iulirx

Unde-a gresit soferul loganului ?

34 posts in this topic

Si inca ceva : nu preventiv trebuie sa actioneze legea, ci sa se aplice cu duritate maxima; cum

poate apara legea viata cuiva daca nu se aplica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"@ parola

tu cind treci strada prin loc marcat ,semnalizat ,nu te uiti sa vezi daca vine vreo masina?"

Ba da! Dar trec pe verde si vine un nebun pe rosu la el si ma si claxoneaza :smile:. Cred ca stii cine face asa nu?

Cum crezi ca se mai poate apara o femeie cu un copil in carucior daca vine unu cu un bolid negru cu volan pe dreapta si trece ca "voda prin loboda pe rosu"?

Tam-tam se face in presa pentru ca era vorba de o vedeta de televiziune. Daca era un om obisnuit erau 2 minute acolo la stiri si gata...se uita. Uite acuma ar trebui schimbata legea in sensul inaspririi ei. Masina e o arma daca e pe mana unui nebun!

Edited by parola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu pricep cum o avut tupeu să se urce la volan, ştiind foarte bine în ce stare se află ?! Avea şi familia în maşină. Un inconştient.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ati patit niciodata sa va loviti de cineva mergand in directii diferite? sa crezi ca acea persoana o ia prin stanga ta si de fapt ea a luat-o prin dreapta? in secunda urmatoare ati facut un pas inapoi, ca mai apoi sa va mai loviti odata. nu este neatentie ! in multe astfel de accidente priceperea si atentia nu te pot salva. poate ca in acea ultima secunda, traiectoria lui huidu era chiar santul din drepta loganului iar soferul acestuia a zis ca daca tine drept trece cu bine. este o prostie sa spui ca soferul loganului a gresit !!!

serban trebuie sa plateasca dar din pacate cred ca n-o v-a face. dumnezeu sa-i ierte pe cei decedati !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca, este o greseala sa iesi in decor in incercarea de a evita un ipotetic accident. Astfel, transformi ipoteticul in certitudine printr-o decizie proprie si personala... mai ales cand legea spune ca in astfel de situatii: te deplasezi cat mai pe dreapta drumului si incetinesti pana la oprire daca e cazul.

La viteza la care se intampla un astfel de eveniment, nu ai de unde sti daca te va lovi, va reveni pe banda lui in ultima clipa, va iesi el in decor sau pur si simplu vor trece 3 masini pe 2 benzi.

In ultimii 2-3 ani cred ca am avut "onoarea" de vreo 4-5 ori sa trecem 3 masini (din care unul depasea neregulamentar; inclusiv TIR) pe drum cu 2 benzi... daca ma aruncam in sant de fiecare data, ori nu mai aveam familie pana acum, ori nu mai eram eu sau in cel mai bun caz, schimbam vreo 3 masini pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunosc bucata aceea de drum foarte bine ,fac drumul asta saptamanal si mi-e greu sa cred ca soferul Daciei nu a fost atent deoarece incepand din curba aceea mergand spre Predeal esti in zona de radar a politiei .Brasovenii si nu numai ei stiu cu siguranta ca acolo se mai pune radar si daca esti prins esti oprit in parcarea de la Cotul Donului.Cred ca Huidu a fortat o depasire de coloana , cei depasiti au accelerat si iau compactat zona de repliere din depasire intrand in curba inchisa la dreapta pe contrasens.ML-ul ala nu fuge de spate asa usor chiar daca avea cauciucuri de vara.Cred ca a fost la mijloc si o iluzie optica deoarece venind dinspre Brasov in curba aceea nu vezi marcajul soselei ci doar botul masinilor de pe contrasens,asa cred ca a fost indus in eroare soferul Daciei sau totul s-a petrecut cu o viteza mare si reflexele lui nu l-au ajutat .Acolo este practic prima posibilitate de a depasi regulamentar dupa vreo 5-6 km venind de la Predeal spre Brasov.Eu niciodata nu am depasit mai mult de 2 masini acolo ,sunt max .200 metri de linie dreapta cu marcaj discontinuu .

Vreau sa spun ca deplasarea cu minori in masina presupune atentie sporita ,de multe ori nervi de otel si putere de concentrare.Pe ruta asta eu ,cu 3 minori in masina ,inregistrez in medie o bataie intre baieti si o cearta pe nu stiu ce jucarie sau DVD.Cine stie ce ,,distractie '' o fi fost in masina aia in momentul accidentului ? Nu o spun pentru a-l scuza pe Huidu .Este dupa parerea mea un inconstient.Avem cunostinte comune,un prieten monitor de ski din Predeal,care -mi povestea anul asta cum schiaza Huidu.Un teribilist !Frustarile lui acumulate in decursul anilor ,pe cand conducea Tico , trebuiau defulate si asta este modul lui de exprimare.

Sunt pentru stilul de condus sportiv ,mersul in coloana imi adoarme simturile ,insa nu sunt pentru inconstienta la volan .O masina puternica trebuie sa te ajute nu sa te bage in groapa sau sa-ti distruga viata !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce bine stim sa ne dam cu parerea ... Cati dintre cei care ati scris ati vazut accidentul cand s-a intamplat? Cei care l-au vazut (martorii) sa ne povesteasca. Si sa povesteasca si politiei, care sa ia masurile de rigoare. Si cine sumtem noi sa judecam ce a facut? Cine nu a gresit niciodata sa ridice primul piatra!

"Sa sti ce se intampla in jurul tau, in fata si in spate, in stanga si in dreapta" a fost sfatul tatalui meu acum .... 20 de ani, legat de circulatia pe drumuri. Zmeu sau neatent, nu are importanta, daca se infige in mine las copii orfani sau ii omoara si pe ei. Imi place sau nu, trebuie sa evit asta. Si am facut-o de cateva ori, in Romania sau in alta parte. Vara sau iarna. Si am ajuns sanatosi acasa, de fiecare data.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pina la urma asta e cel mai important : sa ajungi teafar acasa, impreuna cu pasageri , cu tot.

trebuie sa circulam printre dementi, pe drumuri proaste,cu o politie asa cum e ea acum, intr-un cadru legislativ neadaptat realitatii si cu toate astea TREBUIE sa ajungem teferi acasa !

mie mi se face inima cit un purice cind stiu si ca copii mei circula si ei tot p-aici, dar n-am ce face. in afara faptului ca le tot spun una , alta din experienta mea, ca merg uneori cu ei, mai mult nu pot face. experienta se cistiga doar in traficul asta care mai si omoara din cind in cind....

cind ma gindesc cite timpenii am facut si io cind aveam 18 ani...ma gindesc ce-as face acum daca m-as intilni cu unul ca mine .

e greu de raspuns.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai nou se vehiculeaza ideea ca ML-ul a derapat...

un ml, in conditiile accidentului derapeaza la peste 120-130 km/h, cu cauciucuri de vara, la 5 grd celsius, pe ud , la raza aia de curbura. abia astept sa se faca expertiza tehnica.

intimplarea face ca am trecut p-acolo pe la ora 12, ducindu-ma la brasov dinspre ploiesti, in ziua accidentului. (imi faceam "tura" de distractie : ploiesti - brasov - cheia - ploiesti)

stiu zona respectiva (ca , de altfel, fiecare metru din traseul asta) ca pe buzunarele mele. acolo, asa cum bine a spus un antevorbitor, e primul loc unde poti depasi dupa multa linie continuua, insa portiunea de discontinua, unde poti depasi, e extrem de scurta. e imposibil sa derapezi un ml la sub 120 - 130 km/h acolo, in conditiile alea, fara a vrea neaparat sa-l derapezi.

in continuare cred ca avea peste suta , insa sub 120-130, si era intr-o depasire multipla riscanta, fara asigurare, plecata de pe linia discontinua si finalizata mult dupa terminarea ei (a liniei discontinue) , fix intr-un logan.

soferii ca huidu reprezinta cocalarii soselelor. pacat de viata celor din logan ! si pacat de lipsa de reactie a soferului din logan (care n-are NICI o vina legala)

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now