ValiU

O fapta buna de craciun. Sa ajutam un copilas.

107 posts in this topic

Mi-a dat o lacrima in coltul sufletului, pe care nu o voi lasa-o sa se vada...ca si pe altele mii, de-a lungul vremii, ce au avut aceeasi soarta ascunsa de ochii lumii.

In ochii unui copil poate incapea Toata tristetea lumii... uneori.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uneori imi dau lacrimi,

Uneori am cenusa in suflet,

Uneori imi vine sa urluu,

Sa distrug, sa fac ceva rau ....

Si atunci … imi intorc ochii

De la urat, de la scarba …

Si caut copiii, atat de frumosi,

Caut sa ii vad pe tinerii acestia,

Baieti si fete, atat de grabiti,

Maestuosi in mersul lor,

Plini de soare, diamantele

Umane ale pamantului acesta …

Ei vor face locul unde traim

Asa cum am vrea sa fie acum …

Candva … am sa ma intorc

Am sa le zambesc cu sufletul …

Candva ….

Edited by alexpopeystar68
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ce am luat si calculatorul de la Danyx.

Ne-a dat si un router, i-am reparat alimentatorul. Incerc sa mai adaug niste memorie la calculator, o sa vad cum merge cu ea

Multumim mult Danyx.

Laura, maine o sa te sun sa vad cum facem si cu al tau. Scuze ca nu am facut-o pana acum.

Multumim

Sa auzim de bine.

Maine revin cu lista

Joi ne vedem la polivalenta pentru planuri.

O saptamana frumoasa sa aveti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Memorie am si eu 2 x 512 Mb, PC 2 - 4200; inca nu am cleste de sertizat, mai caut ...

oricum , reteaua se poate realiz si mai pe urma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei care au fete intre 8 si 17 ani, se pot gandi sa doneze si ceva hainute. Eu cred ca ar fi binevenite. In acelasi spirit, trebuie inteles ca orice donatie care sa le ajute, chiar si in natura, poate fi un dar frumos de Craciun pentru aceste fete nevoite sa -si traiasca copilaria fara de parinti. Hai sa le aratam ca nu sunt chiar singure pe lume !

P.S. : Am decis sa vorbesc cu baietii mei, sa alegem ceva jucarii potrivite pentru fete si sa le donam. Ai mei se bucura de orice jucarie, chiar folosita si primita de la alti copii, care au crescut si nu le mai folosesc. Va tin la curent cu actiunea de convingere...

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calculatoare inteleg ca sunt doua, dar monitoare exista acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum avem urmatoarele persoane:

Ina&Colegii

Marius Daniel

Sorin (Popicu)

Matrixx

Bogdan (Behu)

Laura bani + un calculator

Maverick

irinaf

Tina Simion (Doctorita mea :) )

Cristina Cana (O prietena)

alexpopeystar

Claudia (claudette)

Sorin Turcea

Victor (Gheorghe Emilian)

Valiu

Danyx - un calculator si router

Conducerea a preluat-o "maverick" insa nu am evaluat calculatorul Laurei si al lui Danyx.

Pana acum am strans 1610 roni doua calculatoare si un router.

Va multumesc, in numele copiilor, tuturor.

Maine ne vedem la Polivalenta sa facem un mic plan si apoi sa hotarati cine va merge la fetite..

Cine vrea sa faca cumparaturile sau sa participe la cumparaturi?

Am sa va rog sa va uitati cu atentie pe lista de mai sus si sa imi spuneti daca am omis pe cineva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata

Mai adaugam pe lista inca doua persoane:

Alex (Midnight Caller)

Ursu48

Maine or sa se faca cumparaturile si se va merge si la fete pentru a fi duse

Am hotarat sa le cumparam cate o pereche de ghete pentru fiecare, mai avem nevoie de doua tastaturi.

Sa le dam cate 50 roni, si de restul sa vor face cumparaturi trebuincioase prin casa.

Propunerile sunt binevenite.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

FYI

"

In ciuda eforturilor tarilor asiatice de a invinge saracia, 1,85 miliarde de oameni traiesc cu mai putin de doi dolari pe zi, releva un raport al Bancii Asiatice de Dezvoltare, cu sediul la Manila, citat de Reuters. Potrivit aceleiasi surse, numarul celor ce traiesc intr-o extrema saracie - cu mai putin de un dolar pe zi - este estimat la 621 milioane.

În lume, aproape un miliard (850 de milioane) de oameni suferã de foame sau subnutri?ie din care 170 de milioane de copii. La fiecare 5 secunde moare un copil de o vârstã de sub 5 ani, în total mor anual cca. 30 de miloane de oameni din cauza subnutri?iei.

Pe glob, circa 1,4 miliarde de oameni nu au acces la energie electricã, circa 880 de milioane de persoane trãiesc, încã, fãrã apã potabilã ?i 2,6 miliarde de semeni de-ai no?tri nu au canalizare[1].

Banca Mondiala estimeaza ca aproximativ 1,3 miliarde de oameni din intreaga lume traiesc in saracie (cu putin peste 1 dolar pe zi)**, iar cele mai recente date furnizate de Organizatia pentru Alimente si Agricultura, parte a Natiunilor Unite (FAO) arata ca, din totalul populatiei globale, de 7 miliarde de oameni, aproximativ 925 de milioane sufera din cauza foametei, cei mai afectati fiind copiii. Astfel, saracia are un rol determinant in decesul a cel putin 5 milioane de copii, in fiecare an, in intreaga lume."

Cand faceti risipa, amintiti-va de cele mai de sus.

Stiu ca multi or sa spuna ca sunt deplasat. Oi fi, nu am idee...... insa daca o sa pot sa schimb chiar si nesemnificativ lumea, am sa o fac pentru ca eu cred in evolutie si evolutia inseamna ca fiecare dintre noi trebuie sa urcam, sa evoluam si daca voi avea vreodata copii... asa voi incerca sa

Ganditit-va ca fiecare dintre noi suntem un pai.... ce inseamna un pai intr-in car. Asa e, nimic, eventual carutas-ul ma arunca pe drum sau in spatele grajdiului cand face curatenie in caruta..... Dar ce inseamna cand .... ne adunam toti intr-o caruta?.... O sa obtinem o imensa claie de fan

O sa insemnam mult toti la un loc.

Sincer, asta e motivul pentru care incerc diverse actiuni de genul celor mai de sus.... poate putin, putin va influentez si ne educam spre bine.....

Suntem prea multi oameni indiferenti la ceea ce e in jurul nostru. Punem prea des in aplicare vorba "nu e treaba mea!, sa faca altii"

Asta e o .... nu stiu cum sa ii spun, o explicatie la intrebarea pe care mi-au pus-o multi. "Ce pacate ai facut si vrei sa iti fie iertate de te implici in astfel de actiuni?" :smile:

Am facut si pacate, dar nu pentru asta intiez astfel de actiuni.

Fac toate astea pentru caaaa..... sunt invidios, da, ati citit bine, sunt invidios pe tarile dezvoltate in care sunt "sufocat" de, seriozitate, bun simt, prea mult bun simt, de raurile lor prea curate, de apele in care pestii fac accident pentru ca sunt prea multi, de orasele frumoase, de usurinta cu care poti rezolva multe lucruri, de faptul ca nepotelul isi uita manusile la internet caffe si seara le gasesc tot acolo, puse frumos pe tastatura. De faptul ca controlorul de tren imi spune la urcare in tren ca e prea tarziu sa mai ajung la muzeu si ca nu are rost sa mai merg pana acolo sa cheltuiesc banii, de faptul ca atunci cand am vrut sa cumpar un far de S40, vanzatorul imi spune ca nu imi vinde pentru ca nu se va potriveste pentru tara mea.....

Multi dintre voi ati fost in tari civilizate si sunt sigur ca stiti cum este.

Nu trebuie sa imi zambesti si sa nu faci nimic. Prefer sa ma privesti indiferent dar sa faci ce trebuie.

P.S. De certat, va pricepeti foarte bine, vezi ultimul topic cu Andu, in topicul meu cu +, ati scris doar 3. De aici trag concluzia ca suntem prea egoisti si negativisti si pusi pe harta........ Heim? nu ai incercat niciun subiect cu cati ati facut fapte bune si cati nu..... Am vazut ca tot faci statistici...

P.P.S Nu accept comentarii la ce am scris acum. Fiecare sa traga concluzia care o vrea si sa o pastreze pentru el. Eu sper intr-o educare a noastra. Si mai sper sa nu fiu nevoit sa plec din tara pentru ca nu reusim sa ne civilizam...P.P.P.S Sper sa nu ma dezamagiti :pppppppp

post-66-0-32513400-1324038380_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine e ziua pentru cumparaturi si pentru daruit.

Va rog sa participati si la aceasta utlima si importanta etapa, evident, cei din Bucuresti. Nu ca nu ar fi frumos sa veniti si de la Cluj sau alte localitati :)

Laura, te rog sa iei legatura cu Vali, cu Ina sau cu mine sa stabilim detaliile...

Am propus ora 10:00 maine dimineata, la Miniprix din Militari, inainte de Metro, pe stanga ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat

Penru cei care sunt tentati sa mai depuna. Va rog sa nu o mai faceti pentru ca poate nu intra banii la timp si nu vreau sa raman cu ei

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine te-a intrebat de pacate se simte cu musca pe caciula!

E firma ok miniprix? mai ieftin ca la Metro?

asi veni si eu, dar nu stiu unde; cu mult inainte de Metro?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cateva sute de metri inainte, pe stanga, o cladire de sticla, cu etaj. Dar stai un pic caci se pare ca mergem la ora 15:00. Revin cu ora finala peste cateva momente...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa a ramas. Pentru toti cei care vor sa participe la frumoasa actiune, intalnirea este mâine, sâmbata 17 decembrie, la ora 15:00 la magazinul Miniprix din Militari, cum se merge spre autostrada, cu cateva sute de metri inainte de Metro, pe partea stanga. Sunt ronduri de intoarcere pe bulevard. Va asteptam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi la ora 13 se duc cadourile pentru copii. La 12:30 intalnire la favorit drumul taberei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi, la ceasurile amiezei s-a dus la bun sfarsit vointa noastra de a ajuta cinci suflete care traiesc fara mangaierea zilnica a unui parinte. Dincolo de darurile pe care le-au primit, cele cinci fete ne-au daruit noua, celor prezenti acolo, cel mai frumos dar de Craciun, pe care ni-l puteau face : zâmbetul inocent care nu le-a lipsit niciodata de pe fata. Apoi, caldura cu care ne-au primit, imbratisarile lor emotionante, ne-au coplesit de-a dreptul. Trebuie sa va marturisesc ca voi pastra mult timp in minte imaginea Nicoletei care nu se mai dezlipea de Ina...

Inainte de a desface si prezenta darurile noastre, am fost primii care am primit cate o felicitare de Craciun, facute de mânutele lor, scrise de ele, desenate, lipite, cusute, pe care fiecare dintre noi le vom atarna cu mandrie in bradul de sarbatori. Gestul lor emotionant ne arata ca nu conteaza cat de multi bani ai, ci cat e sufletul de mare. Aceste fete merita sa aiba o viata normala, sunt copii ca toti copiii, sincere, vesele, si foarte jucause. Trebuia sa vedeti cum s-a jucat Alexpopeyestar85 cu ele badminton si volei, a fost memorabil.

Sunt foarte bucuros ca am avut onoarea sa particip la actiune si le multumesc tututor celor care s-au implicat. Am o mentiune speciala pentru Vali Umbres, initiatorul actiunii, care a muncit tot timpul petrecut acolo pentru instalarea si configurarea celor doua calculatoare. De asemenea, nu pot sa nu o mentionez si pe Laura, care a a tinut permanent legatura cu Directia de Protectie a copilului iar azi a venit insotita de fiica sa Irina, cea care s-a imprietenit rapid cu fetitele apropiate de varsta ei.

Chiar daca nu a putut fi prezenta, Claudette a gasit ragazul sa faca o pâine proaspata de casa si sa ne-o aduca de dimineata pentru a le-o darui fetelor. Ce gest mai frumos, decat a pregati ceva, cu dragoste si grija ! Cat suflet incape intr-o paine !

Atat de la mine, caci nu vreau sa epuizez subiectul. Sunt convins ca frumoasele noastre actiuni sociale nu se vor opri aici, caci spiritul nobil ce anima acest forum ne va indemna mereu la noi fapte bune!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo ! Felicitari !

...sper doar sa nu se opreasca aici , iar urmatoarea Sarbatoare Crestineasca , Pastele , sa ne gaseasca la fel de sufletisti .

P.S. ....... painea ca painea , ....da' cine e Claudette ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucuria acestor fete m-a impresionat foarte mult. Darurile le-au bucurat foarte mult dar ce am observat in mod special a fost nevoia lor de dragoste. Nu pierdeau nici o ocazie de a se apropia de cate unul din noi, imbratisarile lor au atata sinceritate. Lipsa dragostei parintesti e ceea ce le lipseste cel mai mult.

M-a emotionat pana la lacrimi gestul lor de a ne oferi felicitari facute de mainile lor. Erau atat de nerabdatoare sa ni le ofere…

Danyx, mi-as dori si eu sa nu ne oprim aici si poate nu e nevoie sa asteptam Pastele, neaparat.

Eu mi-am notat zilele lor de nastere si daca sunteti de acord putem sa le oferim cate un cadou si cu aceasta ocazie.

Multumesc tuturor care s-au implicat intr-un fel sau altul in aceasta actiune si pot asigura pe toata lumea ca a meritat din plin.

In incheiere va transmit urarile lor de sarbatori :

post-103-0-59948800-1324237458_thumb.jpg

post-103-0-41628000-1324237483_thumb.jpg

Edited by Laura
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tare as fi vrut sa fiu alaturi de voi in acest frumos gest. Ma bucur ca totul a fost primit cu bucurie si cu emotia copiilor care intr-adevar au nevoie de ajutor si de un suflet care sa fie alaturi de ei.

Eu zic sa adoptam de suflet aceasta familie orfana si sa-i ajutam cat putem, caci din putin in putin se face marea! Pentru noi poate nu e o avere sau un efort foarte mare, dar pentru ei inseamna enorm!

Multumesc ValiU, Laura, Marius, Danyx, Nea Alex, Claudette si tuturor care au vazut un gest frumos in a ajuta acesti copii sarmani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am reusit sa ajung linga voi...Insa ma bucur de fiecare rand al vostru care-a descris bucuria darurilor facute de noi, cei citiva sufletisti.

Sa fim mai buni...si sa ne bucuram mai mult de ceea ce avem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa multumesc si eu tuturor celor care au participat si au fost alaturi de noi chiar si cu gandul in aceasta actiune.

Adevarul este ca e un sentiment foarte placut sa vezi bucuria copiilor si va recomand tutror sa il incercati.

S-au bucurat incredibil de mult de cele doua calculatoare donate de voi, de cizmulitele pe care am reusit sa le cumparam tot datorita voua, de mingea de volei si de toate lucrurile primite..

Adevarul este ca ei se bucura de orice prostie pe care le-o duci.

Probabil ca primesc asa de rar cate ceva si am observat un lucru, consider eu foarte important dar si foarte trist:

In casa aceea,.......... nu am vazut jucarii........

Mi s-a parut foarte trist si m-am gandit ca ei deja sunt niste copii maturi.

Recunosc, nu ma pricep la fetite, de abia acum am una de 7 luni. Eu m-am obisnuit cu nepotelul meu si camera lui plina de jucarii.... dar, cred totus ca nu e normal ca intr-o casa de fetite sa nu vezi jucarii....

in fine.....

Sper si imi doresc ca aceste actiuni sa nu se opreasca aici si ca de paste sa ne putem bucura iarasi alaturi de acei copii.

Sa stiti ca cei mari si-ar fi dorit sa aiba fiecare cate un calculator.... Poate reusim ca atunci sa le mai facem inca unul.

Va multumesc inca o data in numele copiilor si chiar si in numele meu. Nu m-ati dezamagit. Sunteti tari....

ah, era sa uit.... am mai avut un moment de mandrie.

Atunci cand doamna de la Protectia Copilului a "interogat-o" pe Laura: "Cine sunteti, cum v-ati adunat"

Iar laura a spus si ea cu mandrie: "Suntem posesori a unei marci de masina, respectiv VOLVO". Un collectiv relativ mic dar in care s-a format o buna prietenie. Chiar m-am simtit mandru ca am Volvo, ca sunt membru al forumului si ca suntem prieteni.

Multumim,

Ina&Colegii

Marius Daniel

Sorin (Popicu)

Matrixx

Bogdan (Behu)

Laura si Irina (bani + un calculator)

Maverick

irinaf

Tina Simion (Doctorita mea )

Cristina Cana (O prietena)

alexpopeystar

Claudia (claudette) (si pentru painica care mirosea grozav.... te-a deconspirat Marius.... asta e :P )

Sorin Turcea

Victor (Gheorghe Emilian)

Valiu

Danyx - un calculator si router

Alex (Midnight Caller)

Ursu48

P.S. Partea aceasta e dedicata lui Iulirx. Sa stii ca in acel grup, e o fetita chiar foarte talentata. Cred ca era cea mica si care recita foarte frumos si foarte expresiv poeziile si care vorbea o engleza atat de frumos incat si un englez ar fi fost invidios. Am inteles ca era talentata in tot ceea ce facea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim mult tuturor celor care s-au implicat in actiunea asta si speram ca pe viitor sa ni se alature cat mai multi...chiar si cei mai sceptici!

Sper din suflet sa ne putem mobiliza din nou pana in februarie cand una dintre fete, Marina, isi va serba majoratul.

Imi pare tare rau ca nu pot posta pozele sa vedeti si voi ce fetite minunate am intalnit... Am primit in dar cele mai frumoase zambete si cele mai calde imbratisari...MULTUMIM MULT!!!

Avem in schimb vreo doua fotografii cu oamenii minunati, fara de care aceasta actiune ar fi fost imposibila.

post-912-0-04095400-1324287911_thumb.jpg post-912-0-68387500-1324287942_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare bine ca am putut ajuta , putin, la bucuria acelor copii; sper ca , pe viitor sa imi mai dati ocazia sa o pot face . ;)

Aici , ... cand vad aceasta fericire de a ajuta si de a face fericiti alti oameni , aici gasesc foarte potrivit sa spun ,

LA MULTI ANI ROMANIA ! si un CRACIUN FERICIT !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am jucat cu fetele, pe afara, un joc cu mingea de volei, a fost atat

de frumos ... parca ma jucam cu fetele mele, a fost minunat, incantator;

bucuria si voia buna a fetitelor mi-a mers la suflet si m-a facut sa cred

ca viata e cu adevarat frumoasa; cand am ajuns acasa i-am aratat sotiei

pozele facute cu telefonul si nu mai scapam de intrebarile ei ... a fost o

Duminica exceptionala, trebuie neaparat sa repetam asta; ma simt implinit

cand ma gandesc ce minunati sunt copiii ... multumesc si eu celor care

s-au implicat cu tot sufletul in actiune ...

Edited by alexpopeystar68
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now