robylro

Revizii

299 posts in this topic

A3 / b4  este norma edge-ului , merge pus in motoarele d5 163 cp (fara dpf). A5 / b5 pentru restul gamei d5

Nu putem compara planul de revizii al xc60-ului , cu dpf . Cu planul unui s60 fara dpf (pentru coduri motor , generatii ale d5-ului exista wikipedia)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

G, o sa razi dar Jurid e OEM pe S60-ul nou :)

Si vezi ca uleiul Castrol Edge Professional A5 (ala fara sigla Volvo) e mai ieftin de 60ron/litrul. Cel cu sigla Volvo pe care l-a luat fratele Turbo la.D5 e 65/litru

In rest ai perfecta dreptate si nu numai ca a mers pe low cost ci a mers si pe the wrong oil

Midnight Caller , multam de raspuns referitor la norma de ulei !!

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Fiind om de service sunt revoltat cand vad ce masini circula pe strada, masini servisate dupa ureche si reparate pe marginea bordurii iar un service autorizat daca factureaza inlocuit placute frana si nu are stand de frane si-a cam pus streangul de gat, in schimb placute montate pe bordura merge frate fara probleme . 

 

Referitor la aceasta chestiune cu ”placute schimbate pe marginea bordurii”, te-a luat putin valul.Da, am schimbat consumabilele la BOSCH SERVICE si DA mi-au pus masina pe bancul de frane pentru ca aveam si ITP-ul de facut.Referitor la placutele Jurid, atat Volvo cat si BMW si Mercedes , vin de pe linia de productie cu placute de frana Jurid.Asta e motivul pentru care am ales acasta placuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si foarte important (inainte de a strani polemica) , sa nu ma inteleaga gresit nimeni, nu afirm faptul ca e de pomana sa puna uleiul x s-au y, s-au ca s-a dus s-au ba la reprezentanta.Sunt sigur ca filtrele si asa zisul ulei premium de Volvo sunt foarte bune.Insa daca e sa ne uitam la uleiul cu sigla volvo si uleiul fara sigla , nu cred ca e nici o diferenta de calitate.In schimb, am vazut diferenta enorma la intre OEM si AM la pivoti, capete de bara si bielete antiruliu.In cei aproape 3 ani, schimbam odata la 6 luni piesele acestea, Cand am patit si a doua oara sa le schimba, m-am axat pe OEM, si Da, pot afirma cu tarie ca este o diferenta enorma.Insa la ulei, si filtre raman rezervat (nu am in vedere cele mai naspa filtre, ma refer la cele BOSCH utilizate de mine)

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrebat la Exclusiv Constanta daca pot aduce consumabilele mele la revizie ( volvo oem) si am fost avertizat cu pierderea garantiei! Adica sunt condamnat 3 ani sa le accept politica ridicola de preturi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa le dai un telefon si sa ii intrebi daca poti da un telefon la OPC sa iti confirme si ei daca chiar asa este, si cred ca te vor primi apoi bucurosi cu piesele tale ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ex la Primus puteai sa vii la revizie cu ele cumparate de tine (cel putin in 2014; in 2015 am luat de la ei ca aveau o promotie si tot la gara aia ma dadeam jos). Acum nush daca merita drumul pana in Bucuresti de la Constanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua, as vrea sa mi schimb placutele de frana si dicurile de pe spate, ce imi recomandati?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATE si discuri si placute

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/26/2016 at 8:46 PM, Intel said:

De ex la Primus puteai sa vii la revizie cu ele cumparate de tine (cel putin in 2014; in 2015 am luat de la ei ca aveau o promotie si tot la gara aia ma dadeam jos). Acum nush daca merita drumul pana in Bucuresti de la Constanta.

Deci tu esti cel caruia i-au facut rabat - auzisem de caz :). Nu sa fi fost vreodata valabil sau mai este valabil, ci doar o exceptie la tine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg despre ce vorbesti sau daca e vreun misto. Am intrebat daca se poate face si cu consumabile aduse de mine (auzisem de aici de pe forum dar chiar nu stau sa mai caut acum de cativa ani posturi), au raspuns da si asta a fost. Si cred ca am facut asta si in 2013, trebuie sa verific facturile de la Primus si de la Alex.

Deci nu inteleg despre ce vorbesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/28/2016 at 1:54 PM, Intel said:

Nu inteleg despre ce vorbesti sau daca e vreun misto. Am intrebat daca se poate face si cu consumabile aduse de mine (auzisem de aici de pe forum dar chiar nu stau sa mai caut acum de cativa ani posturi), au raspuns da si asta a fost. Si cred ca am facut asta si in 2013, trebuie sa verific facturile de la Primus si de la Alex.

Deci nu inteleg despre ce vorbesti.

Nu este niciun misto - eu am auzit la Primus ca a fost cineva care a discutat cu ei cu o masina in garantie (daca nu ma insel, poate gresesc) care a vrut revizie la Primus cu piesele aduse de el - am inteles ca s-a facut o exceptie deoarece ei fac revizii doar cu piesele lor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mav, daca piesele pe care le aduci sunt piese de origine, nu au de ce sa te refuze. Consumabilele nu au garantie oricum.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur nu eram eu pt ca mie mi-a iesit masina din garantie in 2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti face revizia (sau orice alta lucrare) cu piesle tale la Primus ...in cazul reviziei nu beneficieze de service 2.0 daca aduci tu uleiul + filtrele

PS. la C70 T5 ultima revizie a costat 800 lei (totul OEM)

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nici daca le faci cu ale lor nu beneficiezi de service 2.0, cel putin nu la Exclusiv Constata!

Am 3 revizii la ei si cu ce m-am ales de pe  lista  stufoasa Service 2.0, in tot acest timp (pt ca e mai simplu de enumerat):

- un update de soft la deschidere hayon ( prima revizie in 2014)

-un spalat exterior ( ultima revizie).

Intentiile Volvo sunt frumoase, implementarea lor la nivel national e o problema. Pacat ca nu mai merge pagina web de reclamatii pe volvocars.com, dar e un nr de telefon acolo, imi voi face timp sa semnalez tot ce am de zis. Asta daca nu e praf in ochi si ala....

Mai mult am fost avertizat ca folosirea consumabilelor Volvo din alta provenienta se face pe propriul risc si cu pierderea garantiei (pt care am platit 5700 lei pt 3ani).

Experienta cu o masina frumoasa e oarecum stricata de "profesionalismul" dealerilor. Nu ca ar fi ei mai rai ca altii (nu am impus eu standardele lor, nu? eu le vreau respectate doar), ca mai am un Mini si la Bavaria Constata a fost mai rau.

Poate nu sunt fericiti ca am cumparat masinile din alta parte, dar asta e....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din păcate reprezentanții Primus, Exclusiv, etc nu sunt prezenți pe acest forum ... daca erau poate citeau ce probleme au posesorii de Volvo si se rezolvau mai repede/usor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au fost prezenti cu ceva ani in urma la inceputurile forumului si nu s-a schimbat nimic.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

este obligatoriu sa faci revizia la 1 an sau la 30k?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, poti sa n-o faci niciodata.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 minut, Mihai933 a spus:

Nu, poti sa n-o faci niciodata.

:)):))

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 12 ore, cioko80 a spus:

:)):))

Omul a vorbit serios chiar daca nu-ti vine sa crezi.

Cine sa te oblige, cu pistolul la tampla ???

E recomandat, daca vrei sa mai mearga masina OK, s-o intretii cum se cuvine.

Una din chestiilea astea cu intretinerea e revizia, recomandarea la masina ta e una pe perioada garantiei, minim la nu stiu cate luni ca altfel pierzi garantia iar in realitate, dupa spusele tutuoror e bine sa nu depasesti 15.000 km sau un an. Cu cat masina-i mai batrana cu atat trebuie sa scurtezi perioada.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aloha. A schimbat cineva distributia la un XC60 D5 AWD, totul OEM, in reprezentanta? Sunt la 180k, e cazul sa o fac, ma costa undeva la 4300 RON la mine la Timisoara, la Todorut. Cum e prima masina AWD la mine (si primul Volvo) nu sunt obisnuit cu scoruri chiar asa de mari :). 2k+ mai vazusem la Mazda, tot OEM, dar acuma sunt cam la dublu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mare pretul . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now