ValiU

O fapta buna de craciun. Sa ajutam un copilas.

107 posts in this topic

Public maestre, public, doar suntem pe un forum unde, prin definite totul trebuie sa

fie transparent, altfel vor exista suspiciuni ... si de ce te simti jignit, eu nu te-am

insultat; pe de alta parte, sa fie concurenta, doar traim in capitalism, nu?

de ce nu-ti place concurenta? anul trecut nu s-a simtit nimeni jignit, totul a fost clar

ca lumina zilei, de ce sa facem reguli noi, sa avem secrete ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

In top il avem pe Bogdan (Behu)

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei vedeti, de-aia eu as fi fost de parere sa nu se faca publice sumele...

Nu e vorba de niciun "top", nu e concurs. :smile:

In fine, cum am scris si in PM catre ValiU, daca asa s-a decis, nu am nimic impotriva sa se afiseze.

200 RON.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am vrut si eu sa evit... dar daca lumea asa vrea..... publicarea sumelor, consider eu, ii poate descuraja pe unii sa doneze....

In fine. Mergem inainte.

Putem fi mandrii, nu mergem cu mana goala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca nu se descurajaza nimeni, dimpotriva, e mai bine asa,dar sa incheiem disputa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ar ajuta foarte mult ca cineva sa discute cu cele 3 fetite si sa afle ce si-ar dori cel mai mult.

Sa incercam sa le oferim niste cadouri cat mai constructive si educative.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu unde stau, dar daca sunt intr-un sat, la tara si au incalzirea cu lemne, poate le-ar ajuta si sa cumparam niste lemne pentru foc.

Asa le putem oferi o iarna calduroasa iar de craciun, cateva bunatati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum facem sa aflam mai multe despre ele? Sa le facem un cadou care sa conteze cu adevarat, nu sa il manance in 3 zile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit deja cu doamna de la Protectia copilului.

Cel mai mult si cel mai mult au nevoie de incaltaminte -ghete, adidasi...

Apoi, calculatorul este inca de actualitate. Din cate am inteles au 2 monitoare foarte bune, le-ar trebui doar unitatea centrala. Daca s-ar putea sa fie doua unitati, ar fi grozav.

Saptamana viitoare iau din nou legatura cu ea sa-mi spuna mai multe detalii (ce alte nevoi mai au, masura la incaltaminte, etc.).

Sunt 5 fete, stau in Bucuresti, la bloc, pe Bd. Ghencea.

@Vali - Personal, nu ma deranjeaza sa spui suma pe care am virat-o. Si nici n-as judeca pe cineva care a donat chiar si 1 leu.

Am uitat sa spun - mai am si eu in casa o unitate centrala. Sincer, nu mai tin minte ce performante are. Cu siguranta cineva cunoscator isi poate da seama. Asa ca pot da si acest calculator.

Edited by Laura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa scapi de ea, o rezolvam :P. Piese mai am si eu insa trebuie sa le imperechem.

Nu sunt nici ale mele prea performante dar sunt ok.

Ar trebui insa sa le vad din timp pentru a verifica si functionalitatea in timp. Ma refer cateva zile. Uneori multe par sa mearga insa in scurt timp, cedeaza

Joi o sa vin si eu la Polivalenta si putem dezbate mai mult acolo.

Am vorbit si cu Danyx si a ramas sa rezolvam si la el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am nimic impotriva sa se arate lista cu fiecare si cit a vrut/putut fiecare sa dea. Chiar daca decembrie e o luna cu multe cheltuieli, sa ne gindim un pic si la cei care ar vrea sa cheltuie niste bani pe niste bucurii cit de mici, insa nu pot...

Inca mai asteptam citeva suflete mari sa apara pe lista lui ValiU...

Cred totusi ca devenim pe zi ce trece tot mai carcotasi, din orice nimic. Chiar aici, pe acest forum...Trist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Culmea e ca apar de la cei de la care nu te astepti....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau ca am fost cam dur, dar din '89 incoace am luat numai tepe si stiti vorba

cine s-a fript cu ciorba ... daca exista deja doua unitati centrale, pot contribui si eu cu

mana de lucru si ceva piese, instalare soft , etc., mai ales ca timp am berechet ; chiar

putem face o retea din doua calculatoare daca cineva are un cleste de insertizat;

Danyx, parca aveai un switch anul trecut, il mai ai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea Alex, ce am zis eu aici nu are legatura cu tine, esti un mare sufletist care incearca sa faca lumea asta mai buna si spera sa-i bucure si pe cei care nu sunt olimpici. Tot copii sunt, si chiar daca unii sunt mai mari sau altii mai mici, tot pe Mos Craciun il asteapta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar putem face o retea din doua calculatoare daca cineva are un cleste de insertizat;

Danyx, parca aveai un switch anul trecut, il mai ai?

Cleste de sertizat am dar nu mai stiu pe unde este si cam nu "calca" bine .

Switch .....am doar de 4 porturi . ValiU va merge duminica la mine si va scotoci prin "cutia cu maimute"

Daca tot vorbim de calculatoare , ar fi bine sa se intereseze cineva daca vor avea o conexiune la internet , in caz ca nu, consider ca ar fi OK sa se plateasca un abonament (cel mai mic) pe un an de zile , astfel incat , acele calculatoare sa nu fie folosite doar la jocuri gen solitaire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna idee cu netul, iar switch-ul e bun, sunt doar doua calculatoare ... incerc sa fac eu rost de cleste,

mufe RJ45 si ceva cablu de retea. mai vorbim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista internet, din cate stiu. Am sa mai verific o data luni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am primit si banii de la Maverick.

Plus o suma din BCR

Multumesc

Suma totala este de 1130.

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am identificat persoana care a depus dintr-un cont de la BCR.

Vinovatul sa ridice doua degete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am descoperit si persoana din BCR. multumim Irinaf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata

Mai jos e lista cu persoanele care au donat.

Valiu

Ina&Colegul

Marius Daniel

Sorin (Popicu)

Matrixx

Bogdan (Behu)

Laura

Maverick

irinaf

Tina (nu e de pe forum, este o buna prietena)

Suma totala: 1180

Mai sunt pe drum doua calculatoare. Danyx si Laura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Din pacate nu am putut veni la intalnire.

Chiar imi cer scuze. Am avut o zi ingrozitor de proasta.

Ramane totul in picioare.

Astazi am reusit sa pun calculatorul lui Danyx pe picioare, vad ca functioneaza bine.

Avem si un router, tot de la danyx, doar ca alimentatorul e un pic sifonat. O sa vad ce pot face cu el.

Sorin Turcea din Slobozia a mai donat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi Alexpopeystar, mi-a lăsat mie aseară donaţia din partea lui. I-am virat în contul indicat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odata, un bijutier era asezat la biroul sau, privind distrat strada prin vitrina elegantului sau magazin.

O fetita se apropie si-si lipi nasul de geam. La vederea unuia dintre obiectele expuse, ochii ei albastri ca cerul se luminara.

Intra hotarata in magazin si arata cu degetul spre un splendid colier de peruzele albastre.

- E pentru sora mea. Puteti sa mi-l impachetati frumos pentru un cadou?

Patronul magazinului o fixa din ochi pe micuta clienta si o intreba:

- Cati bani ai?

Fara sa pregete, ridicandu-se pe varfuri, fetita puse pe tejghea o cutie de tinichea, o deschise si o goli.

Cazura cateva bancnote de mica valoare, un pumn de monede, cateva scoici si niste figurine.

- Ajung? intreba ea cu mandrie. Vreau sa fac un cadou pentru sora mea mai mare.

De cand mama nu mai este, ea e cea care-i tine locul si niciodata nu are nici macar o clipa pentru ea.

Astazi e ziua ei si sunt sigura ca o voi face foarte fericita cu acest cadou. Piatra aceasta are aceeasi culoare ca ochii ei.

Omul se duse in spate si reveni cu o hartie de impachetat nemaipomenit de frumoasa, rosie cu auriu, cu care impacheta cu grija cutia.

- Ia-o, spuse el fetitei. Si du-o cu grija!
Fetita pleca foarte mandra, tinand pachetul ca pe un trofeu.

O ora dupa aceea, in bijuterie intra o fata frumoasa cu parul de culoarea mierii si cu niste ochi albastri minunati.

Puse cu hotarare pe tejghea pachetul pe care bijutierul il facuse cu atata grija si spuse:

- Colierul acesta a fost cumparat de aici?
- Da, domnisoara.
- Si cat a costat?
- Preturile praticate in acest magazin sunt confidentiale, nu privesc decat pe client si pe mine.

- Dar sora mea avea doar cativa banuti. N-ar fi putut cumpara niciodata un colier ca acesta!
Bijutierul lua cutia cu pretiosul ei continut, o inchise, refacu cu grija ambalajul cadoului si-l inapoie fetei.
- Dar sora dumneavoastra a platit. A platit pretul cel mai mare pe care-l putea plati cineva:
a dat tot ceea ce avea
!
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now