ValiU

O fapta buna de craciun. Sa ajutam un copilas.

107 posts in this topic

Salutari

Ce ziceti?

Anul acesta mai facem o fapta buna si ajutam un copil de craciun?

Astept propuneri. Eu nu cunosc nimic.

Puteti proupune un caz mai special.

Ma gandesc insa sa strangem cativa banuti apoi sa cumparam cateva lucrusoare si sa le ducem

Fiecare daruieste cat vrea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna initiativa ! Eu ma inscriu de pe acum si se poate conta pe sprijinul meu. Imi staruie si acum in amintire bucuria copiilor ajutati anul trecut de Craciun. Ce frumos ne-au primit, ce casa simpla, dar cat de curata, cata emotie plutea in aer...

Hai sa ne mobilizam, sa aratam ca se poate inca o data !

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred asta se face FOARTE BINE prin asociatia care se va infiinta pina atunci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost tot timpul de acord cu asa ceva. Poate acei copii ne asteapta si anul acesta, nu credeti?

Nu am putut sa merg anul trecut, dar poate anul acesta imi va permite programul, e pacat sa nu-i ajutam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'm In

Share this post


Link to post
Share on other sites

Me too... Am pe cineva dar momentan a plecat in Italia la mai multe analize... Sa vedem ce rezolva, daca nu, mergem la cineva mai fara posibilitati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna idee Vali! Ar trebui sa ne mobilizam cat mai repede. Nu mai retin cine s-a ocupat anul trecut de colectarea banilor. Parca Vadim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai atunci, sa ne ocupam

Eu pot sa pun la dispozitie comtul pentru ca nu am niciun fel de comision insa, facem cum vreti voi

Pana acum, vad ca suntem 5 mai am doi prieteni, nevolvisti, care o sa doneze.

Astept. Ne apucam? Hotaram ceva si care da bine....

Avem un caz mai special si care sa si merite? Cautam pe cineva prin munti? Cum credeti ca e mai bine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna.

Pot incerca eu sa gasesc niste copilasi, ca si anul trecut. Pot lua legatura din nou cu doamna de la Protectia copilului Sector 6 sau de la Sectorul 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Particip si eu.

Cred ca sunt foarte multe cazuri care sa merite, dar daca ar fi sa aleg cred ca as ajuta un copilas bolnav care are nevoie urgenta de ajutor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as ajuta un copilas perfect sanatos dar cu marele nenoroc sa fie nascut de 2 parinti iresponsabili ce l-au abandonat, care traieste fara nici o bucurie o copilarie trista intr-un orfelinat, unde este supus la toate nenorocirile, fara ca nimeni din afara sa intervina : violat, batut, furat, cu sufletul chinuit, ce te priveste cu ochii goi, ca un strigoi inca plin de viata dar bucurandu-se pina si la vederea unei banale portocale.

Am fost o singura data la un orfelinat si mi s-a rupt inima iremediabil. Si nu am putut sa-i ajut PE TOTI de-acolo. Asta a fost si va fi cel mai trist. Le dai ceva si apoi pleci...dar ei ramin acolo...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sa ne apucam. Vali daca vrei tu sa te ocupi de colectarea banilor zic sa ne dai contul. Pentru ca probabil asta va dura cel mai mult. Restul ...cand, unde, cum...ramane sa stabilim la una din intrunirile de la polivalenta. Voi ce ziceti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de acord, nu stiu daca mai ajung la Polivalenta dar sunt sigur ca deciziile luate sunt corecte. Sa stabilim contul, cine se ocupa, unde se vor duce banii apoi virez si eu o suma.

Matrixxx, toti copii nevoiasi sunt de ajutat, dar asa cum spui, cei care au avut nesansa sa fie sanatosi dar parasiti sau abuzati, merita ajutati. Sunt atatea cazuri de copii sarmani ca ti-se rupe inima, totusi va trebui sa decidem un caz, nu cred ca putem sa ne impartim eforturile pe mai multe planuri pentru ca probabil n-o sa iasa nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.

Atunci eu va pun la dispozitie contul.

Este un cont la raiffeisen. Nu platesc comisioane.

Propun ca fiecare sa depuna cati bani doreste.

Trebuie sa tinem cont si ca atat cat depunem, atat o sa fie pentru cumparaturi.

Daca depuneti 5 roni, o sa luam o banana... daca mai mult..., poate o sa luam chiar un bradut, o mica instalatie 5 globuri si o ghirlanda.

Voi decideti.

Eu am sa pun lista cu cei care au depus bani, nu si suma pentru a nu creea un disconfort pentru nimeni.

Nu vreau sa se simta nimeni obligat de faptul ca trebuie sa dea o anumita suma.

Repet. Fiecare depune cat vrea.

As vrea ca pana pe data de 15, toti cei care vor sa ajute, sa depuna banii pentru ca apoi sa vedem cat s-a strans si ce putem cumpara.

Totodata sa vedem si la cine mergem.

Contul este RO74RZBR0000060001312538

Titular: Umbres Costel Valeriu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fetitele de anul trecut cred ca asteapta sa ne vada si anul asta, ce sa mai cautam in alta parte...

era vorba ca le dam un calculator mai vechi dar bun ....; daca eu nu am cont , pot veni cu banii

la polivalenta; ar fi bine sa incepem, timpul trece si ne trezim in ajun ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca anul trecut a fost bine si intr-adevar am ajutat niste copii nevoiasi, nu am nimic impotriva sa ii ajutam si acum, mai ales ca poate, in sinea lor, ne asteapta si anul acesta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa precizez.

Sa va specificati numele atunci cand virati banii. Nu de alta dar..... sa nu avem o lista cu unknown1, unknown2, unknown3.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fetitele de anul trecut cred ca asteapta sa ne vada si anul asta, ce sa mai cautam in alta parte...

era vorba ca le dam un calculator mai vechi dar bun ....; daca eu nu am cont , pot veni cu banii

la polivalenta; ar fi bine sa incepem, timpul trece si ne trezim in ajun ....

Buna!

Sigur ca poti veni cu banii la polivalenta, gasim noi o solutie sa ajunga la Vali in cazul in care el nu vine. Si nu e deloc rea ideea cu fetitele de anul trecut. Acuma sa vedem ce spun si ceilalti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei care am fost anul trecut la familia cu patru fete, putem sa va confirmam ca ne asteapta. Prea mare au fost bucuria si emotia lor, ca sa nu ne astepte iar. Ochisorii lor veseli, emotia cu care ne-au spus poeziile, febra descoperirii cadourilor, sunt lucruri pe care nu le voi uita niciodata... Eu as propune, asadar, sa mergem tot acolo. Poate in timp vom descoperi si alte modalitati in care le-am putea ajuta, poate au un talent ce merita slefuit, etc. Orice am face pentru ele ar fi de ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.

Atunci. Putem stabili ca in fiecare an sa mergem la acele fetite pana or sa ajunga la o anumita varsta.

Eu nu mai retin cat de mari erau. Nu mai retin daca exista poze

Fiind vorba de 4 fetite, or sa trebuiasca si ceva banuti stransi

Deci.

Daca sunteti convinsi, eu zic sa trecem la fapte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o idee buna sa fie continuat ce a fost inceput anul trecut. Sa nu spere in zadar si sa creada ca anul trecut a fost pur si simplu o intimplare, un joc de ruleta...

Azi voi depune banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci ramane stabilit.

Eu nu cunosc cazul insa am incredere in voi

Continuam traditia si mergem la cele patru fetite.

Primul punct e stabilit.

De astazi pana pe 15 decembrie, strangem banii . dupa 15, in functie de suma stransa, o sa mergem la cumparaturi, apoi stabilim o zi si vedem care cum,cati o sa mergem.

Poate cineva ne va ajuta si cu o mica stire la tv de 30 de secunde, pentru a da exemplul si altor forumuri ca in alti ani sa aleaga si ei un caz.

Trebuie sa vedem si ce s-a strans pentru a nu ne face de ras :)

Daca cineva stie cat sunt fetitele de mari, putem dona si cateva hainute bune dar care noua nu ne mai folosesc, jucarii, caiete, rechizite pentru scoala.

.........

Poate exagerez dar..... asa se nasc sperantele, visele. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anul trecut fetele aveau varstele cuprinse intre 7 si 17 ani.

Daca se stabileste sa le ajutam tot pe ele am sa iau legatura telefonic, deocamdata, cu doamna de la Protectia Copilului.

Vali, am depus banii in contul tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now