BogdanG

Montare sistem audio-video "RSE-like"

27 posts in this topic

Azi am montat un sistem multimedia spate ce cuprinde un ecran de 8" cu TV tuner analog+ un media player cu HDD si un set de casti wireless (astea nu le-am instalat inca) . Monitorul are si mufa VGA, chiar ma bate gandul sa montez un laptop (am unul fara ecran si intra perfect sub scaun ) .

Sistemul este in genul RSE de la BMW X5 si este chiar util pt pitica mea .

Inainte de montaj

post-178-0-58198400-1323284869_thumb.jpg

Dupa montaj

TV TUNER cu antena telescopica aferenta .

post-178-0-22782600-1323284909_thumb.jpg

Media player

post-178-0-45902300-1323285091_thumb.jpg

post-178-0-07082300-1323285124_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sehr schön... Glückwünsch!

Binevoieşti să ne spui şi nouă ce hram poartă aparatul? Cum i-ai asigurat alimentarea? De la priza pentru brichetă din spate?

L-ai conectat la HU, prin intermediul iMIV-ului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu prea inteleg partea cu hramul, ca si provenienta este China .

Alimentarea a fost cea mai mica problema, asigurarea lui de cotiera a fost partea cea mai interesanta, suportul a fost prins fix de gaura de la bricheta spate iar bricheta(priza) a fost mutata sub cotiera unde a fost conectat si alimentatorul iar firul de alimentare iese prin scrumiera, cand vreau sa-l demontez desfac ecranul din suport iar firul de alimentare este ascuns in scrumiera, astfel totul arata stock si este reversibil .

Nu l-am conectat la HU pt ca nu am de ce, nu vreau sa aud la ce se uita copilu`, functionalitatea este fix ca la un RSE original, sunetul vine prin casti wireless iar din telecomanda se comuta intre media player si TV . Media playerul vreau sa-l montez tot in carcasa TVului si sa folosesc telecomanda acestuia (care e programabila) pt a comanda tot sistemul spate .

La XC70 voi monta ecrane in tetiera, acestea vor fi legate la IMIV, la V70 am vrut sa fiu cat mai aproape de RSEul de X5 care este independent de sistemul audio al masinii, la fel este si la RSEul de Volvo XC90 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci pentru lămuriri!

Vreau să te mai întreb o chestie, nu ştiu dacă e posibilă: nu ţi-a trecut prin cap să conectezi aerialul tunerului la antena maşinii (aia din geam)? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari. Din pacate, orice tuner tv analog e useless in majoritatea timpului, fara dvb-t nu exista notiunea de tuner tv mobil in masina.

Pentru copilul ce sta in spate e foarte bun media player-ul (chiar si un banal dvd). La drum lung insa, o sa-l cam doara capul, ametind tot uitindu-se in curbe, la ecranul ala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrix nici cu DVB-T nu e mare sfaraiala, cum ai iesit din Bucuresti se pierde semnalul, oricum nu TVul este baza dupa cum ai spus ci media playerul.

@Heim dupa cum a explicat si Matrix mai sus TVul analog e cam degeaba, nu conteaza unde il montez, pot sa-i pun si antena exterioara cu amplificator, tot prost se vede .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pentru aia am întrebat, ci ca să nu ai antena aia deasupra cotierei.

Cred că ar merita făcut un topic nou ("split") despre această modificare a ta. Ce zici, facem? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai baga mare si fa un topic .

Mai am de montat si doua ecrane in tetiera, cum le montez pun acolo poze .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La partea celor incastrate in tetiere as vrea sa ma bag si eu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E putin mai complicat cu tetierele de Volvo, dupa ce reusesc sa scot o tetiera si sa o desfac o sa aflu daca merg modificate sau nu .

Fiind tari ma gandesc ca au parti ce nu pot fii modificate/taiate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi eu am cochetat cu ideea de ecran în tetieră(e), pentru ăla micu' însă, după ce-am cercetat terenul, am ajuns la concluzia că nu-mi place nici în ce poziţie şi-ar ţine capul/zona cervicală şi nu mi s-a părut foarte avantajoasă nici distanţa de la care se vizionează (în spatele meu, unde spătarul e mai în spate decât stâlpul... ;D). Ambele variabile (extensia zonei cervicale şi distanţa de vizionare prea mică) favorizează apariţia stării de rău de mişcare.

Cea mai confortabilă vizionare pare a fi la un unghi de 15-30° sub orizontală, deci cam cum ai procedat tu.

PS: Norocu' că am găsit un pretext şi nu trebuie să pun... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E putin mai complicat cu tetierele de Volvo, dupa ce reusesc sa scot o tetiera si sa o desfac o sa aflu daca merg modificate sau nu .

Fiind tari ma gandesc ca au parti ce nu pot fii modificate/taiate .

Salut,

Uite aici una ieftina :

http://www.ebay.com/itm/01-02-Volvo-S60-S80-L-headrest-DVD-monitor-screen-OEM-/290288315088?pt=Car_Audio_Video&vxp=mtr&hash=item4396882ad0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai aia e problema DANY ca aceasta tetiera nu este originala, de fapt nici macar nu seamana cu una de Volvo iar textura pielii este cu totul alta inclusiv nuanta difera. Arata ingrozitor montate pe un V70/S60/S80 .

Prefer sa macelaresc tetierele mele, daca iese bine daca nu ..........alte tetiere .

Uite care sunt diferentele :D

post-178-0-75443000-1323413601_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, ce? Nu există tetieră VOLVO cu ecran gata încorporat? Cred că Sandro te-ar putea ajuta. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, exista, chiar originalul, adica RSE dar este foarte rar si extrem de scump, fara 1000E nu-l iei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, tot kit-ul nou (base, PN 31210398) e vreo 1150 iar setul de două tetiere RSE noi (PN 31210374, grey) costă vreo 840-850 . Dacă ai găsi una SH, cred că ai scoate-o la 100 , dai şi tu o diagnoză bonus, ce dracu'... ;D

90.jpg

Aveau la VolvoTech, cred că aftermarket, dar văd că au dispărut acuma. Poate reapar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooo, ia uite, in poza de mai sus este un xc90 ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai DOC eu nu prea sunt sigur de ce zici tu mai sus, numai un monitor costa 850E, nu-mi dau seama cum un set poate costa tot atat, codul 31210374 este 850E cam peste tot si se refera la o bucata .

RSEul ca optiune costa 2500E la masina noua si mai mult daca este montat ulterior.

Numai DVD playerul 30695395 costa 1200E, nu mai vb de telecomanda, casti wireless care si alea costa .

Cred ca este o gresala la mijloc .

SH am gasit la 1000E si ma indoiesc sincer ca ar costa nou 1000E cand costa ca optiune la masina noua 2500E .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, nu ştiu, ei zic aşa "Kit of two head restraints with screen, without integrated phone", vezi şi tu.

Fie ş-aşa, să sperăm că reapar alea de la Volvo Tech, ştiu că-mi chiar făceau cu ochiu' ş-acuma-au dispărut... ce mă enervează, mă! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit o oferta de RSE pt XC90 de la Volvo KROYMANS din Muenchen -2350 Euro piesele + 450 Euro montaj.La un BMW X5 am montat ulterior RSE-ul ,care nu este identic cu cel montat din fabrica ,a costat 2600 euro cu tot cu manopera ,masina fiind achizitionata tot de la ei. A necesitat 4 zile de manopera deoarece nu stiu ce modul trebuia schimbat pt a functiona si tunerul digital .BMW SCHORSCH din Starnberg mi-a oferit o mini vacanta reusita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai DOC eu vad in oferta aia ca tot spun + aia si da cod + ailalta si da cod, daca iei toate codurile si le pui un pret reiese o suma adevarata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, eu ziceam doar de o tetieră, ca să nu te bagi cu flexul într-ale tale... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am terminat de montat RSEul la XC70, sunt aproape multumit de rezultate, trebuie insa facut un management al cablurilor pt ca mi-e groaza ce este sub si in cotiera si mai am de mutat senzorul IR de la mediaplayer, il voi pune in climatronic pt a "batea" telecomanda in toata masina . . ;D

Acum fiimea o sa fie foarte fericita, se va uita la Maimu in fiecare dimineata in drumul spre gradinita .

post-178-0-89856000-1324601935_thumb.jpg

post-178-0-29619000-1324602008_thumb.jpg

post-178-0-77656800-1324602049_thumb.jpg

Singurul lucru care nu-mi place este rama prea mare a monitoarelor DAR la 50E cat au costat amandoua nici nu mai conteaza . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

Maimu vede, maimu face...arata bine!!!

Eu folosesc o tableta cu suport husa pentru tetiera si cu cablul de la tine o leg la sunetul masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now