AdiBurlacescu

Nu se mai plateste taxa de poluare?

18 posts in this topic

Joi am vazut in ziar (Informatia Zilei,din jud Satu Mare) o informatie cum ca nu se mai plateste taxa auto.clic aici.Am mai vorbit cu unii prieteni dar ei habar nu au,din cate am inteles nu a aparut stirea la tv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la cat sunt astia de nenorociti, probabil ii vor schimba iar numele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

salu , sant nou pe forum si nu prea stiu cum e regula . deci e chiar adevarat ca nu se mai plateste taxa ?

ar fi ceva de vis , ca nu mai stiu cum sa circul cu masina mea volvo s40 inmatriculata in italia . toata ziua ma opresc politistii si ma nenorocesc cu controalele si intrebarile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,pai asa zic domni astia,dar se va plati pe an o taxa pe cat poluezi si toti o vor plati si cei cu masini inscrise si cei ce le inscriu de noi.Totus,nu stiu cat e de adevarat dar in comunicat s-a zis ca taxa va fi mica.Din ce an e s40-ul tau?si ce motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati linistiti taxa se plateste in continuare. Exista un proiect de lege care asteapta sa fie aprobat de senat prin care taxa si modul ei de calcul se modifica, in sensul ca scade cu aprox 25%. Nu va bucurati pentru ca ce obtin prin aceasta lege noua este faptul ca nu se vor mai castiga (temporar) in instanta procesele de returnare taxa pentru ca nu vor mai avea fond legea noua nefiind inca invalidata la curtea europeana deci din momentul in care va intra legea noua in vigoare, cei care vor plati taxa pe legea noua nu vor putea sa-si recupereze taxa cel putin un an. Asta au si dorit sa obtina....

Pentru detalii puteti sa cautati proiectul de lege pe site-ul senatului si camerei deputatilor. A fost trimis in senat pe 1 sau 2 Noiembrie.

Chiar si cu decizia aia, pana se pune in lucru o procedura de lucru noua, o sa dureze ceva.

Deci in conculuzie, pana nu trece de senat si pana nu apare in monitorul oficial, taxa ramane asa cum este ea pe site-ul ANAF si ca sa inscrii masina trebuie sa duci chitanta cu taxa de poluare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandeam eu ca e prea frumos sa fie adevarat.Oricum e o chestiune de timp pana ce o s-o scoata definitiv.De procentajul ala de 25 la suta am stiut da tot mare ramane taxa.Vreau sa iau un volvo s40 1.9 td din 2002 da habar nu am ce euro are,daca e sub euro 3 nici nu are rost sa o iau,ea nefiind inmatriculata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi volvo s/v40 incepand din 07.2000 este euro 3,cu motorizarea 1.9d 102,116 cp (common rail).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandeam eu ca e prea frumos sa fie adevarat.Oricum e o chestiune de timp pana ce o s-o scoata definitiv.De procentajul ala de 25 la suta am stiut da tot mare ramane taxa.Vreau sa iau un volvo s40 1.9 td din 2002 da habar nu am ce euro are,daca e sub euro 3 nici nu are rost sa o iau,ea nefiind inmatriculata.

Roaga-te sa nu o scoata.!

Pentru ca in acel moment o sa se introduca taxa anuala de poluare, verificarea noxelor in fiecare an, si alte chestii d'astea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roaga-te sa nu o scoata.!

Pentru ca in acel moment o sa se introduca taxa anuala de poluare, verificarea noxelor in fiecare an, si alte chestii d'astea...

asta mai lipseste de la batranul meu 244;

inca o lovitura data masinilor vechi;

nu mai stiu cum sa scoata banii de la om;

noi lucram pentru stat;

stau pe spinarea noastra;

ii mai rau ca in feudalism :evil6:

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din 2013 se va introduce taxa anuala pe poluare, exact ca in tarile civilizate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

lik2008 Mersi fain,cred ca am sa pun mana pe ea,am un pic de lucru (sa schimb airbagu-urile din bord si cel din volan,un far,o bara de protectie,radiator si parbriz) dar ma tenteaza,masina a fost numai la reprezentata 'alintata'.P retul masinii e de 1200e :) Dupa calculele mele cam 1000 euro ar fi taxa.In articolul despre taxa arata ca taxa anuala va fi mica :hello2: So don't worry be optimistic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa, inteleg ca vor sa introduca taxa de poluare anuala bla-bla-bla... Si cei care au platit-o deja? Cand eu mi-am adus Octavia din Germania nu era schimbata titulatura in "taxa de prima inmatriculare", ci inca se numea "taxa de poluare", si am chitanta de la finante in sensul ala.

Mai este si vechea discutie cu ceva taxa de mediu introdusa in pretul combustibililor, nu stiu daca e reala sau nu dar intr-o vreme se facea mare valva. Asta inseamna ca eu voi fi platit 3 taxe de poluare pe aceeasi masina???

Si in sfarsit, daca e pe principiul "poluatorul plateste" cum tot spun ei, ar trebui cumva sa se tina cont de nr de km parcursi, pe langa capacitate cilindrica, norma de poluare etc. Cum ar putea face asta cand orice ziar de mica publicitate abunda de anunturi "dau inapoi km pe bord la domiciliul clientului"?.

Dacia mea din '84 (non-E, evident) face cam 2500-3000 km pe an, masina de firma (S40 1.6 D cu FP/E4) 80.000 km. Daca nu tinem cont de km parcursi, e posibil sa platesc mai mult la Dacie decat la Volvo???

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ajungem ca in Cuba. :)

Masina bunicului, ajunge pana la stranepot.

...E incredibil ce aberatii poate mintea astora sa produca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Din 2013 se va introduce taxa anuala pe poluare, exact ca in tarile civilizate".

Noi nu am fost tara civilizata pina in 2013 - cu toate aberatiile (ca sa nu zic furt pe fata) de taxe pe care le-am avut pina in acel fatidic an de gratie, nu ?

:machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixx o sa copiez comentariul tau si o sa dau 'past' pe site-ul guvernului si pe adresa de mail a domnului ministru de mediu,orban.(imi e jena sa scriu Orban...merita?) :pottytrain2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixx o sa copiez comentariul tau si o sa dau 'past' pe site-ul guvernului si pe adresa de mail a domnului ministru de mediu,orban.(imi e jena sa scriu Orban...merita?) :pottytrain2:

Hmmm...stiu eu ce merita... doar e CRACIUNUL, nu? :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now