul se aude de pe undeva de la motor dar nu imi pot da seama de unde anume...posibil un furtun fisurat ceva ...scapa aer.. :-?? Astept pareri !! Multumesc anticipat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca tú singur ti-ai raspuns la intrebare ,furtun fisurat sau sarit de pe la turbo ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Verifica furtunele de la turbina.Sigur ai macar unu fisurat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

de curand am avut si eu aceeasi problema si era furtunul care iesea din turbo spart si se prinde pe o teava care duce la intercooler

Share this post


Link to post
Share on other sites

de curand am avut si eu aceeasi problema si era furtunul care iesea din turbo spart si se prinde pe o teava care duce la intercooler

Pai alea pica de obicei.Cel putin asa a fost si la mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Demo, nu ai decit o singura cale de urmat... descoperi ce furtun, unde si cum s-a fisurat, si il inlocuiesti cit mai repede . De cirpit o poti face, dar pentru o perioada scurta de timp. Ideea este ca trebuie sa cauti intre turbo si admisia in motor, aia este zona cu presiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceeasi problema si la mine,am cautat furtunele pana l-am gasit pe cel fisurat

post-2590-0-07938300-1351851224_thumb.jppost-2590-0-03578700-1351851253_thumb.jp

niste nelamuriri as mai avea daca este cineva in masura sa ma ajute: turbina are in interior vreo supapa care dupa ce se strica arunca toata presiunea pe evacuare? si 2: nu exista pe astfel de motoare senzor de presiune? Motor D4192T3......S40 1.9d 116cp 2002

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now